Wibratory do betonu są urządzeniami, które dzięki drganiom o dużych częstotliwościach pozwalają efektywnie zagęszczać wylewane mieszanki betonowe oraz wyeliminować z nich pęcherzyki powietrza. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym są wibratory do betonu oraz jak odpowiednio dobrać tego typu urządzenie.
Czym są wibratory do betonu?
Wgłębne wibratory do betonu to niewielkie urządzenia, które wyposażone są w silniki elektryczne, spalinowe lub pneumatyczne wprawiające w ruch drgający o wysokiej częstotliwości buławę wibratora – solidną, ciężką i szczelną sondę, która wibrując, zagęszcza mieszankę betonową, w której jest umieszczona.
Wibrowanie buław sprawia, że mieszanka betonowa zagęszcza się nawet na głębokości do 18 m oraz zwiększa swoją spójność dzięki usuwaniu z niej pęcherzyków powietrza. To właśnie dzięki zagęszczaniu betonu możliwe jest zachowanie odpowiedniej wytrzymałości wylewanych posadzek, ścian czy innych elementów konstrukcyjnych.
Rodzaje wibratorów wgłębnych
Wgłębne wibratory do betonu to uniwersalne i funkcjonalne urządzenia, które dzielą się pod względem konstrukcyjnym na trzy podstawowe rodzaje – wibratory pneumatyczne, mechaniczne (modułowe) oraz wysokiej częstotliwości.
Pneumatyczne wibratory do betonu drgają dzięki silnikowi mechanicznemu napędzanemu sprężonym powietrzem. Z tego względu, do ich eksploatacji konieczne jest wyposażenie się w kompresor. Pneumatyczne wibratory są stosunkowo mało popularne.
Mechaniczne (modułowe) wibratory do betonu to urządzenia wykonane z osobnych modułów połączonych w zestaw generujący wibracje. Standardowo tego typu wibratory składają się z buławy, giętkiego wałka i silnika napędowego. Dzięki swojej modułowości poszczególne elementy wibratorów mogą być dowolnie zestawiane ze sobą, co zwiększa elastyczność parametrów narzędzia względem rodzaju realizowanych prac. Modułowy wibrator do betonu to np. model Wacker Neuson IRFLEX.
Wibratory do betonu wysokiej częstotliwości z wbudowaną przetwornicą to wysokiej jakości sprzęt zagęszczający mieszanki betonowe. Nierzadko wibratory wysokiej częstotliwości wymagają osobnego dokupienia przetwornicy. Przykładem wibratora wysokiej częstotliwości może być model Wacker Neuson IRFU.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wibrator do betonu?
Istnieje kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić należytą uwagę, dobierając wibratory do betonu. Jedną z nich jest dostęp do źródeł zasilania na placu budowy. Wibratory do zagęszczania mogą być bowiem wyposażone w silniki elektryczne wymagające dostępu do sieci, pneumatyczne oraz spalinowe.
Poza tym konieczne jest określenie rodzaju prac, do których urządzenia będą wykorzystywane. Należy zastanowić się, czy praca będzie wykonywana nad ścianami betonowymi, nad stropami czy nad ławami, bowiem od tego zależy długość wałka wibratora. Równie ważna jest skala prac, która powinna determinować długość przewodu wibratora, wielkość buławy i rodzaj silnika wibratora.
Wibratory do betonu powinny również odznaczać się odpowiednio dostosowaną do potrzeb i preferencji dokładnością zagęszczania, a także warunków zewnętrznych, w których urządzenia będą eksploatowane.