0
Opublikowany 6 marca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Kompleksy domów jednorodzinnych – małe dzielnice sprzyjające zakładaniu rodziny, czy raczej enklawy?Wokół kompleksów domów jednorodzinnych toczą się nieustanne dyskusje. Jedni uważają, że to najlepsza forma zamieszkania przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, inni wręcz przeciwnie – uważają, że prowadzi to do izolacji, odgradzania się od społeczeństwa i tworzenia gett.

Zamknięte osiedla domów jednorodzinnych są coraz częściej alternatywą dla mieszkań w luksusowych apartamentowcach.

    Co decyduje o wyborze zamkniętego osiedla ????!!

O wyborze mieszkania w domu na zamkniętym osiedlu decyduje najczęściej poczucie bezpieczeństwa, ogrodzenie, monitoring, odpowiednio duże parkingi, garaże, atrakcyjna okolica, często znajdujące się na takich osiedlach bezpieczne place zabaw dla dzieci, ale również poczucie prestiżu. Mieszkania na takich osiedlach są szczególnie preferowane przez rodziny z małymi dziećmi, ale także przez osoby starsze, ponieważ dysponują wieloma wygodami i często usytuowane są w atrakcyjnej okolicy w pobliżu lasu, wody, szkół czy obiektów handlowych. Kupując dom na zamkniętym osiedlu, warto zapoznać się z jego formą prawną, aby mieć pewność, że w przyszłości nie zmienią się warunki dotyczące terenów wokół domów. Wielu ludzi do zamieszkania na ogrodzonym osiedlu zachęca fakt odizolowania się od wandalizmu, niepożądanych zachowań, patologii środowiskowej czy powszechnego śmiecenia. Osoby zamieszkujące takie osiedla to najczęściej dobrze zarabiający urzędnicy, bankierzy, naukowcy i biznesmeni.

Zalety zamkniętych osiedli domów jednorodzinnych:
  • posiadanie własnego domu wolnostojącego,
  • lokalizacja to najczęściej tereny podmiejskie posiadające dobre połączenie z centrum miasta, blisko szkół, przedszkoli czy sklepów,
  • możliwość korzystania z kameralnych placów zabaw i terenów rekreacyjnych,
  • posiadanie własnego ogródka, co daje możliwość spędzania czasu w pobliżu domu, miejsca odpoczynku, rekreacji, urządzania spotkań towarzyskich na powietrzu.
Wady zamkniętych osiedli domów jednorodzinnych:
    • osiedla zamknięte najczęściej projektowane są jako całość i poszczególni mieszkańcy nie mają wpływu na gotowy projekt domu i osiedla,
    • monitoring czy ochrona mogą powodować poczucie braku intymności oraz trudny dostęp dla ludzi odwiedzających,
    • zamknięte osiedla oduczają ludzi współpracy oraz poczucia solidarności międzysąsiedzkiej.
Zamknięte osiedle – czy dobrze tam zamieszkać?

Coraz częściej w planowaniu zamkniętych osiedli uwzględnia się zasady bezpiecznej przestrzeni. Osiedla projektuje się w taki sposób, aby między budynkami była wspólna przestrzeń dla dzieci oraz starszych osób, unika się sadzenia drzew między domami, aby nie ograniczać widoczności, tak by sąsiedzi mogli w razie potrzeby widzieć, co się dzieje obok ich posesji. Bezpieczna przestrzeń daje poczucie wspólnoty, umacnia troskę o najbliższe otoczenie oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Mimo pewnych wad zamknięte osiedla odbierane są jako enklawa bezpieczeństwa i spokoju oraz inwestycja w przyszłość rodziny.

Trudno jednoznacznie ocenić zjawisko osiedli zamkniętych, ale jeśli ogrodzenie jest formą bezpieczeństwa, a za nim znajduje się dobra architektura z przestrzeniami publicznymi, zielenią, placami zabaw, które sprzyjają integracji, to dla pewnej grupy społecznej jest to wartość nadrzędna, w imię której warto poświęcić inne przywileje.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz