Kiedy urządzamy wnętrza, często pomijamy istotną rolę oświetlenia. Nie przywiązujemy uwagi do rozmieszczenia lamp i wyboru żarówek. Pominięcie tej kwestii może spowodować, że mieszkanie będzie niefunkcjonalnie oświetlone, co utrudni nam wykonywanie wielu czynności. Źle dobrane żarówki mogą zmienić odbiór koloru mebli oraz przyczyniać się do złego samopoczucia w mieszkaniu. Już wiesz, jak ważne jest, by odpowiednio rozplanować oświetlenie w domu?
Omówimy najczęstsze błędy w planowaniu oświetlenia i pomożemy Ci ich uniknąć. Dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę w wyborze lamp i żarówek.
Nieodpowiednia temperatura barwowa żarówki
Temperatura światła wpływa na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu. Ciepła barwa sprzyja poczuciu odprężenia, zrelaksowania. Natomiast zimna pobudza nas do działania. Barwa światła wpływa również na klimat panujący w pomieszczeniu.
Częstym błędem jest umieszczenie żarówek o takiej samej temperaturze barwowej w każdym pomieszczeniu. Światło powinno być dopasowane do przeznaczenia wnętrza.
Na przykład: salon jest pomieszczeniem, w którym chcemy odpocząć po ciężkim dniu. Dlatego najlepiej zasilić lampy żarówkami o ciepłej barwie.
Jak odpowiednio dobrać barwę żarówki do pomieszczenia?
Na opakowaniu żarówek producenci zamieszczają wartość wyrażoną w Kelwinach (K). Jest to najpewniejszy wyznacznik barwy światła, którym radzimy się sugerować. Im wartość K jest wyższa, tym temperatura jest zimniejsza.
- 2000 K – temperatura światła odpowiadająca blaskowi świecy lub zachodowi słońca
- 2700 K – tradycyjna żarówka; jak za dawnych lat
- 3000 K – przybliżona wartość do światła żarówki halogenowej
- 4000 K – białe, neutralne światło
- 6500 K – bardzo zimna temperatura barwowa
Aranżacja skupiona wokół jednej lampy
Żyrandol klasyczny zawieszony w centralnym punkcie pokoju, bez oświetlenia wspomagającego, umniejsza możliwości wystroju pomieszczenia. Światło centralne warto uzupełniać lampami pobocznymi. Świetnie w tej roli sprawdzają się kinkiety, lampy stojące czy oświetlenie punktowe.
Jak rozplanować oświetlenie w pomieszczeniu?
Przykład: urządzasz salon połączony z jadalnią. Nad stołem najlepiej sprawdzi się efektowna lampa wisząca lub żyrandol. Dobrym rozwiązaniem do części wypoczynkowej będzie lampa sufitowa z możliwością regulacji kąta padania światła. Dzięki niej skierujesz klosze w najbardziej wymagające miejsca. Aby nadać wnętrzu nastrojowego klimatu, wykorzystaj kinkiety zasilone żarówkami o ciepłej temperaturze barwowej.
Odpowiednio rozmieszczone lampy podkreślają zalety aranżacji wnętrza. Dają możliwość zbudowania w pomieszczeniu nastroju adekwatnego do okazji. Dobrze rozplanowane oświetlenie pozwala również na wykonywanie różnorodnych czynności w pokoju.
Różnica w oddawaniu barw przedmiotów
Kupujesz kanapę. Jej kolor idealnie pasuje do wystroju Twojego pomieszczenia. Kiedy kanapa wreszcie pojawia się w pokoju, okazuje się, że barwa mocno różni się od tej, którą widziałeś w sklepie. Znasz skądś tę sytuację?
Dzieje się tak, ponieważ światło w Twoim pokoju różni się od tego w sklepie. Opisywana wyżej temperatura barwowa przyczynia się do zmiany koloru, ale kluczowym czynnikiem jest tutaj współczynnik Ra (CRI). Jest to wartość, która wyraża, jak światło oddaje prawdziwe kolory przedmiotów.
Jak wybrać odpowiednią żarówkę?
Kiedy kupujesz żarówkę, sprawdź jej współczynnik Ra (CRI). Kolor są tym bardziej naturalne, im wartość jest bliższa 100.
Niezróżnicowana moc żarówek
Jest to najczęściej popełniany błąd. Nie zwracamy uwagi na wartość Wat żarówki. Przed zakupem, zastanów się dobrze nad jej mocą. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy światło lampy dekoracyjnej jest tak mocne, że nie stwarza nastrojowego klimatu w pomieszczeniu.
Jak wybrać odpowiednią moc żarówki?
Do oświetlenia centralnego wystarczy żarówka o mocy 60 Wat. Lampę stojącą do czytania lub lampkę biurkową możesz zasilić źródłem światła o nieco większej mocy. Natomiast oświetlenie dekoracyjne, które ma dawać pomieszczeniu magiczny klimat, uzupełnij żarówkami maksymalnie 40 Wat-owymi.
Brak nastrojowego światła
Wiele osób nie wie, jak ważną rolę odgrywa światło dekoracyjne w pomieszczeniu. To od niego zależy czy przebywanie w pomieszczeniu jest komfortowe. Nastrojowe światło wpływa również na to, czy mieszkanie jest odbierane jako przytulne.
Jak zbudować nastrojowy klimat w pomieszczeniu?
Wyposaż wnętrze w lampy o cieplejszym kolorze światła. Kinkiety, lampy podłogowe, dekoracyjne lampy wiszące, zasilone odpowiednimi żarówkami, stworzą magiczny klimat w pomieszczeniu. Jeśli możesz, zastosuj funkcję ściemniacza we włączniku światła. Ten sposób eliminuje konieczność kupowania dodatkowych lamp dekoracyjnych. Ściemniacz pozwala dowolnie regulować natężeniem ciepłego światła, a co za tym idzie – nastrojem we wnętrzu.
Omówiliśmy najpopularniejsze błędy w wyborze oświetlenia do mieszkania. Pamiętaj – najważniejsze to dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać nasze mieszkanie. Później pozostaje jedynie cieszyć się funkcjonalnym, przytulnym i pięknym wystrojem domu.