Ogrzewanie budynków wiąże się z wysokimi kosztami i pochłania sporą część rocznego budżetu. W poszukiwaniu oszczędności warto skierować swoją uwagę na ekologiczne rozwiązania takie jak ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła, nowoczesną technologią elektryczną, piecem na biomasę. Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet, z którymi warto się zapoznać, aby dobrać dla siebie to najbardziej opłacalne.
Fotowoltaika
Ekologicznym, niezwykle wygodnym i tanim sposobem ogrzewania wszelkiego typu budynków jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii w postaci promieniowania słonecznego. Konieczny staje się zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, co wiąże się z niemałymi kosztami początkowymi, ale mowa jest tutaj o jednorazowej inwestycji, która zwraca się z dużą nawiązką już po kilku latach. Minielektrownia pozwala na produkcję darmowego prądu, wykorzystywanego m.in. do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Dodatkowo można zużyć wyprodukowaną energię do zasilania urządzeń elektrycznych.
Pompa ciepła
Za pomocą pompy ciepła możliwe staje się pozyskiwanie ciepła z naturalnych zasobów w postaci wód podziemnych, gleby lub powietrza. Jest to najskuteczniejszy sposób na uzyskanie dodatkowej energii, niezależnie od warunków pogodowych. W przypadku nowoczesnych modeli pomp ciepła, można mówić o całkowitym pokryciu domowego zapotrzebowania budynku na ciepło. Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, całkowicie bezpiecznym w użyciu. Jedynym minusem będzie wysoki koszt inwestycji – co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kotły na pellet i słomę
Coraz większą popularnością wśród ekologicznych sposobów ogrzewania budynków cieszą się kotły na pellet. Chodzi tutaj o sprasowaną biomasę w formie granulatu – składają się na nią trociny i wióry. Do zalet tego rozwiązania zalicza się prostą obsługę, zautomatyzowany proces rozpalania i pobierania paliwa. Przykładem paliwa stałego wytwarzanego z biomasy jest nie tylko popularny pellet drzewny, ale też słoma. W obu przypadkach można wobec tego mówić o biopaliwie, czyli paliwie naturalnym i ekologicznym. Emisja szkodliwych substancji jest niewielka, a dwutlenku węgla zerowa. Spalanie biomasy nie wiąże się z wytworzeniem toksycznego smogu, czy nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, powstały popiół może zostać wykorzystany jako nawóz roślinny. Kotły na słomę są bardzo proste w obsłudze, a ich zakup zwraca się bardzo szybko, już w przeciągu kilku lat. Pellet słomiany ma relatywnie duży potencjał energetyczny .Możliwe jest nawet spalanie beli prosto z pola przez specjalne piece, nie tylko w formie brykietu czy pelletu. Ogrzewanie domu słomą może być opłacalne i skuteczne pod warunkiem, że spalanie będzie odbywało się w odpowiednio przystosowanych do tego paliwa kotłach współpracujących z buforami ciepła.
Rekuperator
Bardzo ekologicznym sposobem na odzysk wytworzonego wcześniej ciepła jest zastosowanie rekuperatora w wentylacji. System ten pozwala na odzyskiwanie ciepła, które zostało wypompowane z pomieszczeń. Odzyskana energia pochodzi ze zużytego, zanieczyszczonego powietrza. Domownicy mogą liczyć na stały dopływ czystego i świeżego powietrza i komfort termiczny. Montaż rekuperatora przekłada się na mniejsze straty ciepła na wentylacji.
Jak widać rozwiązań jest kilka. Mój faworyt to chyba jednak będzie pompa ciepła. Nie jest to juz gabaryt jak kilkanaście lat temu. Te nowe modele w stylu vitocal z Levady spokojnie mieszczą sie i w mniejszych kotłowniach. I co ważne to tak naprawde 3w1, bo ciepła woda a do tego chłodne i ciepłe powietrze