Grzejniki elektryczne to bardzo prosty i wygodny sposób na uzyskanie komfortowej temperatury w domu. Urządzenia te sprawdzą się zarówno w roli ogrzewania podstawowego, jak i uzupełniającego. Mogą być przenośne lub zamontowane na stałe. Nowoczesne systemy sterowania i programowania sprawią, że włączą się nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu, a wyłączą po osiągnięciu pożądanej temperatury.
Rodzaje grzejników elektrycznych
Pod hasłem „grzejnik elektryczny” kryje się kilka rodzajów urządzeń, których cechą wspólną jest zasilanie na prąd elektryczny. Grzejniki konwekcyjne to łatwe w montażu, tanie urządzenia – bardzo szybko się nagrzewają i równie szybko stygną, dzięki czemu momentalnie wpływają na zmianę temperatury we wnętrzu. Większość modeli posiada co najmniej trzystrefowy termostat. Warto wiedzieć, że ten rodzaj urządzeń wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Drugim typem są termowentylatory, zazwyczaj w postaci przenośnej. Składają się z wiatraczka i spirali grzewczej. Ich praca jest dość głośna, nie nadają się zatem do ciągłego stosowania. Ich przeznaczeniem jest dogrzewanie pomieszczeń w wyjątkowo zimne dni. Trzeci rodzaj grzejników – urządzenia olejowe – działa na zasadzie radiacji. Olej znajdujący się we wnętrzu urządzenia nagrzewa się stosunkowo powoli, ale po wyłączeniu oddaje ciepło jeszcze przez długi czas. Ten typ urządzeń nadaje się dla alergików, ponieważ nie powoduje cyrkulacji powietrza i związanego z nimi ruchu roztoczy. Grzejniki ceramiczne bazują na zastosowaniu wkładu ceramicznego, który szybko się nagrzewa, ale jednocześnie powoli stygnie. Ich wadą jest jednak wysoki pobór prądu podczas nagrzewania, a co za tym idzie, wysokie koszty użytkowania. Ostatnim rodzajem grzejników są urządzenia halogenowe. Wykorzystują zjawisko promieniowania, dzięki czemu działają od razu po włączeniu. Generują promienie podczerwone, nagrzewające przedmioty znajdujące się w okolicy, które to następnie oddają ciepło do otoczenia.
Przenośny czy stacjonarny
Po wybraniu rodzaju grzejnika warto także rozważyć, gdzie będzie on nam potrzebny, jak często i w jakim celu będziemy go używać. Jeśli chodzi o sezonowe dogrzanie poszczególnych pomieszczeń, warto rozważyć zakup urządzenia przenośnego. Zimą będziemy mogli przestawiać je tam, gdzie akurat potrzebujemy; latem bez trudu schowamy taki grzejnik na strychu lub w szafie. Jeśli jednak szukamy sposobu na podstawowe ogrzewanie domu lub mieszkania, wybierzmy urządzenia stacjonarne, wieszane na ścianie.
Parametry
Podczas zakupu, zwłaszcza w przypadku wyboru podstawowego sposobu ogrzewania domu, pamiętajmy o ważnym parametrze, jakim jest moc grzewcza. Moc, z jaką pracować mają poszczególne grzejniki, uzależniona jest od powierzchni pomieszczenia, sposobu ocieplenia budynku oraz obecności innych źródeł ciepła. Warto skonsultować się ze specjalistą podczas planowania instalacji ogrzewania, tak aby uniknąć konieczności wymiany urządzeń.
Grzejnik elektryczny sprawdzi się zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe ogrzewanie domu. Warto wybrać rodzaj odpowiedni do potrzeb oraz obliczyć moc urządzenia, tak aby osiągnąć idealną temperaturę wnętrza.