Styl kolonialny to niezwykle urokliwy i elegancki sposób aranżacji wnętrz. Ma wiele odsłon w zależności od tego, jaką częścią świata inspiruje się osoba urządzająca pomieszczenia. Od XVI do połowy XX wieku najpotężniejsze państwa świata: Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania i Niemcy, miały swoje kolonie w obu Amerykach, Afryce, Azji i Australii. Wprowadzali do swoich domów elementy etniczne i łączyli je z wystrojem europejskim. Powstał styl o niezwykłym bogactwie kulturowym- to połączenie tradycji i egzotyki, tworzący atmosferę pełną ciepła luksusu.
Styl kolonialny- nieprzemijająca moda
Styl kolonialny nie przemija. Wręcz przeciwnie- poddawany nowym inspiracjom znakomicie odnajduje się we współczesnych pomysłach aranżacyjnych. Jest wyjątkową opcją dla urządzania wnętrz. Elementy stylu kolonialnego to przede wszystkim wyjątkowe w swoim wyglądzie meble kolonialne, które naprawdę wyróżniają się wyglądem na tle minimalistycznych wzorców. Mieszkanie kolonialne może stać się odpowiedzią na znudzenie stylem minimalistycznym. Jest wspaniała propozycją dla podróżników, którzy z każdej wyprawy przywożą coś unikatowego. Meble w stylu kolonialnym są wymarzonym tłem dla pamiątek i podkreśleniem podróżniczego stylu życia domowników. Jest to moda, która nie przemija, ponieważ trudno jest zastąpić wyjątkowe i bardzo eleganckie wnętrze.
Historia stylu kolonialnego
Historia stylu kolonialnego we wnętrzach jest głęboko zakorzeniona w epoce wielkich odkryć geograficznych i ekspansji europejskich mocarstw kolonialnych. Europejscy kolonizatorzy eksplorowali nowe terytoria i przywozili do Europy nowe wzory i ciekawe elementy kulturowe. Podróże Krzysztofa Kolumba czy Ferdynanda Magellana, otworzyły nowe szlaki handlowe i przyczyniły się do wymiany kulturowej między Europą, Afryką, Azją i Ameryką. Pojawiła się też potrzeba przystosowania europejskiego stylu życia do nowych warunków. Styl kolonialny zmieniał się wraz z upływem lat. Staje się ważnym elementem aranżacji salonów i gabinetów – synonimem elegancji i prestiżu. W XX wieku styl kolonialny przeżył renesans. Współczesne interpretacje tego stylu uwzględniają nowoczesne elementy, ale zachowują esencję szyku i egzotyki, które nadają kolonialny charakter aranżacji.
Najważniejsze cechy charakterystyczne stylu kolonialnego
Miłośnicy stylu kolonialnego podkreślają, że jego istota tkwi w ciężkich meblach, o prostych formach, wykonanych z drewna egzotycznego. Meble rattanowe cenione są na tarasach i w ogrodach. Naturalne materiały pozostałych elementów wyposażenia i subtelna kolorystyka to kolejne ważne elementy owego stylu. Meble o ciężkich, prostych formach, meble rattanowe, naturalne materiały i subtelna kolorystyka to kolejne elementy omawianego stylu.
Materiały i kształty w kolonialnym wnętrzu
Dominuje naturalność i surowość materiału. Meble są wykonane z ciemnego drewna, takiego, jak: mahoń, tek, orzech czy dąb. Wprowadzenie do wnętrza solidnych, masywnych mebli z ciężkimi, gładkimi liniami tworzy atmosferę stabilności i tradycji. Salon kolonialny wyposaża się między innymi w komody i witryny. Do sypialni wstawia się charakterystyczne, ogromne łóżko z pięknymi, ozdobnymi wezgłowiami.
Estetyka kolonialna to aranżacje pełne elegancji i niewymuszonego przepychu, nietypowe i wyjątkowe.
Kolory w stylu kolonialnym
Wybór odpowiednich kolorów odgrywa kluczową rolę w kreowaniu autentycznej atmosfery wnętrza z odrobiną egzotyki. Polecane się ciemne odcienie i eleganckie barwy, kojarzące się z luksusem. Barwy drewna typu: mahoń, dąb, orzech tworzą bazę dla reszty kolorów. Dodają pomieszczeniom elegancji i solidności, tworząc bazę dla reszty kolorów. Podstawą stylu kolonialnego są ciężkie meble w wymienionych kolorach. Kolejnym kolorem charakterystycznym dla tych aranżacji jest beż nawiązujący do tonacji piasku. Wraz z brązami mebli tworzy harmonijną paletę i nadaje wnętrzu ciepła. Odcienie zgaszonej zieleni nawiązują do tropikalnej roślinności, dodają świeżości i są wykorzystywane jako elementy dekoracyjne.