Mieszkańcy dużych miast zazwyczaj chcą wyprowadzić się choć na jakiś czas na wieś, aby pobyć blisko natury. Nie zawsze jest możliwe wyprowadzenie się z miasta na wieś. Praca, edukacja dzieci, dostęp do większej liczby usług i dobra komunikacja zdecydowanie przemawiają za mieszkaniem w mieście. W miastach, poza centrum, powstają osiedla nowoczesnych domów jednorodzinnych. Część z nich przypomina typowo wiejską zabudowę, w typie stodoły. Wiejska stodoła jest inspiracją dla urządzania wnętrz.
Dom wiejska stodoła – bryła natchniona krajobrazem
. Bryła budynku w typie wiejska stodoła doskonale wpisała się w otaczający zielony krajobraz, w architekturę przedmieść. Coraz częściej inwestorzy decydują się na zastosowanie przesuwnych drzwi, które umożliwiają otwarcie wnętrza stodoły na ogród. Na dole najczęściej znajduje wysoka strefa salonu połączona z kuchnią oraz jadalnią. Na pietrze usytuowane sypialnie i pomieszczenia prywatne. Taki układ pomieszczeń zapewnia z jednej strony dostęp światła dziennego do przestrzeni dziennej, w której się odpoczywa. Z drugiej strony daje poczucie prywatności. Część dolną cechą spore przeszklenia. Dlatego dom typu wiejska stodoła, to budynek przeznaczony dla osób, które lubią duże przeszklenia.
Salon -serce domu
Sercem tej aranżacji domu typu wiejska stodoła jest strefa dzienna, która łączy w sobie salon, kuchnię i jadalnię. Pomieszczenie jest wysokie, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Doświetla dom oraz umożliwia utworzenie antresoli – dodatkowej przestrzeni, która zawsze jest potrzebna w domu. Ukośne stropy można przyozdobić jasnym drewnem, co jest wyraźnym odwołaniem do wiejskiej architektury i tworzy klimat miejsca.
Jasne kolory i duże przeszklenia
Projektanci najczęściej łączą duże przeszklenia z białym lub innym bardzo jasnym kolorem ścian, co sprawia, że wnętrze jest jasne i pełne przestrzeni. Wzrok przyciąga kuchenna wyspa, która wprowadza do wnętrza odrobinę nowoczesnej stylistyki. Cechą budynków w typie wiejskiej stodoły jest połączenie funkcjonalnej, tradycyjnej formy z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi wygodę, bezpieczeństwo , a przede wszystkimi energooszczędność. Cechą budynku typu wiejska stodoła, są panoramiczne przeszklenia, które otwierają dom na ogród i dają uczucie nieskrępowanej przestrzeni. Poczucie swobody to efekt otwarcia tej części domu na ogród. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pozwala użytkownikom na kontakt z naturą. Przy pięknej pogodzie w każdej chwili można wyjść na ogród, a przy niepogodzie można usiąść w salonie i obserwować przez duże przeszklenia deszcz lub śnieg.
Style urządzania wnętrz w budynku typu stodoła
Stodoły” najchętniej urządza się dziś w klimacie skandynawskim, rustykalnym lub industrialnym. Na zewnątrz dominuje prostota, dlatego aranżacja może zmierzać w tym kierunku. Jeżeli ktoś nie lubi minimalizmu i wszystkich stylów, cechujących się oszczędnością formy, to oczywiście może urządzić wnętrza w innej stylistyce. Najważniejsze, aby domownicy czuli się w swoim domu dobrze. Forma wiejskiej stodoły nawiązuje do sielskości, więc aranżacje wykorzystujące motywy ludowe, np.: wykorzystanie wikliny, wełny, lnu i drewnianych mebli oraz podłóg. Trzeba pamiętać, że schody są jednym z najważniejszych elementów domu, więc muszą wpasowywać się w cały wystrój wnętrza. Sprawdzają się głównie meble ażurowe, delikatne, o prostym, ale funkcjonalnym designie.
Aranżacja rustykalna
Tradycyjny, sielski wystrój domu w typie wiejskiej stodoły„z definicji” dobrze pasuje do wnętrza stodoły. O aranżacjach w stylu rustykalnym mówi się, że zatrzymują czas i tworzą przytulny, ciepły klimat i atmosferę życia w zwolnionym tempie. Drewniane deski na podłodze lub kamienna posadzka, ceglana i/lub bielona ściana, ciepłe, neutralne barwy to najważniejsze elementy wnętrza rustykalnego Do tego meble z litego drewna: komoda, kredens, duży stół i dodatki w postaci lnianych obrusów, robionych szydełkiem serwetek, wełnianych pledów i zazdrostek w oknach, które dopełniają aranżację.