Aranżując łazienkę powinniśmy zadbać nie tylko o jej piękny wygląd, ale także funkcjonalność. Jeśli wyposażenie łazienki będzie dobrze przemyślane, a każdy element odpowiednio dopasowany do wnętrza, nawet w małej i ciasnej łazience poczujemy się jak w przestronnym pokoju kąpielowym.
Przedmioty użytkowe w łazience
Podstawowym elementem wyposażenia łazienki jest bez wątpienia ceramika sanitarna. Niewielka umywalka (ale nie za mała!!!), prysznic i muszla ustępowa to te elementy, które koniecznie muszą się w niej znaleźć – nawet jeśli łazienka jest tak mała, że właściwie nic poza tym się w niej nie zmieści. O wannie niestety możemy zapomnieć, ale w kabinie prysznicowej też można zażywać długich i relaksujących kąpieli. W tym celu warto wybrać model wyposażony w zestaw do hydromasażu i wygodne siedzisko. Jeżeli chodzi o muszlę ustępową to w małych łazienkach świetnie sprawdzi się ta podwieszana. Nie chodzi tu tylko o to, że miejsce wokół sanitariatu można będzie łatwo utrzymać w czystości, ale także o to, że przestrzeń nad stelażem to doskonałe miejsce na półkę, w której można schować chemię, zapas papieru toaletowego czy kosmetyki. Co do umywalki to do małych łazienek najlepiej wybierać modele narożne. W ten sposób można wykorzystać każdy, nawet najmniejszy element łazienkowej przestrzeni. A co z pralką? Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto wstawić ją do łazienki. I tu pojawia się pytanie: czy lepiej wybrać dużą ładowaną od przodu czy mniejszą z wsadem od góry. O ile ta druga dedykowana jest w szczególności małym łazienkom to jednak ma swoją podstawową wadę – nie da się nic nad nią zamontować. Nad tą pierwszą można zaś zamontować kolejną szafkę na zapasy, albo ręczniki (zamkniętych szafek nigdy za wiele).
Akcesoria łazienkowe, czyli kropka nad i
Łazienka nie byłaby funkcjonalna, gdyby nie te drobne elementy, które dopełniają całości. Lustro nad umywalką, półka na kosmetyki, baterie łazienkowe, dozownik do mydła, stojak na papier toaletowy czy wieszaki na ręczniki to te elementy wyposażenia, które nie tylko są funkcjonalne, ale również pełnią funkcję dekoracyjną. Wybierając je warto pamiętać, by wszystkie utrzymane były w tym samym stylu, w związku z tym warto wybrać jedno miejsce zapkupu (np. Praktiker). Jeśli zdecydujemy się na lustro w pozłacanej ramie, dopilnujmy, by pasowało do baterii umywalkowej i prysznicowej. Jeśli w łazience ma królować szkło i stal nierdzewna, nie wplatajmy do niej elementów drewnianych. Wesoła i kolorowa łazienka też powinna być zaaranżowana zgodnie z tymi zasadami. Nawet jeśli stawiamy na różnorodność kolorów, wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Stawianie w łazience akcesoriów i elementów wyposażenia, z których każdy jest inny, wprowadza chaos, który niewskazany jest szczególnie w tych małych łazienkach.