Z pytaniem postawionym w tytule mierzy się każdy, kto planuje postawić swoje „cztery ściany”. Bardzo często odpowiedzią bywa szukanie oszczędności w materiałach słabszej jakości lub, co gorsza, w zatrudnieniu jak najtańszych fachowców. To droga donikąd. Nawet jeśli uda się wybudować dom taniej, późniejsze koszty będą dużo większe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest mierzenie sił na zamiary.
Postaw na prostotę
Nowoczesne, wielobryłowe domy niewątpliwie cieszą oko. Mają jednak jedną podstawową wadę – podwyższają koszty inwestycji. Ich jedną funkcją jest często jedynie wartość estetyczna, więc spokojnie można z niej zrezygnować. Jeśli chcesz tanio wybudować dom, postaw na prostą bryłę, osadzoną na planie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu będzie można zastosować dach dwu- lub czterospadowy, który jest znacznie tańszy niż dachy wielopłaszczyznowe.
Zrezygnuj ze zbędnych elementów
Podobną strategię warto zastosować do elementów architektonicznych, które nie są niezbędne. Jeśli szukasz oszczędności, zrezygnuj z loggii, alkierzy, wykuszy czy lukarn. Dziś w modzie jest minimalizm, więc ich brak wcale nie ujmie uroku projektowi. Decydując się na balkon, wybierz najprostszy i najbardziej praktyczny wariant. Z dwóch kolumn podporowych można z powodzeniem zrezygnować.
Ogranicz metraż
Budowanie przepastnych domów o nieprzemyślanym układzie odeszło już bezpowrotnie do lamusa. Dziś każdy metr kwadratowy ma znacznie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że przestronność zależy nie tyle od dużej przestrzeni, co od jej odpowiedniego zagospodarowania. Tym bardziej, że wybudowanie dużego domu to tylko jedna strona medalu. Drugą jest jego wyposażenie – to znacznie zwiększa koszty. Łatwo przeszacować swoje możliwości finansowe i wykańczać dom długimi latami, a przecież nie tego pragniemy. Chcemy wprowadzić się do swoich wymarzonych, idealnych czterech kątów jak najszybciej. Decydując się na przemyślany, mądrze zaprojektowany dom o niewielkiej powierzchni, uda Ci się to z pewnością. Nie ulegaj presji, że dom powinien mieć minimum 130-150 metrów kwadratowych. W tym o powierzchni 80 metrów można być równie szczęśliwym.
Korzystaj ze standardowych rozwiązań
Ekonomiczny projekt domu charakteryzuje się tym, że korzysta ze standardowych rozwiązań. Co to znaczy? Jest on stworzony tak, by wykorzystywać te elementy, które mają najpopularniejsze wymiary i są najbardziej dostępne. W szczególności dotyczy to okien – te o niestandardowych wymiarach i kształtach są nieraz horrendalnie drogie. Zrezygnuj z okien okrągłych, narożnych czy połaciowych. Podobną zasadą kieruj się przy wyborze drzwi, mebli, grzejników i… właściwie wszystkiego. Sprawdź ceny rozwiązań projektowych jeszcze na etapie planowania, a następnie wprowadź poprawki lub wybierz bardziej ekonomiczny projekt.
Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?
Teoretycznie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dom parterowy. Oszczędzamy m.in. na stropach i schodach. Dom parterowy jest zazwyczaj tańszy o około 20% od domu piętrowego o podobnej powierzchni. Nie zawsze jednak musi tak być. Tę przewagę może zniwelować wyższy koszt dachu lub fundamentów. Dla tych, którzy planują w przyszłości powiększyć rodzinę, dobrym wyborem będzie zaś dom z poddaszem do adaptacji, taki jak Kendra XS Bis. Można dzięki temu w łatwy sposób rozłożyć inwestycję na lata. Najpierw budujemy i urządzamy parter, a jeśli kiedyś pojawi się potrzeba rozbudowania domu – aranżujemy poddasze. Trzeba pamiętać tylko o tym, że na rozbudowę potrzebne jest kolejne pozwolenie.
Zrezygnuj z piwnicy
Piwnica to niewątpliwie użyteczne miejsce, idealne do przechowywania przetworów, opału, narzędzi i wielu innych rzeczy. Jej problemem jest to, że znacznie podnosi koszt inwestycji. Podczas planowania budowy domu warto się zastanowić, czy tak naprawdę jej potrzebujemy. Przetwory z powodzeniem przechowamy w spiżarni, drobne rzeczy na strychu, a workowany opał w kotłowni lub garażu. Niepotrzebnych klamotów najlepiej zaś się pozbyć, niż przetrzymywać je w piwnicy.
Garaż – czy na pewno?
Każdy, kto zimowego ranka musi odśnieżać i odskrobywać samochód wie, jakim wybawieniem bywa garaż. Czy jednak naprawdę potrzebujemy specjalnego pomieszczenia do przechowywania samochodu? W większości przypadków wcale nie, wystarczy wiata. To rozwiązanie bardzo popularne na zachodzie. Nic dziwnego, wszak wybudowanie prostej drewnianej wiaty jest dużo tańsze niż budowa garażu.
Materiały
Na koniec zostaje oszczędność na materiałach, lecz nie dosłownie. W większości przypadków najlepiej jest kupić nieco droższe materiały, acz o wyższych parametrach. Oszczędności warto zaś szukać w… konkurencji. Zamiast kurczowo się trzymać jednego punktu, sprawdźmy wielu dostawców. To, że w jednym miejscu znajdziemy tanie cegły nie znaczy, że równie przystępny cenowo będzie np. styropian. W takich przypadkach nie warto kierować się sentymentami, a prostym rachunkiem ekonomicznym. No chyba że sentyment okaże także sprzedawca, oferując nam rabat. Kluczem do budowy taniego domu jest szukanie wielu pozornie niewielkich oszczędności, które razem robią ogromną różnicę.
Dla mnie osobiście najważniejsza jest konkluzja tego tekstu, czyli rada, aby oszczędzać z głową. Też uważam, że drobne oszczędności w sumie mogą dać wiele ulgi dla portfela, ale trzeba właśnie zachować ten rozsądek! A z tym jest w wielu sytuacjach kłopot. Przykładowo przy budowie domu niektórzy próbują oszczędzać na konstrukcji dachu. Więźba zwykle cierpi na tym najbardziej, ponieważ powstaje z kiepskiego drewna i z użyciem niskiej klasy złączy ciesielskich. Te z eArmet może są trochę droższe, lecz dostajemy zupełnie inną jakość. Równocześnie dach powinien być zrobiony na tip-top, bo w przeciwnym razie może nas czekać wiele przykrych niespodzianek… To tylko jeden konkretny przykład. Oszczędzajmy na drobiazgach, które nie mają zasadniczego wpływu na końcowy efekt, a nie na rzeczach kluczowych.
My bardzo dużo zaoszczędziliśmy pieniędzy, bo większość rzeczy wykonaliśmy sami. Na szczęście mam męża złotą rączkę. Jednakże trzeba też wiedzieć, że pomóc w oszczędzaniu może nam dobry projekt, zwłaszcza instalacji. Aby później zaoszczędzić sobie zbędnych zmian w trakcie remontu lub też przykrych niespodzianek już podczas użytkowania domu. Warto więc udać się do polecanego biura architektonicznego z okolicy np z okolic Gliwic można pójść do Eran. Albo jakiegoś innego. Akurat znam ich więc mogę powiedzieć jakieś dobre słowo. Projekt to bardzo ważny element całej budowy. Gdy tutaj czegoś nie przemyślimy, to później będzie ciężko jeżeli w ogóle będzie możliwe, aby coś zmienić.