Dla wielu kinomaniaków własne kino domowe jest traktowane jako świętość i niezbędny element w funkcjonowaniu całego domu. Warto zatem zadbać by było ono skompletowane z możliwie najlepszej jakości sprzętu (w taki sposób by mógł być renderowany zarówno idealny obraz jak i dzwięk) oraz by było ono wygodne w obsłudze, a zarazem nie szpeciło wnętrza pomieszczenia raczej nadając mu uroku. Dzisiejszy artykuł podpowie Wam jak idealnie zamaskować projektor i jaka jest cena takowego rozwiązania.
Najbardziej ergonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest zainstalowanie projektora na specjalnej elektrycznej windzie przysufitowej. Zapewniają nam one wysoki komfort uzytkowania, a przy tym maskują sprzęt i jest on widoczny tylko wtedy kiedy jest w użyciu. Windy do projektorów pozwalają nam cieszyć się designem naszych wnętrz bez szpecenia ich widocznymi kablami czy nawet samym urządzeniem projektora. Obsługuje się je z poziomu kanapy za pośrednictwem pilota – pełna wygoda. Jedynym mankamentem całości takowego rozwiązania jest jego astronomiczna cena, która waha się w granicach 3000 – 6000 zł. Nie jest to zatem koszt nieobciążający domowego budżetu rodziny przeciętnego Kowalskiego, jednak osoby decydujące się na taką inwestycję są w stanie ponieść wszelkie związane z tym koszta.
Jeśli natomiast z jakowychś względów nie odpowiada Wam powyższe rozwiązanie, umieśćcie projektor na wysokiej półce, stojącej np. za kanapą, z której oglądamy filmy. Jak ocenia to portal Cinematic.pl, wtedy najlepiej sprawdzają się projektory z dużym zakresem regulacji przybliżenia obiektywu i dodatkowo oferujące możliwość zmiany jego położenia w pionie i poziomie. Stawiając projektor na półce, należy sprawdzić, czy dane urządzenie jest do tego przystosowane – chodzi o otwory w obudowie odprowadzające ciepłe powietrze na zewnątrz. Jeśli są umieszczone z przodu obudowy, można postawić projektor na półce, jeśli znajdują się z boku – również można, ale pod warunkiem, że po bokach będzie przestrzeń zapewniająca swobodny przepływ powietrza. Projektora z układem wentylacji „dmuchającym” do tyłu nie można ustawić na półce zamkniętej z tyłu.
Jeśli zaś chodzi o wyświetlany obraz to również można zakupić w tym celu specjalne wysuwane elektrycznie ekrany które zamontowac możemy pod sufitem i korzystamy z nich wysuwając je pilotem a po seansie dyskretnie „chowamy” i nikt nawet nie zauważy że zastosowaliśmy takowe rozwiązanie. Jego cena oscyluje w granicach 700-1500 zł.
Zródła: Cinematic, GrafikaGoogle
Playlista „Kino domowe – projektor„
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjnVKE1UzTRW-Ma5ZIfkNJim”]