0
Opublikowany 25 marca 2018 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Wiosna w ogrodzie – jak się do niej przygotować?

Wiosna to z pewnością ulubiona pora roku większości zapalonych ogrodników. To właśnie wówczas cała przyroda budzi się do życia po zimowym śnie i zachwyca nas swoją świeżością oraz feerią wiosennych barw. Aby jednak nasz ogród mógł zachwycać już od pierwszych wiosennych tygodni, należy rozpocząć przygotowania do wiosennego sezonu już jesienią. To właśnie jesienne miesiące są idealnym okresem na planowanie wiosennych nasadzeń oraz sadzenie kwitnących wiosną krzewów, bylin i roślin cebulowych. Jeżeli jesienią poświęcimy naszemu ogrodowi trochę uwagi, to wiosną odwdzięczy się on nam zachwycającym wyglądem pełnym bajecznie kolorowych kwiatów.

Rośliny cebulkowe to podstawa!

Zdecydowanie trudno wyobrazić sobie wiosenny ogród bez kwitnących roślin cebulkowych. Są one niesamowicie popularne i stały się wręcz symbolem wiosny. Jako pierwsze jesienią sadzenia wymagają przebiśniegi i krokusy, które kwitną już od pierwszych dni wiosny, nierzadko, kiedy jeszcze towarzyszą nam pozostałości zimowego śniegu. Z kolei w kolejnych wiosennych tygodniach w ogrodzie pierwsze skrzypce grają tulipany, żonkile oraz hiacynty. W zależności od odmiany rośliny te mogą zachwycać swoimi kwiatami aż do połowy maja. Podczas ciepłej jesieni ich cebulki mogą być bezpiecznie sadzone nawet do pierwszych listopadowych przymrozków. Rośliny cebulkowe nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę i stanowisko w ogrodzie – przede wszystkim wymagają one stanowiska słonecznego, gdyż w cieniu ich kwitnienie może być znacznie mniej obfite.

 • wiosna, krokusy w ogrodzie

  wiosna, krokusy w ogrodzie
  Wiosna, Rośliny, Ogród, Otoczenie, Kwiatki, Krokusy

 • Żółty kroku w ogródku

  Żółty kroku w ogródku

 • Przebiśniegi, nadeszła wreszcie wiosna

  Przebiśniegi, nadeszła wreszcie wiosna

 • kwiatki wczesno wiosenne do ogrodu

  kwiatki wczesno wiosenne do ogrodu

 • cebulki krokusów

  cebulki krokusów

 • rozsada krokusów

  rozsada krokusów

 • krokusy w ogrodzie

  krokusy w ogrodzie

Na większą działkę – wiosenne krzewy.

Wiosną nie brakuje również pięknie kwitnących krzewów. Niekwestionowaną królową wiosny jest przepięknie kwitnąca magnolia, która zachwyca ogromnymi kwiatami w białym lub różowym kolorze. Warto posadzić w ogrodzie również znacznie bardziej pospolitą, ale również efektowną forsycję, która jako jedna z pierwszych wiosennych roślin obsypuje się mnóstwem żółtego kwiecia. Jeżeli na naszej działce dominuje gleba o kwaśnym odczynie, najprawdopodobniej doskonale poczują się tam szlachetne różaneczniki, zwane też rododendronami, oraz azalie. Z kolei rośliną, która nie tylko wiosną fantastycznie się prezentuje, ale i przepięknie pachnie, jest dobrze znany w całej Polsce lilak, zwany popularnie bzem.

 • paki na wierzbie

  paki na wierzbie

 • magnolia pąki

  magnolia pąki

Nie zapomnij o bylinach!

Zazwyczaj podczas jesiennych prac w ogrodzie, nieco mniej uwagi poświęcamy kwitnącym wiosną bylinom. Tymczasem jest to ogromny błąd! Rośliny te stanowią doskonałe dopełnienie kwitnących wiosennych rabat. Floksy i skalniczki będą wspaniałym towarzystwem nie tylko dla roślin cebulkowych – mogą one również fenomenalnie nadać wiosennemu charakteru ogrodowemu skalniakowi. Z kolei z pozoru niepozorne fiołki i miodunki mogą fantastycznie urozmaicić każdy trawnik. Zaś jeżeli jesienią przegapimy idealny czas na wysiewanie wiosennych bylin, wiosną możemy ubarwić rabaty za pomocą powszechnie dostępnych w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych pierwiosnków.

Wiosna to naprawdę piękna i urokliwa pora roku, podczas której nasz ogród może wyglądać jak z bajki. Wystarczy tylko zadbać o niego już jesienią, a z pewnością wiosną jego wygląd nas zachwyci!


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl