Zazwyczaj chcemy, aby meble były nowe, piękne i jak najlepszej jakości. Muszą wpasowywać się w najnowsze trendy. Z drugiej strony wiele osób oczekuje, aby meble były ponadczasowe, bo wtedy nie będzie trzeba ich wymieniać co kilka lat . Wśród nas są także miłośnicy mebli stylizowanych na starsze, wykonane z drewna, które lata świetności ma już za sobą. Postarzane meble znajdują się w kolekcjach wielu firm. Mają w sobie niezwykłe ciepło i uroczą, choć nietypową kolorystykę.
Postarzane meble- kolorystka z duszą.
Style typu vintage, retro, loftowy, japandi gustują w meblach stylizowanych na stare. Mogą być to nowe meble w kolorystyce starego drewna lub przerobić meble na wymarzony styl. Oryginalność jest ich zaletą. To idealny wybór dla osób, które nie lubią mebli z połyskiem, szukają umeblowania wychodzącego poza najpopularniejszą kolorystkę. Świetnie prezentują się w pokoju młodzieżowym, sypialni i w salonie. Podoba się to ludziom, którzy chcą łączyć tradycję z nowoczesnością w urządzaniu wnętrza. Postarzane meble to trend, który zasługuje na uwagę. Po latach dominacji bieli i klasycyzmu, wraca przekonanie, że wnętrze powinno wyrażać osobowość domowników, łączyć pokolenia, a nie być przeniesieniem katalogów ze stron projektantów. Rośnie też popularność samodzielnego wykonania lub naprawy sprzętów domowych, co sprzyja kreatywności i poszukiwaniu własnego stylu
Proste metody stylizacji mebli na postarzane
Metod stylizowania mebli na stare jest sporo. Niektóre techniki są bardzo łatwe i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Bez problemu sobie z nimi nawet niewprawiony miłośnik majsterkowania. Meble postarzane mogą być ozdobą każdego domu i to bez wydawania wielkich pieniędzy. Metamorfoza mebli jest łatwiejsza niż się wydaje.
Przygotowanie mebli do prac renowacyjnych
Każda wyglądu mebli wymaga wymaga odpowiedniego przygotowania tych przedmiotów do prac odnawiających ich świetność. Pierwszym krokiem jest usunięcie starych powłok malarskich i lakierniczych przy pomocy szlifierki, opalarki lub specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Czasami wystarczy tylko zmatowić, odtłuścić, odpylić i uzupełnić ubytki szpachlówką. Gdy używamy do postarzania substancji chemicznych należy trzymać się ściśle zaleceń producenta co do stosowania środka. Najlepiej używać produktów z jednej linii lub firmy. Poleca się rozmontowanie meble, ponieważ rozmontowane elementy znacznie łatwiej i precyzyjniej poddać jakiejkolwiek obróbce.
Eko środki do postarzania mebli
Meble postarzane wykonane samodzielnie to coś absolutnie wyjątkowego i niepowtarzalnego. Aby osiągnąć taki efekt wcale nie trzeba używać środków chemicznych. Przed dokonaniem wyboru, jakimi metodami nadamy meblom wymarzony kolor, warto wiedzieć, że wśród chemicznych środków do postarzania mebli są takie produkty, jak:
– farby (np. akrylowe, kredowe, alkidowe) – mają różną wytrzymałość;
– lakiery naturalne i barwiące – służą do zabezpieczenia powierzchni przed brudem i wilgocią;
– woski naturalne i barwiące;
– patyny i pasty;
– bejce, lakierobejce;
– oleje;
Dziś coraz chętniej uciekamy od stosowania chemii i wracamy do naturalnych, sprawdzonych przez pokolenia ekologicznych metod postarzania mebli i wykorzystujemy do tego celu produkty, które są w każdej kuchni, np.:
– kawę i herbatę
– ocet jabłkowy
– łupiny orzechów
Wybierając naturalne metody postarzania mebli mamy pewność, że nie zawierają one związków trujących i są bezpieczne dla domowników. Gotowy pomysł i trochę pracy pozwala spełnić marzenia, odnowić meble i uzyskać wymarzony efekt w pokoju. Ekolodzy wręcz zalecają wykorzystywanie ekologicznych materiałów w każdym aspekcie remontu. Podczas remontu nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu, a wnętrze nabierze wtedy naturalnego charakteru.
Żyjąc w wielkich miastach tęsknimy za naturą. Postarzane meble wyglądem przypominają o wielkiej sile natury i jej nieprzemijającym pięknie.