Stół w kulturze polskiej to coś więcej niż mebel. To wręcz symbol rodziny- przy stole spotykają się bliscy sobie ludzie, a pora posiłków to czas tworzenia się więzi rodzinnych, obchodzi się święta i uroczystości rodzinne. Stół to miejsce biesiad, rozmów, żartów, a czasem i sporów. To apoteoza życia. Bardzo ważne jest to, aby stół był meblem wygodnym, funkcjonalnym i przede wszystkim pięknym. Do jego wyboru przykładamy mnóstwo uwagi.
Krótko o historii stołu
Stoły po raz pierwszy pojawiły się w starożytnej Grecji między VI a IV wiekiem p.n.e. Początkowo był to mebel dostępny jedynie dla najbogatszych, wykonywany z marmuru oraz innych drogocennych kamieni. Wraz z upływem wieków pojawiły się niskie stoły drewniane, a później – kunsztownie zdobione meble na wysokich nóżkach. zapewniały wygodną pozycję w trakcie jedzenia i biesiadowania. Obecnie, jeśli pozwala na to przestrzeń, stoły umieszcza się w jadalniach lub salonie, ewentualnie kuchni. Cechuje je wielość kształtów: prostokątne, owalne, kwadratowe, ośmiokątne, romby i formy nowoczesne, dalekie od klasycznie rozumianych figur geometrycznych.
Stół- zasada doboru rozmiaru
Wybierając stół do jadalni trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar. Z jednej strony, powinien być na tyle duży, by zapewnić wygodę spożywania codziennych posiłków całej rodzinie oraz ewentualnym gościom, zaś z drugiej – na tyle kompaktowy, by nie zajmować całego pomieszczenia i nie przytłoczyć innych elementów aranżacji.
Stół rozkładany – oszczędny mebel
Trendy meblarskie dążą do tego, aby meble były funkcjonalne, wygodne, nie zajmowały zbyt wiele miejsca, czyli, żeby spełniały wszystkie najważniejsze oczekiwania użytkowników. Jednym z przejawów tego typu dążeń są rozkładane stoły. Na co dzień można korzystać z mniejszego rozmiaru i cieszyć się większą przestrzenią w pokoju, a kiedy przychodzą goście rozłożyć stół i czerpać radość ze spotkania. W zależności od wymiarów danego modelu, przy stole w wersji nierozkładanej może siedzieć 4-8 osób. Dzięki obecności dodatkowych, demontowanych blatów i prostego mechanizmu rozkładania blatu podstawowego, w każdej chwili można powiększyć powierzchnię użytkową mebla. Ciekawym rodzajem stołu rozkładanego jest stół montowany przy ścianie z opuszczanym blatem, który idealnie sprawdza się w kawalerkach, gdzie liczy każdy centymetr zaoszczędzonej przestrzeni. Można go rozkładać tylko do posiłku.
Wybór kształtu stołu
Kształt stołu dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia i własnego gustu. Stoły okrągłe sprawiają wrażenie niewielkich, nie przytłaczają pomieszczenia i mają subtelny charakter. Nie da się go schować w narożniku pokoju. Najlepiej wyglądają w klasycznych jadalniach, ustawione na środku pomieszczenia. Stoły kwadratowe i prostokątne sprawiają wrażenie nieco większych.
Nowoczesna kolorystyka
Najbardziej uniwersalne są stoły mające kolory naturalnego drewna. Białe stoły mają zasadniczą wadę – widać na ich wszelkie zabrudzenia. Raczej nie nadają się do domów, w których mieszkają mniejsze dzieci. Stoły w odcieniach drewna przepięknie wyglądają w każdym wnętrzu – można je dopasować do aranżacji klasycznej i nowoczesnej. Ich ozdobą są dekoracyjne bieżniki czy serwetki. Miłośnicy elegancji mogą zdecydować się na ciemny stół. Na takim blacie ślicznie wyglądają białe, koronkowe obrusy. Inne kolory obrusów, czy bieżników też są mile widziane przez dekoratorów wnętrz. Nutkę nowoczesności do wnętrza przynoszą stoły z przykuwającymi wzrok nogami w kolorze czarnego lub chromowanego metalu.
Stół do pracy i nauki
W małych mieszkaniach często brakuje miejsca, aby postawić biurko do pracy lub nauki. Jego funkcję musi przejąć stół. Najważniejsze, aby jego wielkość była odpowiednia do wzrostu użytkownika i umożliwiają swobodne wykorzystanie wszystkich czynności. Można zabezpieczyć blat specjalnymi podkładkami. Do pracy najlepiej sprawdza się stół prostokątny.
Stół to mebel rodzinny, przy którym łączą się pokolenia- można na nim jeść i grać w gry planszowe. Może być przestrzenią do pracy, nauki i zabawy.