Obróbka blacharska w znaczącym stopniu wpływa na funkcjonalność dachu. Jej głównym celem jest zapewnienie szczelności połączeń poszczególnych elementów, co jednocześnie przyspiesza i ułatwia pracę dekarzy. Wykonanie tego rodzaju obróbki jest konieczne dla ochrony domu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ponadto, odpowiada także za estetykę dachu. Co trzeba o niej wiedzieć?
Gdzie stosuje się obróbkę blacharską?
Podczas obróbki blacharskiej wykorzystuje się wyprofilowane odcinki blachy, które są w takim samym kolorze co porycie dachu. Montuje się je na budynku, a ich najważniejsza cecha to wodoodporność. Na zalanie narażone są w znaczącym stopniu miejsca wokół okien dachowych oraz włazów. Obróbka blacharska jest także wymagana między okapem i połaciami. Jej zastosowanie będzie konieczne także przy szczytowych krawędziach dachu.
Gotowe obróbki dachu- czy warto zainwestować?
Obróbka blacharska może zostać przygotowana na miejscu budowy. Wówczas wykonuje ją profesjonalna ekipa dekarska. Zazwyczaj jest to trudne i pracochłonne zadanie, jednak gwarantuje bardzo dobre efekty, zwłaszcza pod względem wizualnym. Skorzystać można także z gotowej obróbki, która polega na zakupie kompatybilnych części, które są spójne z pokryciem dachowym. W ten sposób niweluje się ryzyko wystąpienia nieszczelności dachu, która może wystąpić w przypadku, gdy dekarze źle wykonają swoją pracę. Jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie. Do gotowych elementów zaliczają się m.in. pasy podrynnowe i nadrynnowe, kalenice, rynny koszowe i wiele więcej.
Obróbka blacharska- materiały
Materiały, z których wykonywane są obróbki blacharskie powinny cechować się trwałością. Z tego też względu najczęściej do tego celu wykorzystuje się aluminium, jakie następnie zostaje pokryte farbą. Dobrym wyborem będzie także zastosowanie obróbki ze stali ocynkowanej. W tym przypadku trzeba zabezpieczyć ją dodatkową warstwą materiału, aby zapewnić jej ochronę przed skorodowaniem. Ile wytrzyma taka blacha? Szacuje się, że jej żywotność wynosi nawet do 50 lat. Największą z nich wykazują blachy cynkowe bądź tytanowo-cynkowe, ponieważ posłużą nawet dwa razy dłużej.
Obróbka blacharska to najlepszy sposób na zabezpieczenie dachu, ale nie tylko. Stosuje się ją również do balkonów czy kominów. Duże znaczenie odgrywa bowiem jej estetyka, która znacząco wpływa na całościowy wygląd budynku. Obróbką powinni zająć się doświadczeni fachowcy, ponieważ jest to dość trudne zadanie, wymagające wiedzy i umiejętności.