0
Opublikowany 16 kwietnia 2018 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Hydroizolacja balkonu

hydroizolacja balkonu
hydroizolacja balkonu

Aby balkon służył nam bez zarzutu przez dziesiątki lat, należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii, jaką jest jego zabezpieczenie przed wodą i wilgocią. Nawet perfekcyjnie wykonany balkon pod względem konstrukcyjnym szybko zacznie tracić swój pierwotny wygląd, jeżeli zaniedbamy wykonanie jego hydroizolacji. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej istotnym zasadom, jakich należy w tym aspekcie przestrzegać.

Zacznij od odpowiedniego spadku

Przede wszystkim powierzchnia naszego balkonu pod żadnym pozorem nie powinna być idealnie wypoziomowana. Zdecydowanie rekomenduje się zastosowanie spadku kształtującego się na poziomie od 2 do 2,5%. Dzięki temu woda deszczowa nie będzie zbyt długo zbierać się na powierzchni balkonu, a zamiast tego spłynie w dół pod wpływem oddziałującej siły grawitacji.

Zabezpiecz dylatacje

Jeżeli nasza płyta na balkonie jest na tyle duża, że występują w niej szczeliny dylatacyjne, to te elementy konstrukcyjne również należy zabezpieczyć. W tym celu wystarczy sięgnąć po specjalistyczne sznury dylatacyjne wykonane z wysoce szczelnego polipropylenu.

Pamiętaj o elementach metalowych

Jak zapewne wiemy, wszelkie elementy wykonane z metalu służące do obróbki blacharskiej balkonu są podatne na powstawanie korozji. Dlatego po zainstalowaniu ich w pożądanych miejscach należy ich wierzchnią warstwę zabezpieczyć specjalistyczną żywicą, którą przed zaschnięciem rekomenduje się posypać piaskiem kwarcowym frakcji od 0,3 do 0,7 mm. Dzięki temu wszelkie elementy metalowe zostaną trwale zabezpieczone tak zwaną warstwą szczepną.

Taśma uszczelniająca na newralgiczne miejsca

Miejsca takie jak narożniki, w których jastrych styka się z pionowymi ścianami bądź obszary wokół obróbek blacharskich należy okleić specjalną taśmą uszczelniającą. Działanie to ma na celu zapewnić tym problematycznym miejscom pewną wodoszczelność, która w przypadku wszelkiego rodzaju łączeń ma szczególne znaczenie ze względu na potencjalne ryzyko powstawania pęknięć.

Zastosuj hydorizolację

Bezpośrednio na powierzchnię jastrychu na balkonie należy nałożyć odpowiednią izolację przeciwwodną. Tworzy ona na płycie wodoszczelną powłokę, która zabezpiecza beton przed niszczącym wnikaniem wody. Nowoczesne izolacje dostępne na rynku wyróżniają się wieloma przydatnymi właściwościami, takimi jak chociażby zdolność do krystalizacji w porach betonu, co prowadzi do zaniku transportu wody w samej płycie.

Wybierz elastyczną zaprawę do płytek

Klej bądź zaprawa, którą wykorzystujemy do klejenia płytek na powierzchni balkonu, powinny cechować się nie tylko odpornością na mróz, ale oprócz tego być wysoko elastyczne. W efekcie powstające naprężenia nie doprowadzą do powstawania pęknięć na powierzchni zaprawy, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do gromadzenia się wody.

Pamiętajmy o tym, że szczególnie starannie hydroizolację balkonu należy wykonać w sytuacji, gdy balkon znajduje się bezpośrednio nad stropem pomieszczeń o charakterze mieszkalnym. Zawsze jednak odpowiednio wykonana hydroizolacja pomaga zapewnić balkonowi niezmieniony wygląd przez długie lata.

 

Zdjęcia przedstawiają przygotowanie naszego balkony pod ułożenie płytek. Zastosowaliśmy dwuskładnikową folię w płynie marki Atlas.

 

 • przed płytkami izolacja folia w płynie

  przed płytkami izolacja folia w płynie
  barierka balkon płytki

 • nowoczesny balkon balustrada z nierdzewki

  nowoczesny balkon balustrada z nierdzewki
  szklana balustrada balkon

 • Balustrady balkonowe szklane

  Balustrady balkonowe szklane
  montaż balustrady szklanej

 • folia w płynie

  folia w płynie
  dwuskałdnikowa folia w płynie atlas prestige

 • izolacja przeciwilgociowa pod płytki na balkonie

  izolacja przeciwilgociowa pod płytki na balkonie
  folia w płynie atlas opnie

 • folia w płynie atlas prestige cena wiaderko

  folia w płynie atlas prestige cena wiaderko
  folia w płynie na balkon

Malowanie folią w płynie płyty betonowej jest bardzo proste, należy tylko pamiętać by zabezpieczyć taśmą malarską wszystko to, czego nie chcemy wybrudzić. Potrzebujemy folie w płynie na tarasy i balkony (najlepiej renomowanego producenta), duży pędzel i wiadro malarskie i do dzieła.
A oto efekt pracy po wyschnięciu hydroizolacji – powierzchnia przygotowana pod kładzenie płytek.

 • hydroizolacja płyty betonowej balkonu

  hydroizolacja płyty betonowej balkonu
  folia w płynie pod płytki na balkonie

 • folia w płynie atlas na balkon pod płytki

  folia w płynie atlas na balkon pod płytki
  izolacja balkonu folia w płynie płytki na balkonie

 • hydroizolacja drzwi balkonowych

  hydroizolacja drzwi balkonowych
  drewniane drzwi balkonowe izolacja płytki

w kolejnych wpisach przedstawimy metodę układania płytek z lekkim spadkiem, potrzebnym do prawidłowego odprowadzania wody opadowej z powierzchni balkonu.


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl