6
Opublikowany 3 września 2012 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Wybieramy ogrzewanie dla domu jednorodzinnegoWielkimi krokami nadchodzi jesień, a co za tym idzie również dużo chłodniejsze dni. Warto zatem zastanowić się jaki system ogrzewania wybrać do swojego domu. Tematyką dzisiejszego artykułu będą zatem nie same systemy grzewcze, ale także ukażę Wam wady i zalety każdego z nich.

Pierwszym typem ogrzewania jest wykorzystywanie gazu ziemnego. Jest to niezwykle popularny typ ogrzewania zwłaszcza na osiedlach gdzie doprowadzony jest gazociąg. Dzieje się tak za sprawą niskich kosztów eksploatacji jakie generuje ten system grzejny – nie musimy martwić się o miejsce do przechowywania surowców opałowych – wystarczy, że dobierzemy odpowiedni kocioł. Jedyną wadą tego typu ogrzewania jest fakt, iż gaz jest bardzo niebezpieczny (wybuchowy) – wiele osób właśnie dlatego woli zdecydować się na bezpieczniejsze (chociaż nie całkiem bezpieczne), inne typy ogrzewania – np. wodne lub solarne. Niebezpieczniejszą odmianą ogrzewania gazowego jest ogrzewanie gazem płynnym. Wymaga on kotła – musi on stać ponad poziomem terenu. Ogrzewanie gazem płynnym jest grozne głównie ze względu na możliwość wycieku surowca (gazu) z kotła. Dla kogo zatem polecam to rozwiązanie? Polecam je osobom, które zdecydowały się już na ogrzewanie domu gazem ziemnym jednak oczekują na doprowadzenie do domu instalacji gazociągowej – wówczas ogrzewanie gazem płynnym będzie tzw. przejściową formą – jedyny koszt jaki poniesiemy zmieniając instalację na tą wykorzystującą gaz ziemny będzie wymiana dysz palnika w kotle. Zaś sam roczny koszt jaki ponoszą użytkownicy systemów grzewczych gazowych oscyluje w granicy 6000 zł.

zbiornik na gaz płynny na działce czym ogrzewać dom, tanie ogrzewanie

Drugim typem ogrzewania jest system wykorzystujący wodę jako środek obiegowy. Działa to w następujący sposób – poprzez rozpalenie pieca woda w zbiorniku osiąga odpowiednią temperaturę – najczęściej jest to 60 – 80 stopni. Wówczas pompka elektryczna rozprowadza wodę ze zbiornika po całym obiegu (do wszystkich grzejników w domu). Ważne jest tutaj aby instalacja była fachowo podłączona – w innym wypadku grzejniki będą się “zapowietrzały” a co za tym idzie temperatura wody w kotle zwiększy się z 80 do 100 a nawet 110 stopni – spowodować to może uszkodzenie całej instalacji – rozsadzenie ściany pieca, a nawet wybuch kotła. Koszty z jakimi wiążemy się w przypadku ogrzewania wykorzystującego wodę to: prąd – pompka obiegowa, oraz surowce jakich używamy jako środków opałowych, a więc drewno lub rodzaje węgla. Należy tu również wspomnieć, że już przy wyborze pieca musimy wiedzieć jakiego surowca będziemy używali – warto zatem kupić jeden z uniwersalnych modeli (sam posiadam taki jako surowca można używać dosłownie wszystkiego – drewno, węgiel brunatny, kamienny, a nawet odpady w postaci liści czy biomasa). Średni roczny koszt ogrzania domu jednorodzinnego to około 2500-3500 zł.

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie systemów wykorzystujących kolektory słoneczne. W tym wypadku woda również jest środkiem obiegowym. Ten typ ogrzewania dokładniej opisałem w jednym z wcześniejszych artykułów. W skrócie – koszty założenia są horrendalne (niektóre gminy mają dofinansowania z UE to jest chociaż trochę taniej) natomiast koszty użytkowania praktycznie nieobciążające portfela. Nie jest to jednak system który może działać samodzielnie – wykorzystuje się go raczej jako dodatkowe zródło grzejne – w pochmurne dni energia pozyskana z kolektorów nie wystarcza do ogrzania wody w całym obiegu w konsekwencji czego w pomieszczeniach wykorzystujących tego typu system jest chłodniej niż w tych wykorzystujących standardowe piece lub ogrzewanie gazowe. Istnieje jeszcze dodatkowa możliwość (niestety również kosztowna) – mianowicie wykorzystanie dodatkowych akumulatorów ciepła – kondensują energię słoneczną latem by wystarczała na całą zimę. Wtedy system kolektorów słonecznych staje się dużo wydajniejszy w konsekwencji czego może działać jako indywidualne zródło energii cieplnej.

  piec ogrzewanie, kotłownia

Alternatywnym (a co za tym idzie dodatkowym zródłem ogrzewania) są wszelkiego rodzaju kominki – również z płaszczem wodnym, a w domach wykonanych w starym budownictwie piece kaflowe. Nowoczesnymi rozwiązaniami są również wykorzystywanie eco-groszku jako surowca opałowego, bądz też biomasy. Istnieją też systemy wykorzystujące olej jako środek opałowy – jest on mniej niebezpieczny niż wykorzystywanie gazu, jednak bardziej polecam mimo wszystko wykorzystywanie systemów wodnych (może to z przyzwyczajenia jednak mimo tego – dom ogrzewamy już od 10 lat wykorzystując tego typu rozwiązanie – cały osprzęt objęty był 5-letnią gwarancją – i od założenia aż do tej pory nie było żadnej awarii – dużo natomiast słyszy się o wybuchach gazu lub innych tego typu “atrakcjach”). Przed założeniem jakiejkolwiek instalacji warto więc jeszcze raz wszystkie argumenty pozytywne jak tez te negatywne gruntownie przeanalizować i po prostu wybrać ten najbardziej odpowiadający wymaganiom przyszłych użytkowników.

Podsumowując – najbardziej ergonomicznym typem jest ogrzewanie solarne (słoneczne), najbezpieczniejsze – systemy wodne, najpopularniejsze w dużych miastach – systemy gazowe.

 

ZRÓDŁA: Grafika Google

Film idealnie podsumowujący artykuł

jakie ogrzewanie wybraćJerzy Żurawski z DAEŚ omawia elementy efektywnego energetycznie, a więc i energooszczędnego systemu grzewczego.

kominek z płaszczem wodnym Playlista “Systemy ogrzewania domu”

+ Slide
- Slide

 


Jaroslaw Wejda