0
Opublikowany 11 września 2018 autor Art Branżowy w Ogród
 
 

Aranżacja ogrodu – przykładowe rozwiązania

aranżacja ogrodu
aranżacja ogrodu

Ogród to miejsce, w którym można odpocząć i spędzić miło czas. Odpowiednio zaaranżowany stanowi również modną część przydomowej posesji. Projektując ogród, trzeba pamiętać, by podzielić go na kilka stref funkcjonalnych. W planowaniu przestrzeni należy uwzględnić część warzywno-owocową, kwiatową i relaksacyjną.

Umeblowanie ogrodu

Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich mebli ogrodowych. Z naturą świetnie komponują się produkty drewniane, które harmonijnie łączą się z roślinami i drzewami. Można zdecydować się na sporych gabarytów stół jadalny z krzesłami lub ławką albo wybrać niewielki stolik kawowy z leżakiem. Dobór mebli zależy od dostępnego metrażu i zamysłu właściciela. Doskonałym pomysłem są również produkty rattanowe, które charakteryzują się lekkością i wysoką estetyką. Na rynku dostępne są różne modele wypoczynkowe: z narożnikami, fotelami, albo zadaszeniem. Dla miłośników prostoty i elegancji dobrą propozycją są meble metalowe, które doskonale współgrają z ogrodową zielenią. Ponadto, charakteryzują się one wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, są trwałe i solidne. Jedynym ich mankamentem jest ich waga, są one widocznie cięższe od wcześniej opisywanych modeli.

Miejsce na narzędzia

Aranżując ogród, warto wyznaczyć miejsce do składowania narzędzi. Rozrzucone bezładnie grabie, motyki czy łopaty nie są żadnym walorem estetycznym. Prostym rozwiązaniem, które pomoże w organizacji narzędzi ogrodowych jest domek narzędziowy albo drewutnia. Produkty takie są niezwykle estetyczne i stanowią wartość dodaną dla ogrodu. Przykłady domków znajdują się na: drewnolandia.pl. Firma proponuje wysokiej jakości produkty z drewna, które świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Poza domkami narzędziowymi przedsiębiorstwo posiada w ofercie m.in. altany, domki dla dzieci, wiaty i tarasy. Takie drewniane zabudowy dodają aranżacji charakteru i oryginalności.

Rośliny

Niezbędnym elementem ogrodu są również rośliny. Kompletując krzewy do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkich ilość czasu, jaką będziemy mogli poświęcić na ich pielęgnację. Osobom, które w natłoku spraw i obowiązków nie znajdą zbyt wielu chwil na opiekę ogrodem, rekomenduje się rośliny niewymagające zbytniej pielęgnacji. Dzięki temu zieleń ogrodowa będzie zadbana i estetyczna, mimo braku wielkiego wkładu w jej kosmetykę. Poza tym trzeba pamiętać, by kwiaty i krzewy dobrać do stylu całego ogrodu. Inne rośliny charakterystyczne są np. dla nowoczesnych przestrzeni przydomowych, a inne dla tradycyjnych ogrodów. Nie można również przesadzić z ilością roślin. Mają być one spójną całością z pozostałymi elementami ogrodu, nie powinny przytłaczać przestrzeni. Przy aranżacji strefy roślin ważna jest harmonia i ład.

Jak widać, urządzanie ogrodu odbywa się na różnych płaszczyznach. Trzeba pamiętać o różnych elementach, które w ostateczności dają niesamowity efekt. Odpowiednio przygotowana przestrzeń pozwala się zrelaksować, spotkać ze znajomymi i nacieszyć oczy pięknym widokiem.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe