Coraz chętniej budujemy domy jednorodzinne daleko poza miastem. Samochód staje się więc obowiązkowym sprzętem, który w tym przypadku nie tyle ułatwia codzienne czynności, co staje się niezbędny. A skoro auto, to warto pomyśleć też o garażu, w którym zabezpieczy się je przed wpływem warunków atmosferycznych oraz kradzieżą.
Wybierając gotowy projekt domu, masz do dyspozycji dwie możliwości – garaż wolnostojący lub połączony z budynkiem. Który będzie lepszy dla Ciebie?
Masz niedużą działkę, ale nie chcesz rezygnować z garażu? A może wolisz mieć do dyspozycji większą powierzchnię mieszkalną i jesteś gotowy uzyskać ją, przenosząc garaż do osobnego budynku?
Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu z garażem lub bez, sprawdź, co będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej rodziny.
Dla wygodnych i szukających oszczędności – garaż w bryle budynku
Wśród gotowych projektów domów jednorodzinnych przeważają budynki z garażami włączonymi bryłę. Ich popularność nie dziwi – to rozwiązanie ma mocne plusy, które zapewniają mu przewagę:
- Pomieszczenie garażu jest bezpośrednio połączone z częścią mieszkalną To komfortowe rozwiązanie – nie trzeba wychodzić z domu, żeby wsiąść do auta.
- Oszczędność miejsca na działce. Taki garaż pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki, co jest szczególnie korzystne, gdy inwestor dysponuje niewielką parcelą.
- Możliwość zagospodarowania przestrzeni nad pomieszczeniem, w którym znajduje się samochód, na cele mieszkalne.
Garaże tego typu mogą mieścić się w piwnicy lub zostać wpisane w poziom parteru. Pamiętajmy, że garaż w piwnicy to konieczność poniesienia dodatkowych kosztów m.in. wykonania odwodnienia nawierzchni oraz instalacji, która zapobiegnie oblodzeniu i utrudnieniu wjazdu – mówi Tomasz Flak, architekt z pracowni Dobre Domy.
Coraz częściej jednak odchodzi się od projektów domów z podpiwniczeniem z uwagi na koszty związane z utworzeniem dodatkowej kondygnacji. Zatem najbardziej ekonomicznym wariantem jest garaż, który mieści się na poziomie parteru oraz wykorzystuje ściany i instalacje reszty domu.
Należy zwrócić uwagę na to, że garaż wpisany w poziom parteru może ograniczyć przestrzeń mieszkalną tej kondygnacji oraz powierzchnię zewnętrznych ścian. Inwestor powinien upewnić się, że nie będzie to dla niego niekorzystne – warto porozmawiać z architektem o plusach i minusach tego rozwiązania.
Na duże działki – garaż wolnostojący
Posiadacze przestronnych działek mają więcej swobody nie tylko w kwestii wyboru projektu domu, lecz także dlatego, że bez problemu mogą wykorzystać powierzchnię parceli na garaż w formie odrębnego pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma wiele plusów:
- część mieszkalna pozostaje nienaruszona;
- brak wpisanego w bryłę pomieszczenia, którego ściana zabierałyby światło dzienne;
- ograniczenie niektórych kosztów (jeżeli np. zrezygnuje się z ocieplania i ogrzewania, oraz montażu drzwi antywłamaniowych, które byłyby konieczne w przypadku garażu w bryle).
Przy wyborze garażu wolnostojącego pojawiają się również dodatkowe kwestie, które należy rozpatrzyć:
- Żeby dostać się do samochodu, trzeba wyjść z budynku. Dobrze więc zapewnić sobie odpowiednie przejście np. dróżkę lub zadaszenie.
- Usytuowanie garażu od strony ulicy ułatwi manewry samochodowe, jednak spowoduje równocześnie dużą ekspozycję budynku na tle domu, co nie każdemu może odpowiadać ze względów estetycznych.
- Garaż powinien być dopasowany stylistycznie do bryły domu.
Przed wyborem projektu pomyśl o garażu
Zaplanowanie garażu na początku inwestycji to sposób na uniknięcie nieprzewidzianych kosztów. Wielu inwestorów wybiera garaż w obrębie bryły domu, by zachować spójność całej konstrukcji i zapewnić sobie wygodę codziennego użytkowania. Jeśli natomiast nie przeszkadza Ci konieczność docierania do auta bez względu na pogodę, garaż wolnostojący jest dla Ciebie. Nawet jeśli wybierze się projekt domu bez garażu, można dobudować go osobno, pod warunkiem, że znajdzie się na to miejsce na działce. Zyskujesz również możliwość odłożenia w czasie prac budowlanych w sytuacji, gdy tymczasowo nie dysponujesz wystarczającym budżetem.
Gdy ktoś jest na etapie planowania budowy domu to artykuł może być pomocny przy wyborze projektu. Fajnie przedstawia zalety każdego rozwiązania.