Założenie: oświetlenie schodów, dwa włączniki, zarówno na dole jak i na górze można gasić i zaświecać światło.
Wykonanie: potrzebujemy 3 przewody miedzy włącznikami, podłączamy je wg schematów:
schemat1:
czerwony to faza niebieski zero (od żarówki do łącznika też powinno być na niebiesko) a czarne to pomocnicze (faza).
Jeżeli nie poprowadziliśmy kabla 4 żyłowego między włącznikami, i posiadamy kabel 3 żyłowy zwykle podłączamy zielono żółty jako czarny (patrz schemat). Polecam przemalowanie go czarnym pisakiem, by ktoś kiedyś nie pomylił go z uziemieniem.
schemat 2 |
schemat 3 |
w dalszej części… wyłącznik krzyżowy (czytaj dalej)
Układ jest zasilany z sieci energetycznej (zacisk oznaczony L przyłączony jest do przewodu fazowego („fazy”), a zacisk N do przewodu neutralnego (zerowego, „zera”). Kułko z X – to żarówka. Są też dwa wyłączniki (np. jeden na jednym końcu korytarza, a drugi na drugim). Zasada działania tego układu jest bardzo prosta. Otóż, kiedy przez żarówkę będzie płynął prąd (żarówka będzie świecić)? Ano wtedy, gdy obwód będzie zamknięty (obwód będzie stanowił zamkniętą drogę dla przepływu prądu). W tym układzie będzie to możliwe wtedy, gdy oba wyłączniki S1 i S2 znajdą się w pozycji 1, lub w pozycji 2. W pozostałych kombinacjach położeń wyłączników żarówka nie będzie się palić (obwód będzie otwarty, nie będzie odpowiedniej drogi by prąd mógł przez obwód przepłynąć).
Trzy włączniki. Włącznik krzyżowy #
Istnieje możliwość rozszerzenia naszej instalacji oświetlenia schodowego o kolejne włączniki.
Musimy zastosować wtedy dodatkowy wyłącznik tzw. krzyżowy zwykle oznaczany #. Jest on środkowym elementem instalacji. ( w rzypadku trzech włączników)
przykład z mojego domu :
dół schodów faza—wyłącznik schodowy— góra schodów wyłącznik krzyżowy—- koniec korytarza wyłącznik schodowy.
Wg schematu:
Mam już wprawę i wiem jak podłączyć włącznik krzyżowy firmy Ospel seria Impresja 🙂
O tuż mamy sobie ładny włączniczek a na nim na dziergany schemacik, dla laików zupełnie nie czytelny.
Są więc cztery wejścia na górze jedno czerwone a na dole pierwsze białe, jedno czerwone, i drugie białe.
Oznaczamy sobie nasze przewody jak na schemacie powyżej P,1,2,3.
i podpinamy: A i C to P i 2, a B i D to 3 i 1
Uwaga pamiętajmy testując już podpięte włączniki testujcie z zapiętą klapką na wyłączniku krzyżowym, gdyż przełącza on dwa styki.
Ja popełniłem błąd i przełączałem palcem tylko jeden styk, i działy się herezje.
Masz pytanie ? zadaj w komentarzach poniżej
Zapraszam do dyskusji temat takiego podłączenia !
Ja zawsze podłączam tak, że wszystkie przełączniki w tej samej pozycji to obwód otwarty. Powód? Jest w poradnikach dla elektryków polskich i zagranicznych wytyczna mówiąca że przełączniki wszelkiego rodzaju w tym klawiszowe w pozycjach opadniętych mają rozłączać obwód i należy unikać możliwości samoczynnego włączania się urządzeń szczególnie gdy ta część opadnie lub zostanie uszkodzona. W zagranicznym wydaniu dodatkowo zwrócono uwagę że załączenie to stan wysoki 1 na górze a wyłączenie to stan niski 0 na dole co się bardzo dobrze z tym pokrywa. Pisze też o możliwości szybkiego i łatwego wyłączania urządzeń w awaryjnych sytuacjach a małym dzieciom łatwiej jest nacisnąć dolną część włącznika lub pociągnąć pstryczek na dół. Przy schodowych jak dziecko wszystkie włączniki w domu pociągnie na dół, to w rezultacie odłączy iskrząca czy paląca się lampę nawet w schodowej konfiguracji. Myślę że to najlepsza droga. W polskim systemie wiele jest jeszcze niejasności i rozbieżności, nie ma jakichś jednolitych światowych standardów jak np na zachodzie europy. UK, Francja, Holandia mają nawet tak samo spolaryzowane gniazdka elektryczne, żeby użycie przejściówek nie zamieniało L i N a w Polsce połowa jak za PRL a druga połowa jak w Europie i jest bałagan.
Hehe, też mam coś takiego w mieszkaniu. Zastanawia mnie tylko jedno – co się stanie w przypadku, gdy oba przełączniki zostaną naciśnięte w tym samym momencie? Nic? Czy zostanie to potraktowane jak wciśnięcie tylko jednego?
Pojawi się wtedy tzw stan nieustalony. Trzeba wcisnąć jeden włacznik i będzie ok.
jaki stan nieustalony? Dwukrotna negacja, stan bez zmian
U mnie dzieci się tak bawiły i skończyło się na rozebraniu i przeczyszczeniu styków jednego wyłącznika… Nigdy nie jest tak, że jednocześnie wciśnie się 2 na raz, a więc może nastąpić minimalne mignięcie żarówki.
Proszę o pomoc. Ja mam założone przełączniki na trzy kable koloru niebieskiego. Rozłączyłem je bez zaznaczania i teraz nie wiem jak z powrotem podłączyć.
Z góry dziękuję za pomoc.
ja na twoim miejscu dał bym napięcie na poszczególny kabel i w ten sposób bym doszedł który jest który. Kolejna metoda, to metoda prób i błędów – przy 3 kabelkach nie masz dużo kombinacji:D
jak to jest schodowy to gupi jesteś… nie wolno podawać dodatkowej fazy na kabelki…. zwiera się trzy kabelki do kupy i pstryka nie ruszanym wyłącznikiem schodowym… żarówka (lub żarówki) winne mignąć w trakcie przełączania… to znaczy że jest ok. Rozłączasz te trzy w kupie i zwierasz dwa na raz… jak żarówka nie świeci to te dwa sa korespondencyjne, a ten trzeci zaznaczasz jako tzw. \”P\”… reszty się domyśl…
jak połączyć oświetlenie z czterech miejsc 2 krzyżowe i 2 schodowe prosze o schemat
Podobnie jak z zastosowaniem jednego krzyżowego – schemat jak powyżej:D
Witam .
o jakich cherezjach mowisz?bo nie moge dojsc do ladu .
Shemat mam jak twoj. Tez przelaczalem jednym dopiero pozniej sie zorietowalem ze zalacza dwa styki naraz w krzyzowym,ale cos jest nie tak bo jak przelacze krzyzowym to schodowki juz nie trybia,a propo krzyzowego on nie powinien byc polaczony z krzyza czyli jak sa po dwa kolory to na stykach po skosie podpiete na wylaczniku?/pzdr i czekam na odp
witam.
Nie wiem czy chodzi o oszczednosc ale kladzenie przewodu 3 zylowego i malowanie zyly zólto-zielonej na czarno jest moim zdaniem niezgodne z przepisami.
Przewód ochronny (PE) – przewód elektryczny służący wyłącznie ochronie przed porażeniem elektrycznym. Może to być przewód uziemiający (łączący główny zacisk uziemiający z uziomem) lub wyrównawczy (zapewniający wyrównanie potencjałów elektrycznych różnych części mogących znaleźć się pod napięciem). Barwa izolacji zawsze dwukolorowa – żółto-zielona.
A jak połączyć 2 włączniki 2-klawiszowe mając 4 przewody: żółto-zielony , niebieski , czarny i brazowy? Są to włączniki Diall z castoramy.
Proszę o pomoc, bo nie wiem gdzie popełniam błąd.Przed założeniem włączników schodowych zrobiłem sobie tester prawdziwego obwodu i nie wiem gdzie jest problem-link do filmu
Mam pytanie czy jest jakis sposób przerobienie włącznika krzyżowego na schodowy. Mam trzy sztuki krzyżowe,a potrzebuje dwa schodowe i jeden krzyżowy.Proszę o podpowiedż.
Witam, o jakiej zapietej klapce mowa?
O klapce którą przelaczasz dłonią góra dol
Źle podpięty wyłącznik krzyżowy – jak sama jego nazwa wskazuje, powinien być połączony na krzyż a nie jak schodowy!