3
Opublikowany 9 grudnia 2012 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Po malowaniu montaż gniazdek, wyłączników itp

listwa gniazdek elektrycznych tv komputer telefon
listwa gniazdek elektrycznych tv komputer telefon

Zakończyliśmy malowanie, przyszedł czas na kolejny etap prac. Zacząłem montowanie akcesoriów elektrycznych gniazdka, włączniki, wyłączniki, podwójne, jednobiegunowe, schodowe, itp. gniazdka internetowe tj. wewnętrznej sieci lan w domu, gniazdka telewizyjne tv, Sat, Radio. Instalacje mam wykonaną tak że w każdym pokoju mam gniazdko tv i lan, w sypialni mam doprowadzone do puszki dwa kable koncentryczne.

Przed montażem gniazdek rzecz jasna musiałem wykonać połączenia przewodów elektrycznych w piuszkach, w instalacji używałem głębokich puszek podtynkowych, nie stosowałem dodatkowych puszek podtynkowych na połączenia. Wiec praktycznie w każej puszcze gdzie miało być zamontowane gniazdko musiałem wykonać albo połączeniówkę, którą wykonywałem za pomocą złączek wago (szybkozłączki) lub tam gdzie przewód tylko wchodził i przechodził do kolejnej puszki. Wkręcałem dwa przewody w gniazdko. Moje gniazdka firmy Ospel z serii impresja pozwalały na taki zabieg.

łączenie przewodów złączkami wago złączki wago przeźroczyte jak pomieścić połączone kable w głębokich puszkach elektrycznych

 
W przypadku pojedynczych i podwójnych gniazdek czy włączników praca była łatwa i przyjemna, dla ramek potrójnych poczwórnych i pięciokrotnych sprawiała już trochę kłopotów, nie dość że dużo przewodów do łączenia i skręcania to jeszcze poustawianie tego by wsadził ładnie i bez problemu ramkę, nie było takie hop siup i zajmowało trochę czasu.

przykręcanie gniazdek ospel uzbrajanie puszek elektrycznych ramka pięć ospel impresja, gdniazdka systemowe

 

Gniazdko telewizyjne (lewe zdjęcie) w przypadku ospela bardzo prosto rozwiązane, wystarczyło ściągnąć z przewodu centymetr izolacji i wcisnąć wystający element w kształcie szpica pod oplot przewodu koncentrycznego a rdzeń sam wsuną się w zaciski, Następnie trzeba śrubą dokręcić styki trzymające rdzeń.
Zarobienie gniazdka komputerowego (środkowe zdjęcie) polegało na wciśnięciu odpowiednich kolorów kabelków do takich samych kolorów slotów wybranego standardu sieci internetowej A lub B , czynność wykonywałem załączonym do kompletu mocno uproszczonym nożem kron.

gniazdko telewizyjne ospel impresja jak podłączyć gniazdko komputerowe listwa gniazdek elektrycznych tv komputer telefon

Sypialnia

W sypialni, w zabudowie telewizora, naszło mnie na małe oszczędności, miałem kupione i przygotowane gniazdko telewizyjne, ale z racji tego że mam doprowadzone tam dwa przewody koncentryczne, musiałbym drugi przewód wypuścić gdzieś spod ramki gniazdka i wykonać połączenie tj. przedłużenie kabla do telewizora czy tunera. Wpadłem na oszczędny i praktyczny plan. Miejsce gdzie jest ramka i tak będzie niewidoczne, za szafką. Wywierciłem w zaślepce, która kosztuje 4 zł dwa otwory idealnej wielkości co mój przewód koncentryczny Triset 113, przewody przeprowadziłem przez te otwory i wykonałem ich przedłużenie za pomocą “beczki” F-F. Jeden przewód tv naziemna do telewizora, a drugi satelita do tunera satelitarnego. Ponad 50 zł za gniazdko zaoszczędzone. Tak samo zrobiłem z przewodem sieci lan, zamiast internetowego gniazdka wartego coś około 40 zł jest zaślepka za 4 zł.

ile gniazdek pod kino domowe, telewizor zamiest drogiego gniazdka telewizyjnego tanie gniazdko telewizyjne
bez gniazdka telewizyjnego i sat i internetowego gdniazdka elektryczne w zabudowie telewizora, gniazdko tv sat internet

Łazienka

W łazience też znalazło się parę gniazdek, dokładnie 6 gniazdek łazienkowych z szybką IP54 i 4 włączniki elektryczne -po lewej i po prawej stronie lustra wyłącznik jednobiegunowy stykowy tzw. dzwonkowy współpracujący ze stycznikiem on/off bistabilnym włączający oświetlenie górne halogenowe nad lustrem, zabudową geberita i nad małym lustrem i małą umywalką w części wc.
Jeden włącznik podwójny tzw. dwugrupowy włączający oświetlenie nad prysznicem, tj. we wnęce prysznicowej nad brodzikiem i wentylator łazienkowy nad drzwiami prysznicowymi.
Zdjęcia naszej łazienki można zobaczyć we wpisieŁazienka na poddaszu
W łazience zamontowałem również wyłącznik schodowy,jeden jest przed drzwiami od łazienki przy schodach (początkowo miał być tylko ten włącznik światła) ale ze względu na wygodę, tuż przed płytkami wykonałem instalację pod drugi schodowy już w środku łazienki. Wyłącznik schodowy działa tak że światło możemy zapalić lub zgasić jednym z dwóch włączników.
Wyłącznik schodowy opisałem we wpisie:wyłącznik schodowy

montaż gniazdka elektrycznego w łazience w płytkach na ścianie łącznik schodowy w łazience włącza i wyłącza światło po dwóch stronach łączenie przewodów w łazience złączki wago
łączenie przewodów do gniazdek w głębokiej puszcze kilka gniazdek w rzędzie w łazience przy lustrze łazienka pomalowana, płytki tubądzin colour green pop, skosy i sufit na biało

 
Montaż przełącznika bistabilnego on/off 230v w puszcze elektrycznej fi 60 z zastosowanie tylko trzech żył pomiędzy dwoma włącznikami jednobiegunowymi tj. zwierny (tzw. dzwonkowy).
Opis tego układu łącznika bistabilnego i sposób podłączenia postaram się opisać w osobnym wpisie.

wyłącznik schodowy, dwa wyłączniki do jednego światła bistabilny stycznik zwierny jak schodowy, kilka włączników jednego swiatła wyłącznik bistabilny i włączniki zwierne w łaziencew

Na koniec ciekawostka.

Podobno dwóch i więcej gniazdek Ospel Impresja nie da się zamontować w pionie.
Jak widać na załączonym przykładzie, Udało mi się wykonać ten zabieg w dwóch przypadkach w sypialni, gdzie po obu stronach łóżka mam gniazdko 2x230v w pionie z gniazdkiem głośnikowym audio, zresztą podobnie mam w salonie na parterze.
To prawda fabrycznie producent nie przewidział montażu gniazdka podwójnego 230v pionowo w ramce – która jest pionowo. Przeszkadzają zaokrąglone krawędzie gniazdka, które wystarczy podpiłować lub ściąć nożykiem, śladu nie ma a gniazdko pasuje idealnie i nawet fajnie wygląda.

  • ospel impresja ramka podwójna pionowo

    ospel impresja ramka podwójna pionowo
    gniazdko elektryczne z gniazdkiem głośników audio – Gniazdka, Instalacja Elektryczna, Uzbrajanie Puszek, Puszki Elektryczne, Włącznik, Kable, Instalacja, Sieć, Lan, Internet, Tv, Telewizja, Gniazdko, Ramka, łączenie Kabli, Przykręcanie Gniazdka, Waga, Połączenie, Kostka, Impresja, Ospel

Zdjęcia pochodzą z galerii Październik 2012


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl