Jedną z największych zalet roślin cebulowych, obok ich pięknego wyglądu, jest to, że możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Sporo gatunków cebul kwiatowych jest bowiem wieloletnich. Są i takie, które nawet nie trzeba wysadzać na zimę. Jakimi gatunkami roślin cebulowych będziemy cieszyć się przez lata? Oto kilka najpiękniejszych i najpopularniejszych w Polsce gatunków!
Tulipany
Do najpopularniejszych wieloletnich roślin cebulowych należą tulipany. Co najważniejsze, cebule kwiatowe wielu gatunków tulipanów mogą zimować w glebie, nie musimy ich wykopywać każdego roku i przechowywać do jesieni. Można to zrobić raz na dwa-trzy lata. Wtedy należy je przechowywać w zacienionym i suchym, ale przewiewnym miejscu. W latach, kiedy cebulki tulipanów zostają w glebie, warto przykryć je na zimę lekką warstwą torfu lub kory. Po zakończeniu kwitnienia nie zaleca się podlewania cebulek znajdujących się w ziemi. Tulipany w gruncie sadzimy na jesień.
Lilie
Lilie to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych, które są stosunkowo proste w uprawie – zwłaszcza lilie azjatyckie, odznaczające się mrozoodpornością, dzięki czemu mogą spokojnie zimować w glebie. Są to rośliny o bardzo zróżnicowanej kolorystyce, co pozwala na tworzenie pięknych aranżacji ogrodowych. Można je hodować w gruncie na rabatach czy skalniakach, a także w donicach. Lilie sadzimy z reguły na wiosnę, jednak istnieją również odmiany lilii, które można sadzić jesienią – najpóźniej do okolic połowy października.
Źródło: Cebule Kwiatowe https://www.bilscy.info/cebule-kwiatowe
Krokusy
Cebule kwiatowe krokusa, w zależności od terminu sadzenia, mogą kwitnąć zarówno na wiosnę, jak i na jesień. Krokusy znane są jednak przede wszystkim w swojej wiosennej odmianie. Kwitną one stosunkowo wcześnie, dlatego często uważane są za symbol wiosny. Te z pozoru niewielkie kwiaty, posadzone w grupach, wyglądają przepięknie. Cebule kwiatowe krokusów nie muszą być wykopywane na zimę, zwłaszcza te jesienne. Trzeba jednak o nie dbać, bo przy całorocznym cyklu uprawy mogą po kilku latach kwitnąć coraz słabiej.
Hiacynty
Wspaniały zapach, piękne kwiatowe kiści i urzekająco intensywne kolory sprawiają, że hiacynt w gronie roślin cebulowych zajmuje wyjątkowe miejsce. Okres jego kwitnienia jest nieco późniejszy, bo przypada na maj. Podobnie jak wcześniejsze cebulki wieloletnie, tak i hiacynta nie trzeba wysadzać na zimę – może on spędzić w glebie nawet 4 lata. Hiacynty sadzi się na jesień. Jeśli zdecydujemy się na ich wykopanie, należy je przesuszyć i przechować w chłodnym miejscu. Przy czym przesadzenie hiacyntów na inne miejsce wpływa dobrze na jego zdrowie i kondycję.
Żonkile
Żonkile to wieloletnie rośliny cebulowe, które stanowią jedną z odmian narcyzów. Te urocze, żółte kwiaty, są obok krokusów jednym z symbolów nadchodzącej wiosny. Okres kwitnienia żonkili rozpoczyna się bowiem już w marcu i kończy w maju. Cebulek kwiatowych żonkili również nie trzeba wysadzać na zimę, jednak warto je przykryć, zwłaszcza w przypadku młodych roślin. Żonkile sadzi się na jesień.
Cebule kwiatowe wieloletnie – jak pielęgnować?
Podstawą pielęgnacji cebulek kwiatowych wieloletnich jest zapewnienie im odpowiedniej gleby oraz zasadzenie na zalecaną głębokość – w zależności od gatunku cebulki, jej rodzaju i wielkości bulwy. Ważne jest również poprawne preparowanie cebulek oraz ich właściwe przechowywanie. Poza tym istotnym elementem pielęgnacji cebul kwiatowych jest także ochrona przed chorobami i szkodnikami, zarówno wtedy, gdy cebule kwiatowe znajdują się w glebie, jak i w trakcie ich magazynowania.
Pamiętajmy również o tym, że zawsze, gdy zauważymy, że roślina zaczyna chorować lub kiedy wykopana cebulka wygląda na zainfekowaną, musimy ją usunąć, żeby zapobiec zarażeniu pozostałych roślin w ogródku.