0
Opublikowany 10 października 2018 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Ciepłe drzwi zewnętrzne – konieczny zakup przed zimąBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga perfekcyjnej organizacji. Zakup ciepłych drzwi zewnętrznych do domu to punkt, który z pewnością należy odhaczyć jeszcze przed zimą. Dziś radzimy jak się do tego zabrać.

Ciepłe drzwi zewnętrzne to produkty, dzięki którym nie tylko zredukujemy straty ciepła w budynku, ale także zmniejszymy koszty ogrzewania. Aby drzwi wejściowe zasłużyły na miano ciepłych, muszą mieć dobre parametry termiczne, a konkretnie niski współczynnik przenikania ciepła Ud.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła Ud?

Najogólniej mówiąc współczynnik przenikania ciepła określa, ile energii grzewczej może przedostać się przez daną przegrodę. Im niższa wartość współczynnika Ud (wyrażana w W/m2K), tym mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie. Współczynnik Ud drzwi zewnętrznych oblicza się na podstawie grubości przegrody, wszystkich zastosowanych warstw oraz rodzaju materiału.

Drzwi zewnętrzne ciepłe chronią dom przed wnikaniem zimna z podwórka oraz odpowiednio izolują jego wnętrze przed wiatrem. Dzięki temu w środku jest ciepło i nie musimy dodatkowo dogrzewać pomieszczeń, a w konsekwencji – redukujemy wysokość kosztów ogrzewania domu.

Drzwi zewnętrzne CAL w standardzie Arctic mają współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 0,58 W/m2K, co daje im miano jednych z najcieplejszych drzwi zewnętrznych na polskim rynku

Ciepłe drzwi zewnętrzne na to zwróć uwagę

Aby mieć pewność, że kupione przez nasz drzwi zewnętrzne ciepłe, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy producent podaje wartość współczynnika Ud dla całych drzwi (skrzydła wraz z ościeżnicą), czy też dla samej płyciny. Tylko w pierwszym przypadku uzyskujemy rzetelną informację na temat rzeczywistych parametrów termicznych drzwi zewnętrznych.

Kolejna kwestia to rodzaj materiału, z którego wykonane są drzwi zewnętrzne (zarówno skrzydło, jak i cała konstrukcja). Najcieplejszym materiałem jest drewno naturalne, a im grubsze drzwi, tym grubsza warstwa termoizolacyjna. Na przykład drzwi zewnętrzne CAL – https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/ posiadają Ud nawet 0,58 W/m2K, co daje im miano jednych z najcieplejszych drzwi zewnętrznych na polskim rynku.

Czy drzwi zewnętrzne z przeszkleniami mogą być energooszczędne?

Pamiętajmy, że przeszklenia w drzwiach zewnętrznych obniżają ich wartość termoizolacyjną. Oczywiście jeśli marzymy o takich drzwiach, istnieją rozwiązania sprawiające, że mogą one mieć dobre parametry cieplne. Na przykład są to modele drzwi wyposażone w zestawy szybowe dwukomorowe niskoemisyjne na bazie szkła antywłamaniowego, co zapewnia bardzo niskie straty ciepła na poziomie Ud=0,7 W/m2K.

Istotne są także rodzaje zastosowanych uszczelek. Właściwie dobrana uszczelka zapewnia odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy na całej długości połączenia. W związku z tym najlepszym wyborem są drzwi zewnętrzne z podwójnym a nawet potrójnym systemem uszczelek, dodatkowo wyposażone w zamek listowy.

Drzwi zewnętrzne CAL – Kolekcja Arktyczna

To rozwiązanie zastosowano w drzwiach z kolekcji Arktycznej marki CAL. Tu mechanizm zamka listwowego uruchamiany jest klamką, dzięki czemu możemy mocno docisnąć skrzydło do ościeżnicy bez użycia większej siły, zwiększając równocześnie żywotność wkładek drzwiowych. Dzięki temu uzyskano bardzo ciepłe drzwi zewnętrzne idealne do użytkowania w polskim surowym klimacie.

Mam ciepłe drzwi – co dalej?

Kolejnym koniecznym krokiem po zakupie ciepłych drzwi zewnętrznych jest ich właściwy montaż, tzw. ciepły montaż. Poza użyciem właściwych materiałów montażowych najważniejsze jest zabezpieczenie przed przemarzaniem miejsca pod drzwiami czyli podproża. Najlepiej zrobić to systemowymi rozwiązaniami np. opatentowaną Termiczną Osłoną Podproża® firmy CAL, która eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki. Dzięki temu wiatrołap pozostaje ciepły, buty suche, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na ważniejsze sprawy niż grzanie podłogi przy drzwiach.

 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe