Wiele budynków, szczególnie starych narażonych jest na pojawienie się wilgoci i grzyba. Jest to bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto zapobiegać wystąpieniu, któregokolwiek ze wspomnianych czynników. Jednym ze sposobów walki z wilgocią i grzybem jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń.
Przyczyny pojawienia się wilgoci i pleśni
W nowym budownictwie główną przyczyną powstawania wilgoci jest niedokładne wyschnięcie ścian po pracach budowlanych. W przypadku starych domów, wilgoć jest powodowana przez złą izolacje termiczną lub jej brak. Skutkiem wadliwej izolacji jest kondensacja pary wodnej i tworzenie się mostków termicznych, czyli miejsc źle izolowanych. Najczęściej błędy w izolacji czyli wykwity widoczne są w okolicach okien i w rogach pomieszczeń. Poza tym, wilgoć bardzo łatwo dostaje się do budynku przez nieszczelny dach, albo zepsute rury umieszczone w ścianach. Częstym zjawiskiem jest też podsiąkanie od ziemie. Dzieje się tak, gdy fundamenty nie mają wystarczającej hydroizolacji i mur nabiera wodę. Niewątpliwie źródłem wilgoci jesteśmy również my sami. Codzienne gotowanie, pranie i oddychanie, sprawia, że w pomieszczeniu pojawia się wilgoć, co jest zjawiskiem naturalnym. Ważne jednak, by umiejętnie wyprowadzać ją na zewnątrz. W tym celu niezbędne są m.in. sprawne kratki wentylacyjne i regularne wietrzenie pomieszczeń.
Zapobieganie wilgoci
Najlepszym sposobem na walkę z wilgocią jest jej zapobieganie. W tym celu bardzo ważne jest zadbanie o sprawną izolację termiczną budynku i zlikwidowanie wszystkich istniejących mostków termicznych. Poza tym, istotna jest odpowiednia wentylacja. Jeśli w budynku są bardzo szczelne okna, warto uchylać je codziennie, szczególnie podczas gotowania. Po kąpieli, należy przewietrzyć łazienkę, albo otworzyć drzwi, by pozbyć się z pomieszczenia nadmiaru pary. W zapobieganiu wystąpienia wilgoci i pleśni, ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej jeśli w budynku będzie co najmniej 20 stopni Celsjusza. Grzyby łatwiej rozwijają się w miejscach niedogrzanych i wilgotnych.
Osuszacze
Jeśli wspomniane sposoby walki z wilgocią okażą się zawodne, trzeba sięgnąć po specjalistyczny sprzęt, czyli osuszacz powietrza. Wysokiej jakości produkty wynajmuje np. firma http://rentalpoint.pl/. Przedsiębiorstwo proponuje osprzęt, który bez problemu wychwyci z powietrza nadmiar wilgoci. Takie urządzenia są bardzo pomocne jeśli wilgoć zainfekowała budynek w zaawansowanym stopniu. Ostatnim czynnikiem, który pomaga w walce z grzybem i wilgocią jest światło, którego one nie tolerują. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się miejsce zagrożone wystąpieniem wilgoci, warto w miarę możliwości wystawić je na działanie promieni słonecznych.
Wilgoć i pleśń są bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia zjawiskami. Trzeba uważnie kontrolować stan izolacji i wentylacji, by zapobiegać pojawianiu się szkodliwych czynników, z którymi walka często okazuje się bardzo uciążliwa.