Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w jego trakcie zachodzą procesy regeneracji, które dają energię, by sprostać wyzwaniom kolejnego dnia. Niezmiernie istotne jest, aby sen był wydajny i zdrowy, a na jego odpowiednią jakość i długość powinno się zwracać szczególną uwagę. Elementów wpływających na odpowiedni poziom nocnego wypoczynku jest wiele, ale chyba najbardziej istotnym jest właściwie dobrane łóżko, a konkretniej rzecz ujmując materac.
Na co wobec tego należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca, aby długo posłużył? Jakie pytania zadać sprzedawcy, aby cieszyć się spokojnym, zdrowym i głębokim snem?
1. Z jakich materiałów wykonany jest materac?
Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór materacy, spełniających wszelkie możliwe potrzeby użytkowników. Coraz większą popularność, obok doskonale znanych materacy sprężynowych, zyskują te wykonane z lateksu lub pianki termoaktywnej, dopasowującej się do krzywizny ciała pod wpływem temperatury. Ponadto, stosowane są różne sposoby podnoszenia twardości materacy, np. poprzez dołożenie wkładu z włókien kokosowych czy użycie sprężyn o bardziej gęstych zwojach i zróżnicowanej średnicy, a także różnej gęstości zastosowanej pianki. Materiał, z którego wykonany będzie materac ma również znaczenie w przypadku alergii, popularnym wyborem wśród alergików są materace lateksowe.
2. O co chodzi z tymi strefami?
Większość dostępnych na rynku materacy produkowana jest z uwzględnieniem 3,5 lub 7 stref, oznacza to, że każda z nich odpowiada za podparcie określonej partii ciała: głowy, szyi, barków, lędźwi, bioder, ud, łydek oraz stóp. W trakcie snu powinno się dążyć do zapewnienia jak najprostszej linii kręgosłupa, co pozwoli uniknąć bólu pleców oraz późniejszych wad postawy. Strefy twardości są więc odpowiedzią na specyfikę ludzkiej anatomii i znacznie podnoszą komfort wypoczynku.
3. Jaką twardość wybrać?
Producenci materacy oferują swoje produkty w różnych twardościach, a ich skalę oznacza się literą H i numerem od 1 do 4 (czasem 5). Twardość materaca dobiera się indywidualnie do wagi i wzrostu użytkownika, im wyższy i cięższy będzie, tym twardszy powinien wybrać materac. Jest to spowodowane wspomnianym już dążeniem do zachowania naturalnie prostej linii kręgosłupa w trakcie snu. Jeśli materac będzie zbyt miękki, cięższy użytkownik może się w niego zapadać, w odwrotnej sytuacji, zbyt twardy materac może powodować sztywność pleców poprzez niedopasowanie do zbyt lekkiej osoby.
Twardość materaca należy również dobrać do pozycji, w jakiej się zasypia, ponieważ zależnie od niej, różnie rozkłada się ciężar ciała.
4. Materac piankowy czy sprężynowy?
Rodzaj wypełnienia materaca zależy od preferencji i będzie miał wpływ na jakość użytkowania. Wśród materacy sprężynowych najbardziej popularne są te z wkładem ze sprężyn kieszeniowych, co oznacza, że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, które z kolei połączone są ze sobą. Taka konstrukcja zapewnia niezależną pracę każdej ze sprężyn, co daje indywidualne podparcie zależnie od wywieranego na nie nacisku. Materac piankowy natomiast wykonany jest z bloku tworzywa o zróżnicowanej sprężystości i gęstości, co oznacza, że konkretne jego partie dostosowują się do krzywizny ciała w całości, nie pracują niezależnie od siebie. Istnieje wiele odmian materacy piankowych, ich bardziej zaawansowaną wersją są te z pianki termoaktywnej, dopasowującej się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła.
5. Czy wybór stelaża ma znaczenie?
Dla komfortu użytkowania materaca i możliwości wykorzystania w pełni jego właściwości, niezwykle istotne jest podłoże, na jakim się on znajdzie. Stelaż pod materac musi zapewnić mu elastyczność i podparcie. W przypadku każdego rodzaju materaca, a szczególnie tych sprężynowych, decydujący jest rozstaw szczebli, zbyt duży spowoduje zapadanie się sprężyn między nie i w efekcie uszkodzenie struktury materaca. Użytkowanie materaca na podłodze lub innym niesprężystym podłożu również nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ nie zapewni mu odpowiedniej elastyczności pracy.
6. Jak dbać o materac?
Żywotność materaca, który jest użytkowany na właściwym podłożu wynosi ok 8-10 lat. Jednak, aby faktycznie cieszyć się nim tak długo należy pamiętać o przekładaniu go (zależnie od rodzaju) w płaszczyźnie głowa-nogi oraz góra-dół, żeby materac nie uległ odkształceniu tylko w jednej partii. Z tego samego powodu należy również unikać siadania na brzegach materaca oraz stawania na nim, optymalnie, jeśli ciężar jest równo rozłożony. Dobrą praktyką jest także użytkowanie podkładów pod prześcieradła, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci (np. potu) do wnętrza materaca.