W ostatnich czasach dosyć często można napotkać trend w postaci kupna dużych mieszkań z antresolą. Tego typu rozwiązanie stanowić może swojego rodzaju alternatywę dla domu jednorodzinnego. Kluczowym elementem w tej kwestii jest fakt, iż w przypadku mieszkania, przy zachowaniu dużego metrażu nie musimy martwić się o koszty utrzymania budynku. W dzisiejszym artykule postaram się Wam pokrótce uzmysłowić jakie zalety wnosi korzystanie z mieszkania z antresolą. Tak więc zaczynajmy!
Mieszkania z antresolą, a więc te dwupoziomowe to trend jaki zdołał już się na dobre zadomowić w naszych przekonaniach i góruje nad innymi rozwiązaniami dotychczas modnymi na rynku nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Główną rolę w tym wypadku odgrywa chęć oddzielenia strefy codziennej od intymnej, a na takie możliwości aranżacji pozwala opisywane przeze mnie rozwiązanie. Sypialnie i przeważnie jedna łazienka ląduje w tym wypadku na górze, zaś parter mieści zwykle pokój dzienny tudzież salon, z otwartą kuchnią, przedpokojem i drugą łazienką. Co ciekawe nawet w przypadku bardzo małych mieszkań można zauważyć nasz „antresolowy trend” – wówczas wielofunkcyjne meble i zabudowy przy powierzchni sufitu pozwalają na wydzielenie miejsca na niewielkie łóżko – i tym samym niewielką sypialnię (czytaj część intymną). Ale to należy potraktować wyłącznie jako ciekawostkę i powróćmy do głównego tematu.
Oprócz podziału mieszkania na sferę codzienną i intymną coraz częściej napotykany jest, szczególnie w dużych miastach, inny podział. Mowa tu o wykorzystaniu poziomu z antresolą do celów mieszkalnych, zaś dolny poziom przeznaczony jest jako biuro i stanowi sferę zawodową. Jest to ciekawy podział głównie dla osób wykonujących zawody wymagające pracy w domu, a więc architektów czy informatyków, ale nie tylko! To rozwiązanie niesie za sobą dodatkowe korzyści również dla osób pracujących w innych zawodach, choć oczywiście masarni czy piekarni na parterze nie polecałbym urządzać. Bardziej mam tu na myśli możliwość swobodnego łączenia życia prywatnego – rodzinnego, z życiem zawodowym – praca. Człowiek nie musi być w tym przypadku z dala od domu wychodząc do pracy – wszystko ma na jednym miejscu. Niejako także rodzina stoi w tym wypadku na miejscu głównym, bo góruje nad pracą – pozwoliłem sobie tu na żartobliwe nawiązanie do poziomów mieszkania. Jak więc widzimy można połączyć przyjemne z pożytecznym.
We wcześniejszej części artykułu pozwoliłem sobie na dłuższe opisanie możliwości aranżacji jeśli chodzi o mieszkanie dwupoziomowe, jednak o samej antresoli wspominałem stosunkowo niewiele. Warto zatem przeanalizować jej walory estetyczne. Odpowiednio zaaranżowana, pozwala oprócz wydzielenia dodatkowego poziomu mieszkania na optyczne powiększenie salonu w postaci rezygnacji z dużej części sufitu – taki wnętrzarski myk prezentuje się niezwykle estetycznie. Niewielkie zastrzeżenia mogą tu budzić jedynie walory praktyczne – zagadnienie jak umyć sufit mieszczący się 6 metrów nad podłogą pozwalam sobie pominąć. Wracając do kwestii estetyki dużo zależy tu również od schodów prowadzących na ten górny poziom. W tym wypadku mamy szerokie pole do popisu, ponieważ oprócz zwykłej funkcji pełnią one także rolę elementu, który się będzie najbardziej rzucał w oczy po wejściu do mieszkania – to od odpowiednio zaaranżowanych schodów zależeć będzie cały wizerunek naszego lokum. Warto więc odpowiednio o nasze schody zadbać – nie muszą być proste – możemy wykorzystać schemat kręcony, rzeźbiony, z fikuśnymi balustradami – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Nie będę się jednak nad tym zbytnio rozwodził, ponieważ temat schodów poruszałem kiedyś w osobnym artykule.
Wypadałoby więc na koniec pokusić się o jakieś sentencyjne przesłanie, prawda? A więc moim przesłaniem będzie fakt głoszący, że mieszkania dwupoziomowe z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla niedużych domków jednorodzinnych. Ilość przestrzeni, jej walory i możliwości aranżacji są tu niezwykle zbliżone, jednakże właściciel mieszkania nie musi martwić się o rozpalanie pieca, odśnieżanie przestrzeni w ogródku czy koszenie trawnika wokół posesji. Co prawda musimy tu zrezygnować z ogrodu, altanki, rabatek i wielu innych udogodnień, nie mieszkamy też na łonie natury i nie oddychamy wyłącznie świeżym powietrzem, jednak nie zmienia to faktu, że posiadanie dużego mieszkania z antresolą jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
Zapraszam do dyskusji na temat wpisu w komentarzach!
Źródła: Grafika Google
Spotkałem się kiedyś z nietypową zaletą mieszkań dwupoziomowych. Matka z synem postanowili sprzedać swój dom na wsi i kupić mieszkanie dwupoziomowe. Syn skończył studia w mieście, dostał pracę i wkrótce miał się ożenić. Matka nalegała na kupno mieszkania dwupoziomowego, ale nie wiedziałem dlaczego. Okazało się, że nie była zadowolona z przyszłej synowej. Przyznała się, że mieszkanie dwupoziomowe jest idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji – będzie jednocześnie mieszkać razem z synem, ale oddzielnie z synową, bo wybrała do zamieszkania górny poziom. Myślę że z czasem, kiedy rodzina się powiększy, będą szukać dobrze zaprojektowanego dwupoziomowego domu.
Mieszkanie dwupoziomowe – dolny poziom biuro, czyli strefa zawodowa, a górny poziom strefa mieszkalna. Potrzebujemy zatem pomieszczeń o wysokości minimum 5 m (dwa pomieszczenia o wysokości 2,5 m każde) plus grubość stropu. Nie będzie łatwo. Każdy, kto prowadził własny biznes wie, jak ważne jest, aby klienci mogli do nas wejść bezpośrednio z ulicy. Pierwszy poziom musiałby być na niskim parterze. Deweloperzy budują mieszkania dwupoziomowe, często każdy z poziomów o wysokości 2,7 m. Problem jednak w tym, że zwykle mieszkania dwupoziomowe znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynku, niejednokrotnie z dużymi tarasami na dachu budynku. Z tego względu moim zdaniem lepiej sprawdzi się dom w zabudowie szeregowej dwukondygnacyjny lub dom wolnostojący dwukondygnacyjny. Na parterze urządzamy firmę, tak, aby klienci mieli do nas dostęp bezpośrednio z ulicy.
Oglądałam kilka takich mieszkań. Te mieszkania zaczynają mieć sens co najmniej od 70 m2. Mniejsze to pomyłka.
Nowe mieszkania najczęściej buduje się na obrzeżach miasta. W centrum brak działek, wysokie ceny gruntu. Czy w takiej lokalizacji mieszkanie dwupoziomowe, cz lepiej dobrany „na miarę” dom.
Moim zdaniem mieszkania dwupoziomowe dają więcej możliwości – chociażby więcej przestrzeni. Łatwiej jest też je ogrzać.
Aniu chyba chodziło CI o domy dwupoziomowe 🙂
Tak, zgadza się – przejęzyczenie 🙂