Porządki w domu potrafią poważne nadwyrężyć domowy budżet. Oferta środków do czyszczenia, mycia, odkażania jest ogromna. Każdy producent przekonuje, że jego produkt jest najlepszy i zapewni idealną czystość. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich środków, aby utrzymać czystość w najbliższym otoczeniu. Chemia gospodarcza może uczulać i może być niebezpieczna przy kontakcie ze skórą. Jeżeli nie chcemy zbyt często używać różnorodnych środków czystości, to warto poznać zastosowanie octu spirytusowego.
Zastosowanie octu spirytusowego – moc do wielu zadań
Niepozorny ocet spirytusowy, który zwykle stosujemy do marynowania grzybów, doprawienia mięsnej galarety i do konserwowania ogórków może nam pomóc w utrzymaniu porządku w domu. Pomoże pozbyć się brudu z małych i większych powierzchni. Zastosowanie octu spirytusowego do porządków w kuchni i łazience to doskonały pomysł.
Czyszczenie sprzętów i powierzchni
Nasze babcie i prababcie nie potrzebowały kilku płynów, aby zaprowadzić czystość w domu. Miały jeden rewelacyjny preparat: ocet spirytusowy. Sprzątanie było tanie, skuteczne i nie generowało kilogramów plastikowych śmieci w postaci butelek po różnych preparatach. Zastosowanie octu spirytusowego rozwiązywało wiele problemów. Octem można czyścić lodówkę, deskę do krojenia, blaty, armaturę, kafelki, lustra, a nawet meble. Jeżeli powierzchnia jest silnie zabrudzona używa się samego octu, W przypadku lżejszych zabrudzeń można rozcieńczyć ocet z wodą w proporcjach 50/50. Dodatkowy efekt przeciwbakteryjny otrzymamy, dodając do roztworu kilka kropli olejku herbacianego.
Usuwanie kamienia
Osadzający się kamień to powszechny problem w czajnikach elektrycznych i WC. Nowoczesna chemia ze sklepu rzadko daje sobie radę z kamieniem. Zastosowanie octu spirytusowego do boju z kamieniem to o wiele lepszy pomysł. Aby usunąć kamień z grzałki w czajniku elektrycznym wystarczy przegotować w czajniku roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 i zagotować. Następnie myjemy i płuczemy dokładnie czajnik. Kamień, który pojawił się na grzałce pralki może zniszczyć sprzęt. Niepozorny ocet uratuje pralkę- wystarczy do szuflady na proszek wleć ocet i zrobić pranie w temperaturze 95 stopni. Usuwanie kamienia z WC octem spirytusowym jest proste. Wystarczy przygotować mieszankę składającą się z trzech łyżek sody oczyszczonej, soli kuchennej i połowy szklanki octu. Preparat rozprowadza się szczotką do WC i zostawia na pół godziny. Po tym czasie należy go spłukać dwoma szklankami gorącej wody.
Dom bez brzydkich zapachów
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np.: spalenizny nie musi oznaczać wielogodzinnego wietrzenia mieszkania, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Zastosowanie octu spirytusowego zneutralizuje brzydki zapach. Wystarczy zagotować wodę z octem i poczekać aż odparuje
Ocet spirytusowy jest pomocny w usuwaniu nieprzyjemnego zamachu ze zmywarki. Na dno zmywarki należy wlać szklankę octu, a do pojemnika na tabletkę wsypać łyżkę sody oczyszczonej i uruchomić najdłuższy program zmywania. Przed rozpoczęciem „operacji” trzeba sprawdzić, czy producent dopuszcza użycie octu do danego typu zmywarki. Ocet neutralizuje także nieprzyjemny zapach z lodówki – spodeczek z octem należy wstawić do lodówki na kilka godzin.
Czyszczenie srebra
Miłośnicy srebra wiedzą, że łatwo pokrywa się różnymi osadami, przez co traci na swojej wartości. Sposobów na czyszczenie srebra jest bardzo dużo. Ocet spirytusowy do czyszczenia srebra polecały nasze babcie. Przedmioty przeznaczone do czyszczenia należy umieścić na 2 godziny w roztworze składającym się z 1/2 szklanki octu i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej.
Ocet spirytusowy pomaga także w usuwaniu kłopotliwych naklejek, które dziecko nakleiło na meble. Kawałek waty należy nasączyć octem, przetrzymać przez kilka minut na nalepce i delikatnie odkleić naklejkę. Ocet ze spirytusu to niezastąpiona broń do walki z muszkami owocówkami. Miskę lub słoik z octem trzeba postawić w miejscu, w którym gromadzą się owady. Wabi je zapach octu.