Oglądając liczne katalogi wnętrzarskie i zdjęcia pięknych wnętrz w internecie można odnieść wrażenia, że urządzanie mieszkania, to żaden problem i każdy może to zrobić. Wiemy, co się nam podoba, jakie kolory lubimy i jaki mamy pomysł na pokój, kuchnię, łazienkę, przedpokój lub taras. Wbrew pozorom, urządzanie wnętrz nie jest prosta i można popełnić wiele błędów, które sprawią, że efekt będzie daleki od oczekiwanego.
Inspiracja projektami dekoratorów
Coraz więcej osób przywiązuje wagę do wyglądu wnętrza. Wykorzystuje ogólnie dostępne w sieci projekty dekoratorów, a nawet zamawia aranżację. Przy korzystaniu z gotowych projektów trzeba uważać, aby nie przesadzić, np.: z ilością ozdób. Największym problemem jest dobranie światła, które stanowi kluczową rolę w wyglądzie aranżacji. Urządzanie wnętrz nie oznacza upychania kilku pomysłów z internetu w jednym pomieszczeniu, tylko sensowną kompozycję mebli i dodatków.
Poważny błąd w urządzaniu wnętrz -przesada w ilości mebli
Polacy chcą mieszkać w pięknych wnętrzach i szukają inspiracji. Urządzanie wnętrz wymaga znajomości podstawowych zasad aranżacji pomieszczeń. Z drugiej strony pojawia się problem funkcjonalności wnętrza i utrzymania porządku. Trzeba połączyć piękny wygląd pokoju z użytecznością. Pierwszym błędem jest zbyt duża ilość mebli w stosunku do rozmiaru przestrzeni, często meble są masywne, co mniejsza optycznie metraż pokoju. Duże, masywne, bogato zdobione meble nadają się do przestrzennych i ustawnych pokoi z większym oknem. W przypadku małych pomieszczeń lepiej wyglądają meble o prostych formach. Zbyt duża ilość ciemnych mebli, przy ciemniejszym kolorze ścian i podłóg przytłacza i sprawia, że domownicy nie czują się komfortowo. W urządzaniu wnętrz warto zachować umiar na meble w jasnych kolorach drewna, ewentualnie z ciemniejszym elementem dekoracyjnym, co jest modnym trendem w przypadku komody lub regałów. Nie powinno się gromadzić zbyt wielu rzeczy na małej przestrzeni, ponieważ wygląda to nieestetycznie.
Brak konsekwencji
Kolejnym błędem popełnianym w aranżacji wnętrz jest brak konsekwencji w urządzaniu wnętrza – często ktoś rozpoczyna remont i go nie kończy lub zmienia koncepcję. Powoduje to niespójność we wnętrzu i zaburza harmonię aranżacji.
Nadmiar dekoracji
Problemem w urządzaniu wnętrz jest nadmiar dekoracji. Lubimy piękne rzeczy i często kupujemy coś dekoracyjnego dlatego, że jest ładne. W trackie zakupów nie zwracamy uwagi na to, czy dana rzecz faktycznie wniesie coś do dekoracji wnętrza, czy pasuje do reszty bibelotów. W efekcie powstaje wnętrze przeładowane, w którym jest mnóstwo obrazków (niekoniecznie dobrej jakości), wazonów, puszek, narzut, kwiatów, doniczek, maskotek, pudełek. Pokój sprawia wrażenie ciężkiego i ciemnego. Nie sprawdza się także malowanie ścian na kilka kolorów, zwłaszcza przy dużej ilości dekoracji.
Boazeria i stare kafelki
Moda na boazerię minęła, więc warto ją zdemontować i urządzić wnętrze inaczej, np.: za pomocą dekoracyjnej, modnej tapety lub farb o ciekawych fakturach. Stare kafelki sprzed 30 lat w łazience aż wołają o wymianę. Ich uroda i połysk dawno przeminęły. Nowoczesne płytki łazienkowe mają piękne kolory i dekory. Można z nich wykonać śliczną aranżację łazienki, pamiętając o odpowiednim dobraniu mebli, lustra i światła.
Nadmiar szarości
Polacy pokochali szarości, jednak nie biorą pod uwagę wymagań tego koloru – konieczności ożywienia go inną barwą, np.: turkusem, żółtym, fioletowym, pomarańczowym, oliwkowym. Jest to częste niedociągnięcie w urządzaniu wnętrz -zbyt wiele szarości tworzy przygnębiający nastrój.
Dekoracyjne pomyłki mogą zdarzyć się każdemu, kto chce ładnie i funkcjonalnie urządzić swoje cztery kąty. Sztuką jest przyznać, że wnętrza nie są idealne i przeprowadzić zmiany. Dom to azyl, więc zadbanie o jego wygląd jest życiową koniecznością. Pięknie urządzone wnętrza poprawiają nastrój, integrują domowników – ludzie chcą przebywać w miejscu, które jest ładnie i funkcjonalnie urządzone.