Obecnie jednym z ciekawszych trendów w wykańczaniu łazienek jest obudowywanie wanien atrakcyjną mozaiką, dużymi płytkami ceramicznymi lub drewnem. Z klei w przypadku strefy prysznica coraz popularniejsze stają się brodziki bezprogowe, a alternatywą dla szklanej kabiny – półokrągłe ścianki działowe wyłożone z obu stron płytkami.
Ekspert, Maciej Szymański z firmy Ultrament wskazuje, że stworzenie eleganckiej, a przy tym modnej aranżacji w łazience nie musi być trudnym czy czasochłonnym zadaniem. Sprawdźmy więc, jak krok po kroku zabudować wannę i prysznic?
Na początek trzeba zaopatrzyć się w materiały:
– Płyty budowlane, w zależności od kształtu wanny oraz ściany prysznica: standardowe z regulacją wysokości lub/i do zaokrągleń.
– Folia w płynie.
– Taśma uszczelniająca i siatka wzmacniająca.
– Talerze montażowe, piana montażowa, klej i uszczelniacz.
Następnie można przystąpić do wykonywania prac:
1. Wykonanie obudowy wanny prostokątnej lub owalnej:
Po pierwsze trzeba położyć hydroizolację, pamiętając też o użyciu taśm uszczelniających na stykach ścian z posadzką.
Po drugie należy ustawić wannę do ściany, tak aby była stabilna i trzymała poziom.
Po trzecie trzeba dopasować płytę, pomniejszając wymiary zabudowy z każdej strony o ok. 0,5 cm (na zastosowanie niskoprężnej piany montażowej lub kleju i uszczelniacza).
Czwartym krokiem jest przystąpienie do zabudowy. Jeżeli wanna jest prostokątna, płyty budowlane przykłada się w pionie, pod jej krawędzie. Z kolei gdy wanna jest półokrągła, należy wybrać płytę budowlaną do zaokrągleń, która posiada specjalne nacięcia ułatwiające zagięcie i dopasowanie materiału do kształtu wanny.
Tak przygotowana powierzchnia nie wymaga stosowania podkładów i gruntowania. Jest gotowa do pokrycia płytkami ceramicznymi czy inną okładziną.
2. Wykonanie prostej lub zaokrąglonej ścianki działkowej prysznica:
W pierwszej kolejności trzeba zbudować konstrukcję nośną z profili metalowych, dopasowując rozstaw do pożądanego kształtu ścianki, a następnie zamocować uformowaną w odpowiedni kształt płytę budowlaną.
Po drugie trzeba wzmocnić połączenia na wszystkich przejściach oraz miejscach styku.
Pływa nie wymaga gruntowania, wiec po zakończeniu montażu można przystąpić do klejenia płytek lub innej okładziny.
Źródło: Ultrament