Jeżeli prawidłowo wykonać izolację fundamentów ścian i piwnic, zagwarantujesz sobie trwałą ochronę budynku przed działaniem wody i wilgoci. Nie warto pomijać tego etapu prac budowlanych, szczególnie że można go wykonać nawet jesienią czy zimą.
Obecnie najpopularniejszym środkiem służącym do zabezpieczania powierzchni zagłębionych w gruncie, jest bitumiczna izolacja grubowarstwowa. Jak tłumaczy Anita Gawlik, ekspertka marki Botament®: Taka hydroizolacja to skuteczna ochrona betonu przed wodą, wilgocią i agresywnymi środkami znajdującymi się w gruncie.
Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ woda gruntowa wykorzysta nawet najmniejszą szczelinę, przedostając się w głąb betonu i doprowadzając do jego degradacji.
Jak zaizolować fundamenty i piwnice krok po kroku?
1. Przygotuj podłoże, które musi być czyste, nośne i nieprzemarznięte. Musisz usunąć stare powłoki malarskie, pozostałości mleczka malarskiego i środków antyadhezyjnych, a także zlikwidować wszystkie wystające elementy zaprawy. Rysy, spoiny i ubytki należy zamknąć odpowiednim materiałem oraz wyrównać do lica.
2. Zagruntuj podłoże oraz połóż zaprawę uszczelniającą, która ochroni przed tzw. negatywnym ciśnieniem wody. Wykonaj też wyoblenia z zaprawy mineralnej, a ei w obszarze działania wody rozbryzgowej i poniżej gruntu, nanieś mineralną zaprawę uszczelniającą.
3. Przystąp do aplikacji hydroizolacji, pamiętając aby położyć przynajmniej dwie warstwy o odpowiedniej grubości, dobranej do istniejącego obciążenia wodą.
Pamiętaj, że brak odpowiedniej hydroizolacji będzie skutkować powstaniem wykwitów solnych, tworzeniem się grzybów pleśniowych, a także pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych budynku. Dlatego tak ważne jest wykonanie tej pracy, szczególnie że izolację można aplikować jesienią i zimą.