Opublikowany 12 sierpnia 2015 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Nawóz – sprzymierzeniec każdego ogrodnikaKiedyś jedynymi dostępnymi nawozami był kompost i odchody zwierząt. Jednak nawożenie ogrodu jest łatwiejsze, odkąd można kupić nawozy sztuczne. Są one dobrze zbilansowane, zapewniają idealne proporcje makro- i mikroelementów, niezwykle łatwo jest je zastosować zarówno na grządce, jak i na trawniku, czy tarasie z kwiatami.

Dlaczego potrzebne są nawozy?

Rośliny czerpią pokarm z powietrza i gleby. Z powietrza pobierają dwutlenek węgla, azot i tlen. W gleby czerpią wodę oraz składniki mineralne. Intensywne uprawianie roślin sprawia, że składników tych w glebie jest coraz mniej, a sama roślinność nie jest już tak bujna, a zbiory tak urodzajne. I problem ten dotyka tak samo grządki z warzywami, jak i trawniki, czy obszary przeznaczone pod iglaki lub żywopłot.

Podstawowy podział nawozów sztucznych

Nawozy sztuczne, dostępne w sklepie fullgarden.pl możemy podzielić na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te pierwsze mają jeden główny składnik, na przykład azot, fosfor czy potas. Wieloskładnikowe nawozy mogą być złożone, czyli wytwarzane w drodze reakcji chemicznych, jak i mieszane, czyli wytwarzane przez mechaniczne mieszanie kilku składników. Na rynku znajdziemy także mikronawozy, które dostarczają mikroelementy stymulujące wzrost rośliny. Nawozy stosuje się także w różnych porach. Pogłówne służą do nawożenia roślin, które już rosną, przedsiewne, jak sama nazwa wskazuje, wysypujemy do gleby zanim będziemy w niej siać rośliny, jak i uniwersalne, które stosuje się zarówno przed zasianiem, jak i podczas wzrostu roślin. Jeśli komuś wydaje się to systematyzowanie trudne, uspokajamy – na każdym z nawozów można dokładnie odczytać, do jakich roślin służy i jak go stosować. Jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją nie sposób zaszkodzić roślinom. Nawozy są też bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Warto zapoznać się także z nawozami do roślin doniczkowych i stosować je w hodowli kwiatów, które rosną na balkonach czy parapetach.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz