Kuchnia to dość wilgotne miejsce. W trakcie gotowania zbiera się para wodna, która osiada na oknach i meblach. Para woda powstaje także wyniku korzystania ze zmywarki i płukania naczyń. Długotrwałe oddziaływanie wody w jej gazowym stanie skupienia może spowodować uszkodzenie szafek i innych konstrukcji. Najczęściej dochodzi do obrzęknięcia drewna czy odpryskiwania farby. Dlatego ważna jest ochrona mebli kuchennych przed parą. Istnieje kilka prostych sposobów, aby osiągnąć powyższy cel.
Ochrona mebli kuchennych przed parą- najważniejsza funkcja okapu
Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na zabezpieczenie mebli kuchennych przed parą jest instalacja okapu kuchennego. Zapobiega on powstawaniu nadmiernej wilgotności i wchłania zapachy powstające podczas przygotowywanie posiłków. Działanie okapu polega na zasysaniu powietrza z kuchni i filtrowaniu go, a następnie „wyprowadzaniu” ich na zewnątrz budynku. Przy zakupie ochrony mebli kuchennych przed parą jaką jest okap, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, liczoną w m3/h (metrach sześciennych na godzinę) – im wyższa jej wartość, tym skuteczniejsze usuwanie pary. Wielkość okapu musi być optymalnie dostosowana do rozmiaru kuchni. Zainstalowanie go pomaga ograniczyć ilość pary powstającej w kuchni, co ochroni meble przed szkodliwym wpływem pary.
Wentylacja w kuchni
Jeżeli sam okap nie pomaga w pozbyciu się pary wodnej, to warto pomyśleć o lepszej wentylacji mechanicznej. Klimatyzacja w nią wyposażona ułatwi utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci i zapobiegnie skraplaniu się pary na meblach. Taki system system będzie również przyczyniał się do poprawy ogólnego komfortu w kuchennym pomieszczeniu.
Ochronny lakier
Skutecznym sposobem na ochronę mebli kuchennych przed parą jest polakierowanie mebli drewnianych. Lakier ochronny stanowi barierę na powierzchni konstrukcji drewnianej, która chroni je przed skutkami wilgoci spowodowanej działaniem pary wodnej. Wybierany preparat musi być przeznaczony do szafek, komód i innych konstrukcji kuchennych. Innymi słowy, musi być to lakier odpowiedni do wykorzystania w pomieszczeniu służącym do przetwarzania żywności.
Jak polakierować meble kuchenne?
Zanim nałożymy lakier należy odpowiednio przygotować do lakierowania powierzchnie drewniane. Trzeba je oczyścić – usunąć wszelkie zabrudzenia i dokładnie wysuszyć. Następnie równomiernie rozprowadzamy preparat, zgodnie z zaleceniami producenta. Po zakończeniu lakierowania pozostawiamy meble do wyschnięcia- w tym czasie nic na nich nie robimy. Lakierowane meble są mniej narażone na osiadanie pary wodnej.
Malowanie mebli kuchennych
Ochronę mebli kuchennych przed parą można połączyć z odnowieniem mebli. Wystarczy pomalować je farbą odporną na wilgoć, której zastosowanie tworzy barierę pomiędzy meblem a parą wodną. Daje to należytą ochronę przed zawilgoceniem mebli i znacząco wydłuża okres użytkowania mebli. Takie farby dostępne są w wielu kolorach, więc z łatwością można dopasować barwę idealnie pasującą do kuchni. Dzięki temu w tani sposób damy drugie życie naszym kuchennym meblom i zabezpieczymy je przed działaniem pary wodnej.
Akcesoria chroniące przed parą
Okap, choć jest najskuteczniejszym sposobem ochrony mebli kuchennych przed parą, to bez wątpienia spory wydatek. Aby dobrze chronił musi być regularnie czyszczony. Dostępne są tańsze metody ochrony mebli przed działaniem pary wodnej, np.: podkładki pod garnki i patelnie, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi gorących naczyń z powierzchnią mebli. Wato kupić kupić także maty na blaty, które umieszcza się pod urządzeniami gotującymi na parze, takimi jak czajnik elektryczny czy parowar. Zapobiega to osadzaniu się pary na szafkach kuchennych. Ciekawą propozycją są osłony na drzwi szafek, które świetnie sprawdzają się na meblach znajdujących się nad płytą grzewczą lub piekarnikiem.