Blachodachówki modułowe zyskują na popularności ze względu na kilka ważnych cech. Czy zastosowanie blachodachówki panelowej jest dobrym wyborem na pokrycie dachu? Sprawdzamy najważniejsze zalety i możliwości tego rozwiązania.
Prosty i szybki montaż
Źródłem rosnącego powodzenia blachodachówek panelowych jest bez wątpienia łatwy montaż, który nie zajmuje wiele czasu w porównaniu z innymi materiałami na pokrycia dachowe. Zastosowanie modułowej blachodachówki jest też wyborem ekonomicznym, ponieważ odpady ogranicza się w ten sposób do minimum – również przy montażu skomplikowanych połaci. Materiał nie zostaje zmarnowany, a tym samym inwestor w łatwy sposób minimalizuje koszty budowy. Brak widocznych połączeń po założeniu paneli sprawia, że pokrycie zyskuje wysoką estetykę wykończenia.
Blachodachówki modułowe dostępne od ręki
Czas to ważny czynnik podczas inwestycji budowlanych. Zaletą panelowych blachodachówek najlepszych producentów jest to, że są dostępne od ręki. Nie trzeba długo czekać na zamówienie, co jest ważne przy realizacji końcowego etapu budowy. Pokrycia łatwo przetransportować – są starannie zapakowane na paletach, więc nie ma obawy o uszkodzenie towaru podczas przewożenia.
Nowoczesne wzornictwo panelowych blachodachówek
Panelowa blachodachówka jest oferowana w wielu kolorach i stylach. Te o płaskim profilu doskonale wkomponują się w zabudowę o charakterze nowoczesnym lub przemysłowym. Do wyboru dostępne są również blachodachówki nawiązujące do tradycyjnych pokryć dachowych o kształcie przypominającym dachówkę ceramiczną, więc inwestor łatwo odnajdzie produkt dopasowany do stylu architektonicznego zabudowy. Również kolorystyka i wykończenie nowoczesnych dachów z blachy są bardzo zróżnicowane. Dostępne są powłoki zabezpieczające w wielu odcieniach z połyskiem, matem lub warstwą gruboziarnistą. Blachodachówka może też imitować drewnianą powierzchnię, co daje ogromne możliwości przy planowaniu wyglądu budynku.
Powłoka poliestrowa czy poliuretanowa?
Od trwałości blachy zależy wybór powłoki zewnętrznej. Zazwyczaj nasz wybór waha się pomiędzy powłokami poliestrowymi a poliuretanowymi. Przy zakupie warto sprawdzić, jak długo produkt będzie objęty gwarancją. Oba typy zapewniają wieloletnią trwałość. Deklarowana żywotność blachy z powłoką poliestrową wynosi 10 lat. Natomiast na powłokę poliuretanową otrzymamy już do 30 lat gwarancji. Aby przedłużyć trwałość dachów z blach powlekanych, należy je regularnie kontrolować i przeprowadzać prace konserwacyjne. Zwykle przegląd i czyszczenie blachodachówek zaleca się wykonywać raz w roku.
Akcesoria do blachodachówek modułowych
Poszukując firmy oferującej blachodachówki, warto również sprawdzić, jakie elementy producent oferuje razem z systemem modułowym. Najlepiej, jeśli sprzedaje wszystkie niezbędne akcesoria do montażu, takie jak gąsiory, wkręty, obróbki blacharskie, taśmy uszczelniające, farby zaprawowe, a także blachy płaskie do ewentualnych obróbek dekarskich o nietypowych kształtach. Dzięki temu inwestor uniknie problemów z kompletowaniem akcesoriów lub zakupem niekompatybilnych elementów.
Rodzaje panelowych blachodachówek warte uwagi
Ciekawe rozwiązanie to na przykład ta płaska blachodachówka, która pasuje do nowoczesnych budynków i zabudowy przemysłowej. Jest ekonomiczna, ponieważ ilość odpadów przy montażu jest ograniczona do minimum. Łatwo i szybko się ją zakłada. Na uwagę zasługuje bogata paleta zabezpieczeń antykorozyjnych. Inwestor ma do wyboru powłoki organiczne i metaliczne, dzięki czemu wykonane z paneli pokrycie dachowe zachowa trwałość i estetyczny wygląd na dziesięciolecia.