Nierzadko zdarza się, że ludzie mieszkający dotychczas na wsi bądz na peryferiach miasta zmuszeni są przenieść się do centrum i mieszkać w bloku z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma innymi rodzinami. Ciężko jest się przyzwyczaić do hałasów zza ścian, ciężko też wyzbyć się swoich nawyków, które także mogą uprzykrzać życie sąsiadom. By temu problemowi sprostać przychodzą z pomocą systemy wygłuszania ścian no i oczywiście jak zawsze mój artykuł. Zaczynajmy!
Aby w całości wyzbyć się dzwięków zza ściany sąsiada a jednocześnie aby sąsiad nie słyszał co dzieje się w naszym mieszkaniu najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie tzw. przedścianka. Sprosta ona wyeliminowaniu zarówno dzwięków wysokich jak też tonów niskich. Dobrze jest kiedy sąsiad również decyduje się na wykonanie u siebie takiego rozwiązania – w innym wypadku część dzwięków siłą rzeczy przedostania się z jego mieszkania do naszego.
Jak więc działa przedścianka? Otóż działa ona na zasadzie kanapkowej – dzwięk o różnych tonacjach musi przedostać się przez strukturę warstw o różnej gęstości. Tymi warstwami są różne maty akustyczne oraz wełna mineralna. Jak wygląda więc cała struktura przedścianki od wewnątrz? Na początku jako warstwę przytwierdzoną bezpośrednio do ściany klei się specjalną matę akustyczną (na przykład Semag). Następnie do maty mocujemy stelaż do płyt gipsowo-kartonowych, a nowopowstałą pustkę między stelażem wypełniamy warstwą wełny mineralnej. Ostatnim etapem będzie montaż płyt – nie będą to jednak płyty GK z uwagi na ich małą wagę i twardość – lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt włokno-cementowych. Płyty te nie mogą dotykać bezpośrednio do podłogi czy powierzchni sufitu – stropy także doskonale przenoszą dzwięki – przy zetknięciu płyt z podłogą i sufitem nie będziemy mogli cieszyć się w pełni komfortem akustycznym, a to wszystko za sprawą wytworzonego na własne życzenie tzw. mostku akustycznego. Niewielki, kilkumilimetrowy prześwit pomiędzy ścianą a stropami wypełniamy warstwą silikonu lub akrylem.
Proces wygłuszania ścian jest dosyć pracochłonny jednak nie ulega wątpliwości że warto się za to zabrać – sąsiedzi bywają bardzo uciążliwi. Jeśli chodzi o wygłuszanie sufitu z pomocą przychodzi zastosowanie rozwiązań podwieszanych. Podłogę tłumimy za pomocą warstwy wełny lub styropianu, a następnie wylewamy na to warstwę betonu bądz też stosujemy suche podkłady i układamy na nie panele.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=BWZI3xpVBNg?wmode=transparent]
Zródła: Murator, YouTube
[shashin type=”albumphotos” id=”18″ size=”small” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]
ciekawy artykuł
Bardzo interesujące – nie należy jednak zapominać o tym, że mówimy o budownictwie w Polsce. Budowa ścianek, które wygłuszyłyby dźwięki, izolacja podłóg, sufitów ma oczywiście sens, ale biorąc pod uwagę wielkość mieszkania, często jest po prostu bardzo utrudniona. Mimo wszystko warto się starać – hałasy „od sąsiadów” mogą uprzykrzyć mieszkanie nawet w najlepszym miejscu.
bardzo dobry artykuł!
a jaką wełnę daje się na podłogę?? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem w pokoju u dzieci. Chciałbym wygłuszyć i ocieplić podłogę.
Witam,
najlepszym izolatorem akustycznym stropu jest izolacja z wełny, gdyż ta posiada najlepsze (najniższe) wartości parametru sztywności dynamicznej SD – świetnie tłumi dźwięki przy zachowaniu wymaganej wytrzymałości. Oczywiście wełna będzie pełniła jednocześnie rolę izolacji termicznej, aczkolwiek w przypadku stropów między kondygnacyjnych izolację wykonuje się ze względu na akustykę.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
dzięki za odpowiedź. A jakiej grubości wełnę zastosować??
Wszystko zależy od rodzaju wełny oraz Pana wymagań dotyczących ostatecznej grubości stropu. W przypadku jeśli zależu Panu minimalnej grubości to ISOVER posiada w swojej ofercie wełnę szklaną ISOVER TDPT która przy 15 mm grubości ma bardzo dobry parametr sztywnośći zynamicznej i świetną mechanikę. Aby osiągnąć podobne wartości izolacyjności od dźwięków uderzeniowych i powietrznych z zastosowaniem wełny skalnej należałoby użyć płyt o grubości około 40 mm (Stropoterm).
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
to ta ścianka nie musi być jakoś mega gruba. to też plus przemawiający za rozwiązaniem z firmy Isover
powyższy produkt, tzn. wełna ISOVER TDPT rekomendowana jest do izolacji stropów, jeżeli chodzi o ścianki działowe Isover w swojej ofercie posiada wełnę dedykowaną do izolacji akustycznej ISOVER Aku-Płyta.
hXXp://www.isover.pl/Nasza-oferta/Aku-Plyta
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Witam.
Czyli w przypadku ścianek działowych i wykonaniu izolacji akustycznej od fali powietrznej i uderzeniowej (rozmowy sąsiadów, szczekanie psa, tupanie dzieci czy muzyka) zastosowanie wełny ISOVER Aku płyta zabierze min. 50 mm z profilami i do tego dojdzie pusta przestrzeń między stelażem z profili, a ścianą dzielącą nas od sąsiadów np. 3 cm?
Chciałbym wykonać taką przegrodę izolacyjną na ścianie szer. 3 m x wys. 2,5 m i zastanawiam się jakie koszta trzeba by ponieść, aby spełniło to swoje zadanie?
Chętnie bym skonsultował się z kimś kto zna się na usuwaniu tego typu problemów z hałasami zza ściany w mieszkaniach wielorodzinnych.