Ciche, ustronne miejsce, wokół nietypowy układ ścian, zakamarki, wnęki, belki stropowe – poddasze. Ma swoich fanów i wśród dzieci, i wśród dorosłych. Jedni szukają tu spokoju i relaksu, innych cieszy nieco tajemniczy klimat. Wnętrza na poddaszu posiadają bowiem niezwykłą energię.
Mają ogromny potencjał aranżacyjny, dzięki czemu pokój czy całe mieszkanie pod skosami będą zawsze wyjątkowe i niepowtarzalne.
Kolory
Doskonale prezentują się jasne kolory z mocniejszymi akcentami. Dużo bieli czy beżu rozjaśni wnętrze, wspomagając doświetlanie przez okna dachowe. Dobrym pomysłem jest malowanie ścian i sufitów tym samy odcieniem farby – to pomaga „podnieść” optycznie ściany.
Jeżeli poddasze jest niskie, nie stosujmy tapet z dużymi wzorami. Mogły by przytłaczać i jeszcze bardziej obniżać wnętrze. Im niższe i mniejsze poddasze do urządzenia, tym mniej wzorów, dużych płaszczyzn w mocnych kolorach, czy ciemnych elementów wystroju stosujmy.
Podłoga
Najlepiej układać tę samą posadzkę na całej powierzchni poddasza. Nawet jeżeli pokój jest połączony z kuchnią, to lepiej nie odcinać optycznie aneksu kuchennego płytkami – owszem jest to praktyczne, ale w tym wypadku nie będzie wyglądać dobrze. Drewno odporne na wilgoć czy panele laminowane lub winylowe przystosowane do takich pomieszczeń jak kuchnia, będą tu dobrym wyborem. Nie polecamy płytek kamiennych czy ceramicznych, bowiem z nimi trudniej osiągnąć efekt przytulności.
Zabudowa na wymiar
Poddasze jest doskonałym miejscem do nietypowej zabudowy. Tu każdy element powinien być dokładnie zaplanowany. Spadki i skosy nie powinny ograniczać – ważne jest wykorzystanie miejsc pod skosami, budowanie szaf, szafek i schowków tam, gdzie typowe meble nie mają szans się zmieścić. Zamawiajmy więc szafy wnękowe i inne zabudowy projektowane na wymiar. Najlepiej zamykać je drzwiami przesuwanymi. Nie zajmują przestrzeni, są niemal niewidoczne, szczególnie, gdy ich kolor dopasujemy do ścian. To najlepsza metoda na optymalne wykorzystanie powierzchni.
Co pod skosem, co pod oknem
Przy niskiej ścianie można ustawić np. kanapę – oczywiście musi być na tyle dużo miejsca, by siedzące osoby nie dotykały głowami sufitu. Wysokość 140 cm określa się jako wystarczającą, by można swobodnie usiąść pod sufitem. Można też nieco odsunąć mebel od ściany, by wygodnie siadać i wstawać, a za nim postawić np. konsolę, na której wyeksponujemy dekoracje, odłożymy piloty czy książkę. W sypialni zaś pod skosem może stanąć łóżko z zagłówkiem. Zawsze jednak po ustawieniu mebla przetestujmy, czy na pewno po ciemku nie będziemy uderzać się w głowę.
Z kolei pod oknami dachowymi doskonale prezentują się m.in. stoły jadalniane. Popularnym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych i młodzieżowych jest ustawianie pod oknem biurek. Nie ma przecież lepszego światła do czytania, niż światło dzienne. Przyjemnie jest także budzić się w słońcu – dlatego często w sypialniach łóżka są ustawiane właśnie pod oknami. Wybierając okno, pod którym będzie stał duży mebel, zwracajmy uwagę, by miało ono wygodny uchwyt otwierający u góry – wtedy obsługa okna będzie łatwiejsza (taki system otwierania oferuje VELUX). By czuć się bezpiecznie pod oknami połaciowymi, montujmy produkty renomowanych firm, jak okna VELUX. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo i dobry dostęp światła dziennego do wnętrz, ale też pozwalają wykorzystywać ciepło z energii słonecznej w okresie grzewczym. Nowe okna dachowe Standard Plus są bowiem wyposażone w pakiety 3-szybowe, pomagające utrzymać ciepło w domu. Dzięki innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnologyâ„¢ oraz dodatkowym uszczelkom okna mają świetne parametry izolacyjne, co dla użytkowników oznacza niższe rachunki za energię.
Montując okna dachowe, warto pamiętać też o dobrych roletach zaciemniających, jeśli nie zawsze chcemy budzić się o świcie. Równie ważna jest ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pokoju w ciepłe dni. VELUX ma w swojej ofercie m.in. markizę MHL, którą montuje się na zewnątrz okna. Blokuje ona promienie słoneczne i chroni okno przed nagrzewaniem. Zaciągnięta blokuje nawet 76% ciepła, nie zasłaniając nam przy tym widoku. Modele MHL są szczególnie polecane do pomieszczeń z południową ekspozycją okna. Zimą markizę można całkowicie schować, pozwalając słońcu dotrzeć do szyb, a tym samym umożliwi pasywne ogrzewanie.
Markizy są dostępne w trzech systemach obsługi: manualnym, elektrycznym lub elektrycznym zasilanym energią solarną. Markiza solarna nie wymaga żadnego okablowania i jest gotowa do użycia natychmiast po zainstalowaniu.