Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które generuje duże koszty, wymaga ogromnego zaangażowania i często pociąga za sobą znaczące życiowe zmiany. W tym kontekście wybór odpowiedniego projektu jest niebagatelną sprawą. Z pomocą przychodzą oferty biur architektonicznych w postaci katalogów gotowych projektów, które mogą stanowić dla inwestorów punkt wyjścia do złożenia indywidualnego zamówienia, modyfikacji wybranej propozycji lub wyboru gotowej.
Ile kosztuje projekt?
Katalogi dają inwestorom możliwość skorzystania z gotowych propozycji lub adaptacji wybranego projektu do własnych potrzeb i możliwości. Koszt gotowego projektu to kwota, która standardowo może się wahać od 1,5 do ok 3 tys. zł. Drugie tyle należy przeznaczyć na dostosowanie koncepcji architekta do własnych oczekiwań. Każda z tych opcji jest jednak tańszym rozwiązaniem od projektowania domu zupełnie od podstaw w ramach indywidualnego zamówienia. Niezależnie jednak od wybranej propozycji warto mieć na względzie, że cena projektu jest składową wielu różnych czynników, m. in. wielkości nieruchomości, stopnia skomplikowania bryły budynku, regionu, umiejętności architekta itd.
Jak wybrać właściwy projekt?
Bogactwo propozycji zawartych w katalogach potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wybrać dom w stylu tradycyjnym czy będącym interpretacją nowoczesności? Z dachem płaskim czy spadowym? Z oknami dachowymi, lukarnami czy bawolim okiem? Z garażem czy bez? Z kuchnią zamkniętą czy aneksem kuchennym? Lista pytań, które mogą się nasunąć inwestorowi zdaje się nie kończyć. Warto jednak sumiennie odrobić lekcję własnych potrzeb i oczekiwań. Im bardziej szczegółowo określimy wymagania, tym lista potencjalnych propozycji będzie coraz krótsza, a my coraz bliżej idealnego projektu wymarzonego domu. Warto wziąć pod uwagę styl życia jaki prowadzimy. Ile osób będzie zamieszka w nowym domu i czy są wśród nich małe dzieci lub osoby starsze, które mogą potrzebować szczególnych udogodnień. Jeżeli mamy małe dzieci, dobrze by było zorganizować im przydomowy plac zabaw. Jeżeli mamy dwa samochody, przyda się i większy garaż. Goście, którzy często wpadają w odwiedziny z pewnością docenią możliwość przenocowania w specjalnie dla nich przeznaczonym pokoju, a ci którzy dużo pracują w domu – możliwość pracy w pokoju zaaranżowanym na gabinet.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Powiedzieć, że dom jest ładny to zdecydowanie za mało, by móc wygodnie w nim mieszkać. Niezbędny jest również funkcjonalny układ pomieszczeń oraz odpowiednie ich zagospodarowanie. Punktem, którego nie można także pominąć jest też bezpieczeństwo. Warto postawić na takie rozwiązania, które zagwarantują maksimum bezpieczeństwa domownikom i zapewnią komfort życia na wiele lat. Na etapie wyboru projektu dobrze jest się zastanowić nad technologią, która zostanie użyta podczas budowy domu. Mowa m. in. o ogrzewaniu podłogowym, rozmieszczeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, montażu kominka, czujek dymu, inteligentnych systemów zarządzania domem. To ważne, gdyż realizacja wielu technicznych rozwiązań może być utrudniona lub wręcz niemożliwa w miarę postępowania budowy domu.
Jedną z najważniejszych rzeczy, od której właściwie należałoby rozpocząć planowanie budowy domu jest zakup odpowiedniej działki i wybór projektu zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo może się okazać, że projekt który wybraliśmy ma inny dach niż dozwolony przez lokalne władze, niewłaściwy kolor elewacji, nieadekwatny styl lub w ogóle jest za duży i za wysoki. Nie warto lekceważyć przepisów, gdyż może się okazać, że zakupiony projekt nie spełnia zupełnie ich kryteriów lub co gorsza, rozpoczęta budowa zostanie wstrzymana.
Budowa domu to długi proces, w którym ekscytacja przeplata się z obawami, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody, opóźnienia w pracach i wydatki, które nadwyrężą budżet. Warto sobie uświadomić, że szereg tych zarówno dobrych, jak i złych doświadczeń związanych z budową domu i późniejszym korzystaniem z niego można przewidzieć już w momencie wyboru projektu. Dlatego warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi na tym etapie inwestycji i prócz aspektów estetycznych wziąć pod uwagę również te techniczne, by w przyszłości wszystkim domownikom mieszkało się komfortowo i bezpiecznie.
źródło zdjęć: ladnydom.pl, budogram.pl, trzynastapracownia.pl, projektyprestige.pl, e-projekty.pl, archeton.pl
Dom z katalogu – co warto wiedzieć: Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które generuje… hXXps://t.co/GML6xlMY9k
Z doświadczenia radzę ostrożnie podchodzić do projektów, w których przedstawiony jest rozkład mebli i urządzeń sanitarnych. Często zdarza się, że urządzenia, czy meble przedstawione na projekcie w rzeczywistości są większe i nie mieszczą się w przedstawionym układzie. Radzę dokładnie porównać wymiary na projekcie z rzeczywistymi gabarytami danego wyposażenia.
Bardzo fajna strona, czyta się to i ogląda bardzo przyjemnie. Sam jestem po budowie i jeśli będziecie potrzebowali dobrej firmy z rusztowaniami to polecam slv-group.eu