0
Opublikowany 26 października 2018 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Szablony na ścianę- tani sposób dekorowania ścian

tapeta 3d
tapeta 3d

Wchodząc do nowego mieszkania widzi się pustą przestrzeń, którą trzeba w jakiś sposób zagospodarować przestrzeń. Zwykle odczuwany jest niedosyt z powodu małego metrażu. Dopiero po paru chwilach spostrzega się dodatkową przestrzeń -ściany. Można je wykorzystać pożytecznie i zawiesić na ich dodatkowe półki, wykorzystać artystycznie – powiesić obrazy i zdjęcia lub dekoracyjnie. Możliwości wykorzystania ściany do tworzenia znakomitych, gustownych dekoracji są wręcz nieograniczone. Po latach zapomnienia wracają szablony na ścianę.

Odkurzanie trendu

Wzorki na ścianie kojarzą się nam z drugą połową XX wieku. Były bardzo modne. Stały się wręcz wyznacznikiem stylu PRL-u. Kwiaty, liście, wzory geometryczne przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Trudno się dziwić, że po 3 dekadach po zmianach ustrojowych, wróciły do łask. W nowej aranżacji, uzyskiwane lepszą technologią, dobrane do obowiązujących obecnie trendów. Pozostał ich klimat. Na początku lat dziewięćdziesiątych ludzie masowo zamalowywali takie wzorki, uważali je za kicz. Dziś odkrywamy je na nowo – są jedną z wielu możliwości dekorowania ścian. Szablony na ścianę to znakomita oferta dekoracji ściany dla osób, które często zmieniają wygląd swojego najbliższego otoczenia.

Szablony na ścianę

Szablony na ścianę to naklejki lub płyty zrobione z cienkiego tworzywa z wyciętym wzorem, który wypełnia się farbą. Przyłożone do ściany i pomalowane zostawiają na niej kolorowy wzór. Jest to szybki, prosty i jeden z tańszych sposobów na odmianę wyglądu mieszkania. Idealny sposób dla osób, które pragną odświeżyć mieszkanie, ale nie chcą wydawać na ten cel dużych pieniędzy. Szablony można wykorzystać nie tylko na ścianach, ale także na meblach i drzwiach. Wzorki na meblach na pewno przypadną do gustu najmłodszym, których upodobania dekoracyjne zmieniają się wraz z postaciami z kreskówek. Efekty zastosowania szablonów są natychmiastowe. Ulubiony wzór na ścianie wprowadza do domu radość. Szablony są uniwersalne – można je wykorzystywać w mniejszym lub większym pokoju. Są różnej wielkości -mogą być dyskretną dekoracją lub główną atrakcją wnętrza. Nie muszą zajmować całej ściany, jak w PRL-u.

Bogactwo wzorów

Wybór wzorów jest bardzo bogaty: w zasadzie każdy znajdzie coś, co odpowiada jego gustowi i podejściu do życia. Wśród przebojów konsumenckich w tej materii są: sentencje, cytaty, napisy, rośliny, drzewa, zwierzęta, abstrakcje, znane postaci, symbole, motywy dziecięce, samochody, wodospady, motywy kulinarne (filiżanka z kawą lub herbatą). Na życzenie klienta tworzone są szablony według indywidualnego pomysłu. Takie szablony wyrażają potrzeby i zainteresowania zamawiającego.

Na raz, czy na kilka odbić

Na rynku dostępne są szablony jednorazowego i wielorazowego użytku. Szablony, które można wykorzystać wiele razy wykonane są z cienkiego tworzywa i można je stosować kilkakrotnie. Po wykorzystaniu wystarczy je umyć. Nawet po parokrotnym użyciu wzór jest wyraźny. Z kolei naklejki na ścianę to opcja jednorazowa. Naklejkę przykleja się do płaskiej powierzchni i po odbiciu usuwa. Samoprzylepna folia szablonowa znakomicie trzyma się na ścianie. Kiedy wzór już znudzi się naklejkę ścienną można usunąć bez niszczenia koloru ściany i bez konieczności ponownego malowania. Wymieniamy naklejkę na inną i mamy gotową kolejną metamorfozę pomieszczenia.

Farby do szablonów

Nie wszystkie farby są odpowiednie do malowania szablonów na ścianie. Właściwa farba powinna być mieć gęstą konsystencję, ponieważ nie przecieka pod wzór. Można także użyć profesjonalnych farb akrylowych lub suchych farb w sztyfcie. Wzór aplikuje się przy użyciu gąbki albo wałka. Do odbicia szablonu malarskiego można także użyć farby w sprayu, tynku ozdobnego lub specjalnej masy dekoracyjnej. Wzory odbija się po upływie kilku dni od malowania ściany, kiedy mamy pewność, że ściana jest sucha. Ich aplikacja nie sprawia większych trudności. Szablony do ścian z powodzeniem zastąpią obrazy, tapety, kamienie dekoracyjne czy drogie panele ścienne.


Izabela Krzyczkowska