Dlaczego odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest kluczowym elementem dla samopoczucia mieszkańców? Każdy wie, że człowiek, oddychając, zużywa tlen, wydychając dwutlenek węgla. Po długim czasie spędzonym w niewentylowanym pomieszczeniu może dojść do niedotlenienia organizmu, zaburzeń skupienia, czy bólu głowy. Zła wentylacja ma także destrukcyjne skutki dla samego budynku. Za sprawą braku przepływu powietrza w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć, co objawia się pleśnią na ścianach i czarnym osadem na drewnianych oknach. Dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców warto zadbać o właściwą wentylację w budynkach.
Rodzaje wentylacji w pomieszczeniach – wentylacja hybrydowa czy mechaniczna?
Wyróżniamy kilka różnych sposobów na wentylację pomieszczeń. Każdy z nich jest na swój sposób efektywny, jednak nie wszystkie powinny być stosowane w nowym budownictwie. Projektując budynki, nie stawia się już raczej na wentylację grawitacyjną, która bazuje jedynie na naturalnym ruchu powietrza. Ogrzane gazy lecą ku górze, zatem można zastąpić je chłodnym, świeżym powietrzem. Taka wentylacja zakłada obecność różnorodnych kominów wentylacyjnych i otworów, które sprawiają, że zimą trudniej ogrzać przestrzeń. Współcześnie najczęściej spotykanym sposobem na wymianę powietrza jest wentylacja mechaniczna lub hybrydowa.
Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła – jak działa?
Odzyskiwanie ciepła, czyli inaczej rekuperacja jest bardzo prostym sposobem na ponowne wykorzystanie ciepła z wywiewanego z pomieszczenia powietrza. Decydując się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną pomagamy utrzymać odpowiedni poziom przepływu powietrza, dodatkowo oszczędzając parę złotych, ponieważ ogrzewanie nie wymaga dużej ilości pobranej energii. Dodatkowo instalacja wentylacji mechanicznej nie wymaga budowy dodatkowych kominów wentylacyjnych, będących krytycznie ważnym elementem wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to pewność sprawnej wentylacji, która pomoże utrzymać w domu odpowiedni poziom natlenienia powietrza, które dodatkowo oczyszczane jest z wszelkich alergenów.
Na czym polega wentylacja hybrydowa?
Wentylacja hybrydowa łączy w sobie cechy wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Ten sposób wymiany powietrza zyskał ostatnio dużą popularność za sprawą prostoty oraz uniwersalności swojego działania. Ważnym elementem jest fakt, że montaż wentylacji hybrydowej jest bardzo prosty, a co najlepsze można go przeprowadzić nawet gdy budynek jest już zamieszkiwany. Zasada działania tej wentylacji zakłada, że podczas gdy jest to tylko możliwe, wymiana powietrza zachodzi w sposób naturalny. W przypadku, gdy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają, wszystko jest wspomagane mechanicznie. Koszt całej instalacji wentylacyjnej jest niski, a koszt samej eksploracji (czyli zużycia prądu) jest dużo niższy niż w przypadku innych systemów.
Artykuł powstał we współpracy z comair.pl
undefined