Opublikowany 22 lutego 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Wnętrzarskie trendy 2016 – kolory, wzory, faktury

Kolorystykę tegorocznych wnętrz zapowiedziały Paryskie i Mediolańskie targi, na których królowały żółć i kobalt. Zgodnie z coroczną tradycją, Pantone ogłosił, że w tym roku do mainstreamu kolorystycznej palety dołączą dwa kolory w stonowanych odcieniach – różowy rose quartz, niebieski serenity oraz nieśmiertelna biel wyróżniona Benjamin Moore. Na aktualności natomiast nie stracą klasyczna czerń, miedź, którą pokochaliśmy jakiś czas temu i stare złoto.

Modna w latach 60 geometria w ostatnim czasie przeszła designerski lifting i powróciła w nowym wydaniu. Wnętrza niczym narysowane od linijki na powrót stały się trendy kilka sezonów temu. Obecnie również nie tracą na aktualności, a geometryczne wzory pojawiają się w postaci kwadratów, prostokątów, rombów, prostych linii i kół nadających kształt zarówno meblom, dodatkom, tekstylnym, dekoracjom, wzorom na ścianach czy podłogach. Geometria porządkuje przestrzeń wprowadzając do niej harmonię i równowagę. Świetnie sprawdza się w wydaniu minimalistycznym i nowoczesnym, doskonale buduje stylistykę skandynawską czy loftową, które w ostatnim czasie przewodzą aranżacyjnej myśli.

 

Specjaliści branży wnętrzarskiej zapowiadają w tym roku mariaż geometrii z kulturowymi inspiracjami w postaci etnicznych ornamentów rodem z Maroko czy Peru. Słynna marokańska koniczyna, trellis i arabeski ozdobią ściany, dywany, tekstylia, a nawet elementy wyposażenia wnętrz. Zostaną pomalowana na delikatne, pastelowe odcienie wprowadzające do wnętrza powiew świeżości i niewymuszonej elegancji. Orientalnym motywom towarzyszyć będzie tradycyjna szkocka krata, polka dots czyli kultowe groszki i tak uwielbiana przez Coco Chanel pepitka. Zobaczymy je w rozmaitym wydaniu poczynając od tekstyliów i różnego rodzaju dodatków skończywszy na okładzinie ścian, tapetach i podłogach.

 

Nie tylko drewno ociepli tegoroczne wnętrza. Orientalne, rozgrzewające nuty zaznaczą swoją obecność w formie przyjemnych w dotyku tkanin. Fotele, sofy, szezlongi, ottomany, krzesła zostaną obite ciepłym i przyjemnym w dotyku welurem. Dzięki aksamitnym akcentom wnętrza staną się przytulne i pełne relaksu. Do łask powróci również skóra stylizowana na starą. Obite zostaną nią nie tylko meble, ale również różnego rodzaju dodatki.

W tym roku we wnętrzach pojawi się wiele kontynuacji stylistycznych, aktualizacji dawnych trendów oraz wiele nowości. Warto jednak pamiętać, by w raz z nadchodzącą modą wnętrza nie straciły na funkcjonalności gwarantującej komfort życia na co dzień.

źródło zdjęć : kmwewnetrzu.pl, decodomo.blogspot.com, happyhome.life, lovingit.stylokna.pl, e-mieszkanie.pl, elle.pl, blackandwhiteblog.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja