Wynajmem mieszkania w mieście akademickim, ze względu na dużą liczbę przyjezdnych osób, do najtańszych nie należy. Nie da się ukryć, że dla właścicieli mieszkań w atrakcyjnych dzielnicach, jest to bardzo dobry sposób na dodatkowy zarobek.
Planując więc przeprowadzkę do takiego miasta, warto rozważyć kupno własnego mieszkania. Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji i jakie korzyści mogą z niej wyniknąć?
Kupno mieszkania – zalety
- Inwestycja na lata – decyzję o zakupie mieszkania w Krakowie lub innym rozwijającym się mieście, można potraktować jako inwestycję. Prawdopodobieństwo, że dziś zakupione mieszkanie sprzedaż za jakiś czas z zyskiem, jest realne. Jeśli będziesz chciał się przeprowadzić do innego mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to pierwsze wynająć. Pamiętaj, że własnościowe mieszkanie jest majątkiem trwałym – może posłużyć, np. jako zabezpieczenie przy konieczności wzięcia pożyczki.
- Swoboda i poczucie bezpieczeństwa – posiadanie własnych czterech kątów sprawia, że możesz je swobodnie i zgodnie z własnym stylem zaaranżować. W przypadku jakichkolwiek chęci zmian, nie musisz już prosić właściciela nieruchomości o zgodę. Wynajmując mieszkanie trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami – związanymi z próbami podwyżek cen najmu i kłótni o uszkodzone sprzęty czy wyposażenie. Kluczowym argumentem jest także poczucie bezpieczeństwa, które jest zwłaszcza istotne dla osób mających lub planujących dzieci. Własna nieruchomość oznacza, że nie musisz się martwić nagłą koniecznością przeprowadzki z rodziną, gdy właścicielowi zmienią się plany.
- Optymistyczna wizja spłaty kredytu – nie da się ukryć, że mało kogo stać na kupno mieszkania w dużym mieście z własnych oszczędności. Strach przed kredytem, chociaż w wielu aspektach uzasadniony, nie powinien przekreślać decyzji zakupowej. Nigdzie nie jest przecież powiedziane, że wcześniejsza spłata zobowiązania nie jest możliwa, co przekłada się na oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Przemyśl decyzję raz jeszcze
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania, weź pod uwagę także minusy tego rozwiązania. Nie kieruj się przy tym chęcią dostosowania do innych – nie poddawaj się presji otoczenia. Każdy ma inną sytuację, dlatego samodzielnie trzeba przeanalizować stan swoich finansów i możliwości. Kredyt to zobowiązanie finansowe na wiele lat, które w przypadku utraty pracy czy choroby nie zwalnia nas z obowiązku wywiązania się z niego.
Zakup własnego mieszkania to duże wyzwanie, ale z drugiej strony może okazać się opłacalne. Czy lepiej spłacać własne mieszkanie, czy lepiej wynająć od kogoś? Niestety nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi i każdy musi określić stan swoich finansów samodzielnie.