Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu na placu budowy. Oświetlenie ma w tym względzie ogromne znaczenie, warunkuje też precyzję wykonywanych prac. Mocne światło pomaga w pracy po zmroku, ale może też przydać się do skontrolowania, czy poszczególne etapy budowy przebiegają prawidłowo. Przykładowo – ułatwia dostrzeżenie rys i nierówności na świeżo wytynkowanej ścianie. Wtedy wiadomo jest, czy pracę wykonano precyzyjnie.
Wymagania odnośnie oświetlenia na budowie
Umiejscowienie i specyfikacja lamp znajdujących się na placu budowy to nie tylko kwestia komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Duże znaczenie w tym względzie mają przepisy prawa budowlanego. Wskazują one na szczególne znaczenie oświetlenia punktów niebezpiecznych, a także dróg ewakuacyjnych. Wymaga się stabilnego światła, nie może dojść do sytuacji, że zmieni się jego natężenie czy zauważalne będzie migotanie przypominające stroboskop.
Szczegóły odnośnie rozkładu lamp na placu dyktuje już własny komfort budowlańca. Warto jednak wziąć pod uwagę takie kwestie, jak odpowiednie dopasowanie lamp do warunków. Inne urządzenia będą stosowane do pracy przy wykańczaniu pomieszczeń, a inne przy budowie dróg. Nie można zapomnieć także o tym, że na terenie powinno się znajdować oświetlenie awaryjne. Włącza się je, gdy główne światło z jakiegoś powoduje przestaje pracować i umieszcza w punktach, które zgodnie z normami prawnymi nie mogą pozostać zaciemnione.
Lampa budowlana – parametry
Na placach budowy zwykle spotyka się oświetlenie halogenowe lub LED. To drugie czerpie znacznie mniej energii, poza tym zwykle daje bardziej intensywne światło. Przepisy prawne nie dyktują konkretnych rozwiązań w materii parametrów. Lampa budowlana musi więc zostać dobrana przez doświadczonego praktyka. Jeżeli w danym miejscu ważne jest dokładne widzenie barw oraz wykonywane są precyzyjne prace, to wybór najczęściej pada na warianty o mocy 100 W. Jeżeli intensywność światła może być wyższa, sięga się po 150 W, które dają lepszą widoczność. Często wybiera się białe światło lub delikatnie żółtawe cieplejsze odcienie.
Ważnym aspektem jest także wytrzymałość na niedogodne warunki otoczenia. Lampa budowlana musi być odporna na pyły, które często pojawiają się na budowie. Ponadto ważna jest niepodatność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć i wstrząsy. Producenci stosują odpowiednie materiały, by unikać ryzyka uszkodzeń. Te wymagania spełnia chociażby lampa LED Hikoki.
Rodzaje lamp budowlanych
Na rynku dostępny jest szereg sprzętów, które można wykorzystać do oświetlania budowy. Do części z nich dostępne są statywy, dzięki czemu ustawienie światła można z łatwością regulować pod względem wysokości i kąta padania. Zwykle prace budowlane przeprowadza się w pomieszczeniach pozbawionych instalacji elektrycznej, dlatego większość lamp ładowana jest akumulatorowo.
- Lampy robocze są częstym wyborem, bo mają dość szerokie spektrum specyfikacji i liczne dodatkowe funkcje, które przydają się na terenie budowy.
- Reflektor daje bardziej punktowe, skupione światło. Będzie dobrym wyborem do prac wymagających szczególnej dokładności, zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
- Latarka budowlana jest wygodna ze względu na łatwość przenoszenia. Można jej używać pod różnymi kątami.
- Naświetlacz charakteryzuje się specyficznym układem diod LED. Są one rozproszone, przez co uzyskane światło ma mniejsze natężenie, a dzięki temu mniej oślepia. To z pewnością rozwiązanie dobre dla wzroku.
- Maszt oświetleniowy to lampa budowlana lub naświetlacz połączone ze statywem. Projekty tego typu rozwiązań zawsze uwzględniają warunki panujące na budowie, dlatego z łatwością można stabilnie ustawić konstrukcję na dowolnym podłożu.
Po więcej lamp i reflektorów kliknij tutaj