0
Opublikowany 4 lipca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

5 powodów, dla których pokochasz nowoczesne oknaOkna towarzyszą nam niemal od samego początku budownictwa. Z biegiem lat i stuleci zmieniały się, i to bardzo. Dziś w Polsce standardem są te wykonane z PCV: bardziej solidne, szczelne i łatwe w obsłudze.

Jednak technika okienna nadal się rozwija. Najbardziej nowoczesne okna oferują jeszcze więcej udogodnień – związanych z bezpieczeństwem, jak i zapewniających komfort.

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Oto kilka powodów, dla których nowoczesne okna to dobry wybór.

Bezpieczne wietrzenie

Stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia jest konieczny – zarówno ze względów zdrowotnych, jak i tych związanych z wygodą domowników. Dlatego wiele z nas lubi uchylać okno także wychodząc z domu na dłużej, a nawet – wyjeżdżając na wakacje. Sęk w tym, że taka forma wietrzenia, choć zapewni efektywną wymianę powietrza, może być dość ryzykowna. Dla włamywacza uchylone okno to najlepsze zaproszenie do wewnątrz. Silniejszy wiatr czy deszcz także mogą wywołać poważne szkody. Z nowoczesnymi oknami takiego problemu nie ma. Sięgając po tzw. okna na 6, które pozwalają na odsunięcie całego skrzydła od ramy na 6 mm, redukujemy ryzyko włamania, zapewniając swobodną cyrkulację powietrza.

Ekologiczne wietrzenie

System wietrzenia na szóstkę jest pomocny również, gdy potrzebujemy świeżego powietrza w chłodniejsze dni. To problem zwłaszcza zimą, gdy z uwagi na różnice temperatur, straty energii przy wietrzeniu są duże. Nie ma jednak problemu, kiedy sięgniemy po okna odstawne. Jeśli zamiast uchylić okna, odsuniemy ramę na wspomniane 6 mm, strata zostanie zminimalizowana. Wszystko za sprawą praw fizyki. Jak to możliwe? Mówiąc najprościej, przy takim ustawieniu nagrzane powietrze będzie powoli uchodziło górą, a chłodniejsze – równie wolno – dotrze dołem, równomiernie rozchodząc się po wnętrzu.

Automatyczne otwieranie okien

Możliwość automatycznego otwierania okien to bardzo duże udogodnienie. Dlaczego? Chociażby z uwagi na komfort (by otworzyć/ zamknąć okno wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie) i bezpieczeństwo. Okno można bowiem zamknąć nawet już po opuszczeniu domu, jeśli je wcześniej
odpowiednio zaprogramujemy.

Bezpieczeństwo raz jeszcze

Czujniki bezpieczeństwa zamontowane w oknach mogą zostać zintegrowane z systemem alarmowym. Ten włączy się, gdy okno zostanie otwarte w „nieautoryzowany” sposób – czyli np. od zewnątrz.

Komfort użytkowania

Komfort zapewnia nie tylko okienna automatyka, ale i np. rozwiązania takie jak okno z klamką na dole – doskonałe w miejscach trudnodostępnych – np. umiejscowione wysoko. Dzięki takim konstrukcjom powstają okna bez barier, zapewniające łatwe otwieranie, zamykanie oraz uchylanie.

By wszystkie technologie, o których mowa zadziałały bez zarzutu i służyły przez lata, muszą zostać wykonane z najwyższą starannością i precyzją oraz na podstawie innowacyjnych metod. Okucia, które sprawdzą się przy każdym typie skrzydeł okiennych, oferuje m.in. Winkhaus. Warto przyjrzeć się ofertom takich firm.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz