Dach jest niezwykle istotną częścią każdego domu. To on chroni nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i utratą ciepła, jest niejako naszym parasolem we własnym mieszkaniu. Jednak poza tym, że pełni on funkcję ochronną dla naszej rodziny jest on również nieodłącznym elementem dekoracyjnym. Wraz z upływem czasu stan pokrycia dachowego ulega pogorszeniu, konieczne są zatem zabiegi odświeżające. Nie musimy od razu wymieniać całego dachu, co wiązałoby się z wysokimi kosztami. Czasem wystarczy zafundować mu zabiegi rewitalizujące w postaci oczyszczenia uszkodzeń i odświeżenia pokrycia odpowiednią farbą do dachu.
1. ZANIM CHWYCISZ ZA PĘDZEL
Nim zaczniemy malować dach należy przejrzeć jego powierzchnie pod względem występujących uszkodzeń. TO na co powinniśmy zwrócić uwagę to:
– drobne pęknięcia
– występowanie ognisk korozji.
– odpryski, łuszczenia się starej farby
2. PRZYGOTOWANIE DACHU DO MALOWANIA
– Pierwszą rzeczą jest usunięcie starej farby, która odprysnęła, złuszczyła się lub po prostu luźno przylega. Możemy użyć do tego szpachelki, skrobaka lub nawet taśmy klejącej (zrywamy ją gwałtownym ruchem). Miejsca, gdzie farba jest uszkodzona ale mocno przylega oczyszczamy papierem ściernym aż do efektu zmatowienia.
– Usuwamy ogniska korozji – możemy zeszlifować je ręcznie używając papieru ściernego lub drucianej szczotki. Czyścimy te miejsca aż do odsłonięcia powierzchni metalu.
– miejsca oczyszczone z rdzy i ubytki powierzchni należy odpylić, odtłuścić. Tutaj musimy chwilę przysiąść nad odtłuszczaniem. Świetnie sprawdzą się tutaj preparaty do odtłuszczania użyte w postaci roztworu wodnego. Domowe detergenty mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność powłoki farby do powierzchni dachu. Dodatkowo przy ręcznym oczyszczaniu istnieje zagrożenie rozprowadzania zabrudzeń w innych miejscach, zamiast ich usunięcia. Po odtłuszczeniu należy dach dobrze spłukać. Najlepsza do tego jest myjka wysokociśnieniowa jednak sprawdzi się tu również metoda ze szczotką, gąbką lub innym podobnym przyborem.
– po dokładnym oczyszczeniu dachu należy go zagruntować przed malowaniem. Jeśli uszkodzeń jest niewiele poradzimy sobie stosując odpowiedni preparat do gruntowania. W przypadku starych powłok lub takich, co do pochodzenia których nie mamy pewności zagruntować należy całą powierzchnię. Dobre zagruntowanie dachu poprawi przyczepność farby do jego powierzchni.
3. MALOWANIE
Dachy z blachy ocynkowanej pod wpływem długotrwale oddziaływujących czynników atmosferycznych zmieniają swój wygląd i stają się podatne na korozję. Blacha może wydłużać się i kurczyć przez co na jej powierzchni zaczynają się pojawiać pęknięcia i ogniska korozji. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej farby na dach.
Istotna informacja dla każdego, kto w temacie malowania dachu jest laikiem. Klasyczne farby do metalu nie nadają się do malowania dachów. Dach narażony jest na specyficzne warunki termiczne i oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zwykłe farby będą pękać i kruszyć się a dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury wydzielać będą szkodliwe dla człowieka substancje. Czyli słowem mówiąc będziemy się powoli podtruwać.
Jakie cechy powinna posiadać dobra farba do malowania dachów?
– cechują ją bardzo dobre właściwości mechaniczne
– świetna przyczepność do podłoża
– tworzy membranę – elastyczną i plastyczną powłokę, która pracuje wraz z blachą. Membrana sprawia, że farba dłużej zachowuje swoje właściwości
– trwały kolor
– jest odporna na promieniowanie UV (farba nie powinna pękać, kredować, kruszyć się pod wpływem UV)
– tworzy grubą powłokę, która skutecznie i trwale izolować będzie od szkodliwych warunków atmosferycznych i przemysłowych
– cechuje się niską zawartością lotnych związków organicznych LZO/VOC – związki te mogą mieć długoterminowo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
OK. Podstawowe informacje już macie. Teraz tylko wystarczy wybrać kolor i do malowania.
Pamiętaj, że dobrze zabezpieczony dach długo będzie spełniał swoją funkcję. A dobra konserwacja za pomocą odpowiednich farb do malowania dachu przedłuży jego żywotność.