Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi na pierwszy rzut oka może wydawać się prostym zadaniem. W przekonaniu wielu osób opiera się bowiem na pobieraniu miesięcznych opłat za czynsz lub wynajem. Niestety w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej. Inwestorzy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że budynek musi być przede wszystkim atrakcyjny dla osób chcących prowadzić w nim swoją działalność gospodarczą. Dlatego też trzeba zadbać o to, żeby był on w dobrym stanie, spełniał standardy techniczne i sanitarne. Tylko w takim przypadku uda nam się osiągnąć wymierne zyski. Na czym wobec tego polega specyfika zarządzania takimi nieruchomościami?
Rola zarządcy nieruchomości komercyjnych
Nieruchomości komercyjne muszą być w odpowiedni sposób zarządzane. Należy dążyć do ugruntowania pozycji obiektu na lokalnym rynku. W taki sposób osiągnąć można przewagę nad konkurencją, a co za tym idzie, przyciągnąć większą liczbę potencjalnych najemców. Dobre zarządzanie oraz optymalizacja kosztów związanych z utrzymaniem obiektu, wiąże się bezpośrednio z potrzebą dysponowania wiedzą z zakresu prawa, ekonomii oraz marketingu. Nieruchomości trzeba poświęcać także wystarczająco dużo uwagi. Na zarządcy ciąży wiele obowiązków, które wynikają nie tylko z konieczności opieki nad samą nieruchomością w zakresie zapewnienia czystości lub bezpieczeństwa, ale także w wymiarze finansowym.
W jaki sposób zarządzać nieruchomościami komercyjnymi?
Nieruchomość komercyjnastanowi źródło dochodu oraz dobrą lokatę kapitału. Inwestor decyduje się na tego rodzaju zakup w celu osiągania zysku. Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi opiera się więc na uprzednim opracowaniu, a następnie realizowaniu konkretnych strategii, które należy dostosować do typu oraz przeznaczenia danej nieruchomości.
W przypadku nieruchomości przeznaczonych na wynajem, czynności te będą miały na celu zwiększenie liczby najemców i ustalenie odpowiedniej wysokości czynszu. Zarządca musi pamiętać o budowaniu pozytywnego wizerunku swojej nieruchomości oraz nawiązywaniu i utrzymywaniu prawidłowych relacji z najemcami. Dodatkowo dba również o stan techniczny nieruchomości, nadzoruje różnego rodzaju prace remontowe, negocjuje warunki najmu, a także przedłuża obowiązujące umowy. W kwestii obiektów, takich jak centra handlowe, należy skupić się w dużej mierze na zwiększaniu ich atrakcyjności i konkurencyjności. Najważniejsze jest bowiem skorzystanie z możliwości pozyskania jak największej liczby potencjalnych klientów.
Odnośnie zarządzania, sporo tu zależy od tego, czy mamy do czynienia z inwestycją krótko lub długoterminową. W pierwszym przypadku należy stosować bardziej agresywną politykę w stosunku do ponoszonych kosztów, natomiast w inwestycjach długoterminowych, powinniśmy skupiać się przede wszystkim w uzyskaniu większej stabilizacji przychodów.
Kiedy sięgnąć po pomoc?
Nieruchomości komercyjne do sprawnego zarządzania wymagają od zarządcy odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności. Przyda się z pewnością podstawowa wiedza z zagadnień, które dotyczą przedmiotu działalności komercyjnej. Niezbędna będzie również umiejętność minimalizacji ponoszonych kosztów, zdolności organizatorskie oraz umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu. Można także skorzystać ze wsparcia specjalistów. Ciekawe propozycje nieruchomości komercyjnych posiada Orange Polska, która oferuje klientom swoją bazę budynków na sprzedaż i pod wynajem. Zainteresowany nabywca może liczyć na pełne wsparcie podczas całego okresu współpracy, fachowe doradztwo, a także możliwość osiągnięcia zadowalających zysków w przyszłości.
Nieruchomość komercyjna jest produktem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz bezpieczną formą lokowania własnego kapitału w tych dość trudnych czasach. Z pomocą sprawdzonej firmy, jaką jest Orange, można w sprawny sposób zbudować sobie możliwość osiągnięcia pewnego i satysfakcjonującego dochodu.