Trawnik po zimie wymaga pielęgnacji. Jak to zrobić. Przeczytaj nasze porady, a Twój trawnik pokryje się cudowną zielenią.
Wiosna za pasem i przyszła pora, aby zrobić porządki w ogrodzie. Trawnik po zimie wygląda strasznie.- ma jakiś dziwny kolor, który nie przypomina soczystej zieleni. Jeśli zależy nam, by w pełni sezonu murawa oczarowała domowników i gości przepiękną zieloną barwą, to wczesną wiosną należy poświęcić jej nieco swojej uwagi i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak zadbać o trawnik po zimie? Zobacz nasze rady i wykorzystaj je na swojej posesji.
Trawnik po zimie – obraz nędzy
Warto wiedzieć, że wiele gatunków traw nie przepada za śniegiem – zamarznięta pokrywa białego puchu nie dopuszcza do trawy powietrza. Z kolei roztopy narażają jej korzenie na gnicie. Musimy już w marcu wykonać niezbędne prace pielęgnacyjne. Winę za nieatrakcyjny stan trawnika ponosi brak bioróżnorodności, która przecież daje roślinom ochronę i odporność wobec skrajnych warunków pogodowych. Duża powierzchnia jednolitej roślinności w naturze nie występuje.
Przegląd stanu trawnika po zimie
Trawnik po zimie należy dokładnie przejrzeć i sprawdzić, czy nie występuje pleśń śniegowa. To częsta przypadłość dotykająca trawy i zboża. Długie zaleganie pokrywy śnieżnej sprawia, że rośliny są atakowane przez grzyby. Źdźbła trawy są wątłe i pokryte białym lub różowym nalotem. Jeśli szybko nie zareagujemy, na trawniku pojawią się czarne, puste place i konieczne stanie się dosianie traw. Trawa po zimie ma mocno osłabione źdźbła. Przemarznięte i niedotlenione, połamane łatwo padną ofiarą patogenów. Pod wpływem mrozu źdźbła stają się kruche. Wiosenna reanimacja trawnika jest koniecznością.

Wieloetapowa pielęgnacja trawnika na wiosnę
Wiele osób myśli, że jeżeli posieje trawnik, to ich prace na posesji ograniczą się do koszenia trawy i ewentualnie podlania trawnika w czasie upałów. Nic bardziej mylnego. Trawnik po zimie wymaga wykonania wielu zabiegów, które są czasochłonne, a jednocześnie niezbędne dla wyglądu ogrodu.
Oczyszczenie z zimowych odpadów
Zimą na trawniku mogły zgromadzić się liście, kawałki gałęzi, kawałki martwej trawy i śmieci. Trzeba je posprzątać. Pamiętajmy, że najlepiej grabić trawnik na krzyż, bo to pozwala usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Używamy do tego celu lekkich, ale gęstych grabi, najlepiej wachlarzowych. Przy okazji oceniamy kondycję trawnika po zimie i widzimy, jakie prace musimy wykonać natychmiast.
Wałowanie nierówności
Jeśli pod wpływem wilgoci powierzchnia trawnika stała się nierówna, to należy wykonać wałowanie. Zabieg powoduje, że korzenie na wybrzuszonych powierzchniach trawnika zostaną dociśnięte do podłoża, co umożliwi ich dalszy rozwój. Nie należy wykonywać powyższej czynności, jeżeli trawnik rośnie na ciężkim podłożu, ponieważ wtedy doszczętnie zniszczymy trawnik.
Areacja- dodanie powietrza
Po zimie gleba pod trawnikiem bywa zbita i pokryta znaczą warstwą z resztek roślin. To znak, że pora wykonać areację, to znaczy napowietrzyć trawnik. Najlepiej używać aeratora ręcznego, który nakłuje powierzchnię ziemi. Jeżeli nie mamy takiego urządzenia i nie planujemy inwestować w jego zakup, to można używać specjalnych nakładek na buty lub zwykłych wideł. Po aeracji wypełniamy piaskiem powstałe utwory. Jest on lekki i przepuszczalny, więc skutecznie napowietrza glebę.
Wertykulacja – nacięcie powierzchni darni
Trawnik po zimie wymaga wertykulacji. Polega ono na nacinaniu powierzchni darni, by ją napowietrzyć i usunąć z niej warstwę filcu i mchu. Wertykulację przeprowadzamy na starszych, ponad dwuletnich trawnikach.
Wyjałowiony trawnik potrzebuje nawożenia. Najlepszy do tego celu jest nawóz azotowy lub wieloskładnikowy, zawierający azot, fosfor i potas. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy na przełomie marca i kwietnia. Trawnik po skoszeniu powinien mieć co najmniej 5 cm wysokości.