0
Opublikowany 4 lipca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Nowoczesność w kuchniCzęsto można spotkać się z określeniem: „nowoczesna kuchnia”. Nie jest to tylko slogan reklamowy, który ma sprzedać elementy kuchennego wyposażenia, ale także pewien rodzaj stylu urządzania kuchni. To technologie, gadżety i design, które są popularne w kuchni. Wyposażenie wnętrza kuchennego zmienia się – staje się nowocześniejsze i idzie z duchem czasu. Jeszcze nie tak dawno szczytem marzeń była elektryczna maszynka do mięsa, czy elektryczny mikser. Kuchnia XXI wieku jest zupełnie inna niż kuchnia, w której gotowały nasze babcie.

Oczekiwania wobec nowoczesnej kuchni

Przez wiele lat nie zmieniło się w kuchni chyba tylko jedno: jest to miejsce do przygotowywania posiłków. Oczekujemy, że czas gotowania skróci się, a wykonywanie wielu czynności nie będzie męczące. Niezwykle ważny jest wygląd kuchennego sprzętu, który powinien ładnie współgrać z aranżacją tego pomieszczenia. Kuchnia musi być przede wszystkim wygodna. Z wygodą jest największy problem, ponieważ kuchnie w nowo budowanych mieszkaniach są niewielkich rozmiarów i do tego są często łączone z pokojem dziennym. Brak przestrzeni trzeba zrekompensować funkcjonalnym urządzeniem kuchennego wnętrza. Nowoczesną kuchnię charakteryzuje: funkcjonalność, wygoda i energooszczędność. Jest to przestrzeń przystosowana do codziennego użytkowania.

Lodówka z dodatkowymi funkcjami

W nowoczesnej kuchni rolę przedmiotu przyciągającego oko pełni lodówka. Rekordy popularności. Na rynku dostępne są lodówki bezszronowe, szybkomrożące czy alarmujące o otwartych drzwiach. Wiele z nich posiada również akumulatory zimna i powłoki antybakteryjne, sprawiające, że przechowywanie żywności jest bezpieczniejsze.

Design ma ogromne znaczenie. timer, kalendar, przeglądarka zdjęć i panelem sterowania temperaturami, to niemal standard w nowo produkowanych lodówkach. Wiele modeli ma metaliczny połysk, który pięknie wygląda z meblami w kolorze szarym, brązowym, czarnym, czarno-białym, czy granatowym. Klasycznie wyglądające białe lodówki świetnie wyglądają w kuchni urządzonej w jaśniejszych odcieniach.

Gotowanie bez przypalenia- płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna pozwala na uniezależnienie się od gazu, jest w całości elektryczna i wygląda bardzo elegancko. Jest bezpieczna, a co najważniejsze redukuje ryzyko przypalenia potrawy niemalże do zera. Palniki indukcyjne działają na zasadzie cewek wytwarzających szybkozmienne pole magnetyczne. Na takiej kuchence można używać tylko specjalnych garnków. Nie nagrzewa się samoistnie, jedynie wtórnie od potraw. Jest bezpieczna także dla rodzin z dziećmi, ponieważ najmłodsi domownicy nie oparzą się o płytę indukcyjną. Są łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ nie ma w nich żadnych zakamarków, które utrudniałyby utrzymanie czystości.

Zmywarka – standardowe wyposażenie kuchni

Zmywanie to czynność czasochłonna, zużywająca dużo wody i niezbyt lubiana. W nowoczesnej kuchni standardem staje się posiadanie zmywarki. Zużywanie podczas zmywania ręcznego olbrzymich ilości wody jest nieekonomiczne.

Kuchnie zabudowane

Od kilku lat popularne są kuchnie zabudowane, to znaczy sprzęty AGD ukryte są w środku szafek. Dzięki temu kuchnia zyskuje jednorodny wygląd i właściciel nie ma wrażenia, że lodówka, czy zmywarka zakłócają całość aranżacji. Nie ma znaczenia wielkość lodówki. W wyborze mebli dominującym trendem staje się łatwość utrzymania blatu w czystości. Klienci coraz częściej wybierają blaty wykonane z materiałów odpornych na zarysowania i plamy, np.: płyty laminowanej, kompozytu, stali, kamienia naturalnego i szkła. Modne są zarówno jednokolorowe, jak i dwukolorowe meble kuchenne.

Kuchenne drobiazgi

O wyjątkowości kuchennej aranżacji decydują drobiazgi, takie jak: oświetlenie, firanki, zastawa stołowa, ozdobne półmiski, różnorodne kubki, drobniejszy sprzęt typu: ekspres do kawy. Nowoczesna kuchnia jest wizytówką całego domu i powinna łączyć elegancję z funkcjonalnością. Przytulności nowoczesnej kuchni dodają doniczki z ziołami, np.: bazylią, szczypiorkiem, czy rozmarynem.

 


Izabela Krzyczkowska