W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematyką designu wnętrz, a konkretniej jednym ze sposobów dekoracji ścian i sufitów. Mowa tu o zyskujących na popularności w ostatnim czasie strukturach dekoracyjnych. Rozwiązanie to daje szerokie pole do popisu uwalniając wyobraźnię dekoratora. Powierzchnie zdobione strukturą o ciekawej fakturze o wiele bardziej przykuwają wzrok niż gładka ściana – nawet w najmodniejszym kolorze. Dekorowanie ścian i sufitów przy użyciu struktury wymaga od nas zdecydowanie większej dawki profesjonalizmu i cierpliwości niż podczas standardowych prac malarskich. Jeśli jednak nie straszne Wam wyzwania i macie w sobie zacięcie majsterkowicza ten wpis jest właśnie dla Was. Postaram się jak najdokładniej przedstawić cały przebieg prac związanych z aplikacją struktury dekoracyjnej – krok po kroku. Zaczynajmy!
Pierwszą czynnością, za jaką powinniśmy się zabrać jest – podobnie jak przed rozpoczęciem malowania – odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnię przeznaczoną do dekoracji oczyszczamy z warstw starej farby bądź tynku, a pozostałości po niej dokładnie zmywamy. W dalszej kolejności skrupulatnie odpylamy i odtłuszczamy cały obszar pozostawiając go do osuszenia. W razie potrzeby (lub w przypadku powierzchni surowych) zaleca się zagruntować je odpowiednim (przeznaczonym do danego rodzaju powierzchni) preparatem.
Po adaptacji podłoża do prac dekoracyjnych nadszedł czas na przygotowanie naszej masy strukturalnej. Suchą zaprawę rozcieńczać należy wodą w stosunku 0,4 litra płynu na kilogram masy. W dalszej kolejności rozcieńczony produkt mieszamy mechanicznie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji, wykazującej odpowiednią przyczepność do narzędzi i podłoża. Następnie tak przygotowaną masę zostawiamy na czas 30 minut w szczelnie zamkniętym opakowaniu, by po jego upływie kolejny raz wymieszać całość. Dopiero po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności nasza struktura jest przydatna do aplikacji na powierzchni ścian czy sufitu. Warto nadmienić, że zarobioną masę lepiej jest przygotowywać w ilości nie większej niż potrzebna na wykonanie dekoracji. Pozostały naddatek masy dekoracyjnej z upływem czasu (do dwóch miesięcy w zależności od rodzaju struktury i producenta) traci swoje właściwości i nie będzie się nadawał do użycia.
Przygotowaliśmy podłoże, mamy masę struktury – co dalej? Kolejny etap to aplikacja struktury. W pierwszej kolejności powierzchnię przeznaczoną do dekoracji pokrywamy jedną warstwą farby podkładowej. Po malowaniu ścianę (lub sufit) pozostawiamy do wyschnięcia. Na wyschnięty, zagruntowany obszar przy użyciu pacy weneckiej nakładamy zarobioną wcześniej masę dekoracyjną. Należy robić to z dużą precyzją – masa powinna być równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni na grubość pojedynczego ziarna struktury, bez żadnych zgrubień. Po wykonaniu pracy pozostawiamy podłoże do wyschnięcia na minimum 12 godzin.
Następny krok to nakładanie kolejnej warstwy struktury. Przed jej aplikacją należy pamiętać o uprzednim zmoczeniu całej aranżowanej powierzchni wodą – najlepiej przy użyciu wałka malarskiego. Drugą warstwę struktury nakłada się na takiej samej zasadzie jak pierwszą, z tą tylko różnicą, że kilka minut po jej nałożeniu możemy wydrapać krawędzią pacy (pod kątem prostym) interesujący nas wzór. Po stworzeniu naszej dekoracji całość ponownie wygładzamy pacą wenecką i pozostawiamy do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.
Struktura w zasadzie gotowa. Ostatni krok to nadanie jej odpowiedniego odcienia i impregnacja. Na suchą powierzchnię przy użyciu wałka malarskiego nanosimy ostrożnie i równomiernie warstwę lakieru bezbarwnego. Zaimpregnowaną powierzchnię pozostawiamy do osuszenia na kilka godzin (zasadniczo trwa to od 2 do 6 godzin). Po wyschnięciu możemy nałożyć na naszą strukturę ostatnią – tym razem barwną – warstwę. W tym celu z lakierem uprzednio zastosowanym do zaimpregnowania naszej struktury mieszamy specjalny pigment barwiący w dowolnym wybranym przez nas odcieniu. Aplikujemy go przy użyciu gąbki, subtelnie wcierając ją w miejsce powstałych na strukturze ściany wżerów. Następnie, używając drugiej wilgotnej gąbki zbieramy nadmiar lakieru zapobiegając powstawaniu zacieków na strukturze.
I mamy nasz efekt! Struktura po malowaniu i lakierowaniu nabiera zupełnie nowego wyrazu. Wszystko jest rozprowadzone równomiernie i precyzyjnie. Pozostaje nam tylko bić brawa i cieszyć oko pięknym wnętrzem, które wykonaliśmy zupełnie sami.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach!
Nakładanie struktury dekoracyjnej nie należy do zadań szczególnie łatwych, gdy nigdy tego nie robiliśmy. Swego czasu widziałem, gdzieś w sieci film o tym jak taką strukturę zaaplikować, ale nie pamiętam gdzie to było. Pozdrawiam
Takie tam szpachlowanie bez docierania i już mamy strukturę dekoracyjną 😀