0
Opublikowany 19 kwietnia 2018 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Czym kierować się, wybierając sprężarkę bezolejową?Sprężarki wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Obecnie coraz większą popularność zyskują sprężarki bezolejowe i nie bez powodu – są coraz oszczędniejsze dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym a przede wszystkim gwarantują czyste sprężone powietrze bez szkodliwych substancji zgodnie z klasą 0 wg. ISO 8573-1. O czym warto pamiętać, wybierając sprężarkę bezolejową?

Sprężarki bezolejowe

Sprężarki bezolejowe wyróżniają się tym, że do przeprowadzenia procesu sprężania powietrza nie jest potrzebny olej, tym samy nie miesza się on ze sprężonym powietrzem co ma miejsce w przypadku sprężarek z wtryskiem oleju. Sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie liczy się najwyższa jakość powietrza oraz gdzie nie może ono być w żadnym stopniu zanieczyszczone olejami i silikonami. Z tego względu wykorzystuje się je między innymi w:

  • przemyśle farmaceutycznym,
  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle półprzewodnikowym,
  • przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych,
  • sektorze medycznym,

Powietrze ze sprężarki bezolejowej nie wymaga filtracji i nie musi przechodzić przez tak obszerny proces uzdatniania, dzięki czemu proces jego otrzymywania jest bardziej ekonomiczny z punktu widzenia obsługi serwisowej w czasie wieloletniej eksploatacji całego układu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sprężarkę bezolejową?

  • Przed zakupem warto przemyśleć przede wszystkim zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Jeżeli nie znają Państwo dokładnego profilu zapotrzebowania na sprężonego powietrze, powinniście zwrócić się o pomoc do producenta sprężarek, który takową usługę na pewno posiada w swojej ofercie. Na tej podstawie można wybrać takie urządzenie, które charakteryzuje się odpowiednio efektywną pracą przy obciążeniu ciągłym. Dzięki dobraniu optymalnych parametrów, cały proces sprężania powietrza będzie nie tylko szybszy, ale i bardziej ekonomiczny z punktu widzenia poboru energii. Sprężarki tego typu można znaleźć w ofercie firmy BOGE, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji urządzeń do sprężania powietrza już od ponad 100 lat.

  • Ważną kwestią jest również energooszczędność. Warto zwrócić uwagę na to, by urządzenie było wyposażone w energooszczędne opcje dodatkowe, tj.: odzysk ciepła z układu chłodzenia wodnego, przetwornicę częstotliwości silnika głównego co zapewni płynne dopasowanie się dostaw sprężonego powietrze w stosunku do zapotrzebowania na nie.

  • Nie wolno zapominać także o kwestiach serwisowych. Regularne czynności serwisowe wg. zakładanych przez producenta interwałów oraz używanie wysokiej jakości oryginalnych części zamiennych, pozwala skrócić ryzyko przestoju spowodowanego awarią do absolutnego minimum. Najlepiej, by istniała możliwość szybkiego kontaktu w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii czy usterki, a także aby części serwisowe były dostępne w jak najkrótszym czasie. Firma BOGE ufając najwyższemu kunsztowi swoich Inżynierów, zapewnia w standardzie 60 miesięcy gwarancji na każdą sprężarkę bez limitu przepracowanych godzin.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz