Wiele osób marzy o własnym domu otoczonym zielenią. Niestety taka inwestycja najczęściej wiąże się ze sporymi kosztami, zwłaszcza, gdy dochodzi do tego konieczność zakupu działki.
Popularnością cieszą się domy-bliźniaki, które najczęściej budowane są w atrakcyjnych lokalizacjach i zapewniają swoim mieszkańcom dużo przestrzeni. Dla kogo będzie to dobra decyzja, a kto powinien dwa razy się zastanowić nad tym rozwiązaniem?
Korzyści z mieszkania w zabudowie bliźniaczej
- Poczucie bezpieczeństwa – współdzielenie z kimś posesji wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Chociaż w domach-bliźniakach rodziny są odseparowane od siebie ścianą, to jednak w interesie dwóch stron jest nadzór nad całą nieruchomością. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku dłuższej nieobecności jednego z właścicieli – na taki komfort nie mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów wolnostojących, chyba że poproszą o opiekę nad domem zaprzyjaźnionego sąsiada.
- Swoboda – podobnie jak w przypadku domu wolnostojącego, do dyspozycji jest ogródek, który świetnie nie tylko sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi, ale i wszystkich osób, które cenią sobie odpoczynek w otoczeniu zieleni na własnej posesji. Letnie grille ze znajomymi, relaks na kocu i leżakach na trawie – wszystko to masz w zasięgu ręki. Ponadto domy-bliźniaki oferują zazwyczaj osobne wejścia, garaże, piwnice i tarasy dla właścicieli, co znacznie może zminimalizować obawy przed utratą prywatności.
- Lokalizacja i otoczenie – ten typ zabudowy występuje często w niedużej odległości od centrum miasta lub w obrębie aglomeracji miejskiej. Popularnością cieszą się więc inwestycje, które z jednej strony gwarantują większą prywatność i odpoczynek od ulicznego zgiełku, a z drugiej komfort w codziennych dojazdach do pracy i szkoły. Inwestorzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, czego przykładem jest dobrze skomunikowane z centrum Krakowa osiedle Nove Skotniki.
Minusy zabudowy bliźniaczej
- Bliskie sąsiedztwo – z jednej strony bliskie sąsiedztwo to zaleta, z drugiej jednak oznacza uszczerbek na niezależności. Jeśli za ścianą mamy przyjaciół lub rodzinę, z którymi żyjemy w dobrych relacjach, problem z porozumieniem się może nie zaistnieć. Jeśli jednak musimy nauczyć się współdzielić nieruchomość z obcymi ludźmi, trzeba wyrobić sobie sztukę kompromisów.
- Ustalenia dotyczące napraw i czystości – w przypadku zabudowy bliźniaczej brakuje regulacji prawnych, które by ustaliły, kto odpowiada za remonty i naprawy. Kluczem do dobrych relacji i zadowolenia z domów jest więc umiejętność porozumienia się jego mieszkańców.
Domy w zabudowie bliźniaczej to szansa na zrealizowanie marzeń o własnym domu z ogrodem. Tego typu inwestycje często powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, które zapewniają dobre warunki codziennych dojazdów do pracy czy szkoły. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do domów wolnostojących, ten typ zabudowy oznacza konieczność wypracowania z sąsiadem kompromisu i umiejętności życia w symbiozie.
Sprawdź ofertę dewelopera Inter-Bud: http://www.mieszkania.inter-bud.pl/