0
Opublikowany 19 stycznia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Poliuretan zyskuje popularność na rynku termoizolacji

termoizolacja poliuretanowa pianka
termoizolacja poliuretanowa pianka

Poliuretan jest materiałem chemicznym, stanowiącym podstawę produkcji pianki poliuretanowej, wykonanej ze spienionej żywicy poliestrowej. Pianki te znajdują zastosowanie przy ocieplaniu budynków, ale mają też wiele innych zalet, decydujących o ich rosnącej popularności w branży budowlanej w Polsce. W zastosowaniu jest sztywna pianka poliuretanowa, jak i wygodna w aplikacji pianka elastyczna, nanoszona metodą natryskową. W czym tkwi różnica pomiędzy nimi i co będzie lepszym izolatorem?

Pianka elastyczna i sztywna

Przy izolacjach termicznych można zastosować nie tylko sztywną piankę poliuretanową, której podstawę stanowi poliizocjanuran, ale i natryskową piankę elastyczną poliuretanową. Skład obu materiałów jest podobny, ale jednak lepsze właściwości termoizolacyjne mają sztywne płyty z poliuretanu, o czym decydują ich cechy szczególne, przedstawione w poniższej tabelce.

Cechy izolacji

Typ materiału izolacyjnego

Elastyczna pianka poliuretanowa PUR

Sztywna pianka poliuretanowa PIR

Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda 0,040 – 0,035 0,025 – 0,0222
Gęstość pozorna mierzona w kg/m3 8-12 33-70
Rozszerzalność cieplna Poniżej 5 Poniżej granicy od 2,5 do 7,5
Wytrzymałość na ściskanie w kPa Powyżej 4 Powyżej 180
Wytrzymałość na rozciąganie w kPa Powyżej 20 Powyżej 300
Przyczepność do podłoża Powyżej 10 Powyżej granicy od 150 do 550

Ocieplenie sztywnym poliuretanem pozwala na uzyskanie pożądanego, niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, nawet na poziomie lambda 0,0222. Kluczowe znaczenie dla efektywności wykonania izolacji termicznej przy użyciu sztywnej pianki poliuretanowej PIR ma gęstość pozorna warstwy ociepleniowej. Przy natryskowej elastycznej piance poliuretanowej wynosi ona 8-15 kg/m3, co odpowiada właściwie 20 kg styropianu lub wełny mineralnej. Z tym że poliuretan w piance jest znacznie droższy. Za to inwestując w sztywne płyty poliuretanowe, można uzyskać gęstość pozorną w wysokości 33-70 kg/m3.

Wszystkie zalety płyt PIR

Płyty PIR z poliuretanowej pianki, przy zachowaniu niewielkiej grubości 120 mm, izolują tak samo dobrze, jak płyta styropianu o grubości 200 mm. Mają zwartą strukturę w przeciwieństwie do nanoszonej natryskowo elastycznej pianki poliuretanowej, dlatego uzyskuje się dzięki nim bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. PIR jest dobrym izolatorem i wolno przepuszcza ciepło, co pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w budynku mieszkalnym w przyszłości.

Jako że sztywne płyty z pianki poliuretanowej są produkowane przez różne firmy, można je kupić pod wieloma nazwami handlowymi: Thermano, Izolite, Kingspan Therma, IKO Enetherm itp., ale wszystkie oznaczają ten sam znakomity izolator.

Sponsorem niniejszego artykułu była firma SteelProfil.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe