Mieszkanie pod wynajem to doskonała inwestycja kapitału. Poznaj pięć zasad, które pomogą Ci optymalnie zainwestować w mieszkanie pod wynajem.
Zanim zaczniesz urządzać mieszkanie, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
1. Komu chcesz wynająć mieszkanie?
Przeanalizuj usytuowanie swojego lokum. Czy znajduje się w pobliżu uczelni wyższej? A może jest na strzeżonym osiedlu? Są to kluczowe informacje, niezbędne do określenia potencjalnego lokatora (oraz oczywiście zalet Twojego mieszkania). W przypadku, kiedy planujesz wynająć mieszkanie rodzinie z dzieckiem, zupełnie inaczej będzie wyglądać remont i przygotowanie mieszkania pod wynajem, w porównaniu do sytuacji, kiedy docelowym najemcą ma zostać student.
Poniekąd uczeń to dużo prostszy klient. Do życia potrzebuje wygodne łóżko, szafę, biurko, lampkę nocną i krzesło oraz oczywiście dobrze wyposażoną kuchnię. Studenci mniejszą uwagę zwracają na design mieszkania, a większą na jego funkcjonalność. Chcąc sprostać oczekiwaniom studenckiego lokatora, zainwestuj w mały i duży sprzęt AGD: porządna lodówka, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, odkurzacz. Pamiętaj jednak o tym, że profil studenta nie jest jednorodny – równie dobrze możesz celować w odbiorcę, który ceni sobie wyższy standard, a jego rodziców stać, aby za to zapłacić. Wtedy możesz spokojnie pokusić się o bardziej ambitną aranżację, np. w modnym stylu loftowym. Im większa i bardziej przemyślana inwestycja, tym wyższy możesz ustalić czynsz.
Z kolei rodzina z dzieckiem to już zupełnie inny klient. Najwygodniej, gdy do jej dyspozycji będą dwa oddzielne pokoje, nawet kosztem kuchni, którą można zamienić w aneks kuchenny przy większym pokoju. Dlatego skup się na ewentualnej przebudowie i pracach wykończeniowych, podwyższając standard i optymalizację przestrzeni.
2. Jak urządzić mieszkanie dla przyszłych lokatorów?
Doskonałym pomysłem w każdym z omawianych wyżej przypadków, będą meble na wymiar. Nawet w przypadku, kiedy posiadasz jedynie aneks kuchenny, tego typu rozwiązanie będzie idealne. Ich głównym plusem jest nie tylko nowoczesne wzornictwo, ale możliwość dopasowania do danego wnętrza i optymalizacja miejsca pod konkretne funkcjonalności. Dzięki nim wykorzystany zostanie każdy, nawet ciasny kąt, co pozwoli na efektywne zagospodarowanie całej przestrzeni.
Sporadycznie, osoby wynajmujące mieszkania, posiadają komplet własnych mebli, jednak Ty, jako właściciel mieszkania, powinieneś odpowiednio przygotować lokum na dla przyszłych lokatorów. Za dobrą praktykę przyjmuje się pełne umeblowanie mieszkania, aby dało się w nim mieszkać zaraz po wprowadzeniu.
Dobrym pomysłem będzie tutaj np. szafa do zabudowy w przedpokoju oraz w jednym z pokoi, wieszak na ubrania, lustro, prosty regał i kilka krzeseł. Im wyższy standard mieszkania, tym wyższy będzie Twój przyszły dochód z wynajmu.
3. Czy warto poradzić się fachowców?
Zatrudnij fachowca, który okiem specjalisty w danej branży dokona oceny stanu faktycznego instalacji w mieszkaniu. Pod lupę niech weźmie stan instalacji elektrycznych, gazowych i wodociągowych. Jeśli zachodzi potrzeba, wymień każdy element, jeszcze przed malowaniem. Z pewnością będzie to bardzo dobry krok. Łatwiej przecież dokonać remontu „bez” niż „z” lokatorem. Dokonując drobiazgowej kontroli, zyskujesz w oczach swojego potencjalnego klienta, a co więcej, możesz to wypunktować w umowie.
4. Czy warto dbać o detale?
Często słyszy się zdanie, że kuchnia jest sercem domu. I jest to prawda. Większość z nas spędza w niej dużo swojego czasu. Jeśli zakładasz, że lokatorem będą studenci z bogatego domu, młoda para lub dobrze zarabiający singiel – nie oszczędzaj na urządzaniu kuchni. Równie ważna będzie estetycznie urządzona łazienka. Warto ją dopracować, montując elegancką zasłonę pod prysznic, stylowe półeczki, nowoczesne lustro z oświetleniem, dywanik na podłogę. Są to detale, które nieraz decydują o ostatecznym podjęciu decyzji przez najemcę.
5. Kolorowo, czy stonowanie?
Niemal każdy czuje się doskonale w stonowanych kolorach. Nie znając preferencji swojej grupy klientów, sugerujemy, abyś podczas malowania mieszkania i dobierania dodatków postawił na biel i beże. Są to uniwersalne i lubiane kolory, co zwiększy szansę na wynajęcie mieszkania.
Na koniec doradzamy, abyś sporządził dokładną umowę, wypunktowując wszystko, na czym Ci zależy. Taki dokument najlepiej przygotować wspólnie z prawnikiem. Im więcej spraw zostanie dookreślonych formalnie, tym mniej niedopowiedzeń. Ustal wysokość kaucji oraz miesięcznej kwoty wynajmu. Omówcie, kto będzie opłacał rachunki oraz gdzie będzie odbierana korespondencja. Nie bój się pytać i wymagać. Jeśli nie jesteś miłośnikiem zwierząt – zaznacz to już we wstępnej rozmowie lub w ogłoszeniu o wynajmie.